Въпреки заявките, че са готови на преговори за мир, в Кремъл показват действително много малко желание за прекратяване на бойните действия. Преди дни Bloomberg съобщи, позвавайки се на свои източници, че американският президент Доналд Тръмп е съобщил на съюзниците след разговора си с Владимир Путин, че в Москва не са готови на примирие, защото руският президент смята, че може да спечели.
Източници на Bloomberg съобщават, че в Кремъл е желаят да преговарят на каквото и да е ниво, на каквото се надяваше американският президент. Категорично се отхвърля идеята за среща във Ватикана, за каквато готовност проявява Украйна и западните съюзници. "Малко неудобно е за православните страни да обсъждат неща на католически платформи", заяви външният министър Сергей Лавров в петък (23 май). В програмата на Путин пък не е предвидено пътуване до Ватикана, или където и да било на друго място, коментира говорителят му Дмитрий Песков.
Ако все пак се стигне до среща, вероятното място е Турция - по този начин в Москва намекват, че преговорите ще започнат оттам, откъдето спряха през май 2022 година, когато Русия поиска пълната капитулация на Украйна.
Засега този вариант не изглежда реалистичен. Военни анализатори потвърждават, че Русия планира лятна офанзива в Украйна, за да увеличи своите териториални завоевания. Преди дни Владимир Путин даде нареждане за създаване на буферна зона в близост до границата - вероятно около руските Курска, Брянска и Белгородска област, а сводките на украинските военни показват, че натискът в Покровското направление, както и за превземането на Торецк и Часов яр, не намалява.
Ако офанзивата се получи, вероятно Русия ще бъде готова да преговаря и да поставя още по-големи претенции през есента.
Ръстът на руската икономика изненадващо се забави през първото тримесечие
Има обаче сценарий, който би накарал руския президент да промени намеренията си и той е свързан с икономически натиск, пише CNBC. Според анализите санкции, които да съкратят допълнително приходите от търговията с петрол, биха накарали в Москва да се замислят за прекратяване на военните действия. От началото на годината приходите от продажбата на енергийни ресурси намаляват и това накара Министерството на финансите да направи актуализация на бюджета за 2025 година.
В новия вариант очакваният дефицит вече е 3,7 трилиона рубли (почти 46,6 млрд. долара) спрямо 1,17 трилиона рубли, предвидени в края на миналата година, когато Думата одобри проекта за бюджет.
В допълнение ръстът на руската икономика се забавя с изненадващи за някои икономисти темпове - от 4,5% през четвъртото тримесечие на 2024 година до 1,4% през първото тримесечие на 2025 година. Това е сигнал, че ситуацията в руската икономика е по-лоша от очакваното и "приземяването" може да е по-трудно от очакваното.
Иконимистите от Capital Economics коментират, че рязкото снижение на руския брутен вътрешен продукт (БВП) е било изненадващо за анализаторите, макар че прогнозите сочат, че руската икономика ще се свие през 2025 година.
Очакванията за охлаждане са базирани на високата инфлация, ограниченото кредитиране за бизнеса и домакинствата (заради високата лихва от 21%), както и свитите внос, индустриално производство и потребителско потребление.
Руската икономика почти изцяло вече зависи от военните поръчки и се поддържа непрекъснато от държавните разходи. Това се определя от икономистите като неустойчив ръст, който може да бъде сринат с погрешно политическо решение, или спад на цените на петрола и допълнителен ръст на инфлацията .
Цената на петрола има значение
Приходите от продажбата на петрол намаляват (официално Министерството на финансите прогнозира спад от 25% през тази година), а цената на основния руски сорт "Уралс" падна под нивото от 60 долара за барел, следвайки ситуацията на глобалите петролни пазари. В бюджетната прогноза заложената средна цена е от почти 70 долара за барел от сорта "Уралс". В предложението за актуализацията на бюджета вече е писана цена от 56 долара за барел през тази година.
Руските власти също очакват забавянето на икономиката - прогнозата на икономическото министерство сочи, че ръстът през 2025 година ще се забави до 2,5% спрямо 4,3% през 2024 година.
Според анализаторите, цитирани от CNBC, още санкции срещу "сенчестата флотилия" и украинските удари по петролни съоръжения в тила могат да намалят ликвидността в руската икономика и да свият производството, включително и военното. По този начин Кремъл ще бъде принуден да проведе реални преговори, вместо да печели време, което прави сега.
Джон Уейтлинг, анализатор в института RUSI, отбелязва, че след повече от три години война оръжейните запаси от съветско време вече се изчерпват, което означава, че доставките на танкове, бронирана техника и артилерия до бойното поле до голяма степен ще зависи от обемите на производството.
Експертът отбелязва още, че с настоящите методи за набиране на доброволци за фронтовата линия Русия може да разчита на достатъчно ресурси до края на годината. Но вероятно през 2026 година ще се наложи да проведе силнонежаланата от Путин мобилизация, за да продължава настъплението в този темп.
Войната започна да тежи на руската икономика и това е видно с ръста на инфлацията и високите производствени разходи, включително и за храните. Официалната инфлация в Русия е 10,2% през април, но много руски медии отбелязват, че тя е по-висока за редица основни хранителни продукти.
Американският президент Доналд Тръмп може да не желае да оказва натиск на Русия за спиране на огъня, но неговите съпартийци са готови да го "прескочат", сочи публикация в Bloomberg. В Сената има инициатива за строги санкции към купувачите и търговците на руски петрол (500% мита върху вноса на стоки от тези държави в САЩ) и заявките са, чеима 80 гласа в поддръжката на този законопроект. Сенатът, горната карамара на американския Конгрес, има 100 члена и при равенство на гласовете, решаващо е мнението на председателя - вицепрезидентът на САЩ.
Конгресът може да прокарва законопроекти дори и след вето от президента, ако събере две трети от гласовете.
преди 4 седмици Ей, големи познавачки на Русия и руската икономика имало в този сайт. Вземете и ограмотете малко западните невежковци, които хал хабер си нямат от действителното положение в Русия. Просто стават жертва на собствената си разюздана пропаганда. И не за първи път. отговор Сигнализирай за неуместен коментар