Премиерът на Сърбия Милош Вучевич подаде оставка след мащабните протести в Белград и на други места в страната. Президентът Александър Вучич обаче не дава признаци, че ще се откаже от поста си.
Демонстрациите в страната започнаха в края на миналата година, след като бетонна козирка на главната жп гара в Нови Сад се срути и уби общо 15 души. Заради протестите правителството започна да публикува документи, свързани с реконструкцията на гарата, а прокуратурата в Нови Сад обвини 13 души заради инцидента, сред които и бившия министър на инфраструктурата Горан Весич.
На извънредна пресконференция, на която обяви оставката си, Милош Вучевич коментира, че с инцидента се злоупотребява политически. Според него в сръбското общество се всява разделение и напрежение, „подло проектирано“ отвън, според сръбския сайт Novosti.rs.
Той изтъкна, че през последните девет месеца от управлението на правителството Сърбия е получила инвестиционен рейтинг, върнала се е в инфлационния коридор, отчетен е вторият най-голям икономически растеж в Европа, увеличени са заплатите и пенсиите.
Кметът на Нови Сад също ще подаде оставка днес, стана ясно от изказването на Вучевич.
Вчера в Сърбия се състоя най-мащабната антиправителствена демонстрация. Хиляди студенти, земеделски стопани и други граждани блокираха „Автокоманда“ – основният транспортен възел край столицата Белград, за 24 часа. Блокадата приключи тази сутрин.
В понеделник президентът Вучич призова за спешно преструктуриране на правителството и обеща да публикува всички документи, свързани с реконструкцията на жп гарата в Нови Сад, и наказателното преследване на отговорните. Той обеща и увеличаване на бюджета за образование с 20% за 2025 г., както и че ще помилва всички студенти и преподаватели, арестувани по време на протестите.
Председателят на парламента на Сърбия Ана Брнабич, която е и бивш премиер, коментира в понеделник, че вот на доверие на кабинета ще бъде включен в дневния ред на Народната скупщина за 29 януари.
Bloomberg припомня, че по-рано този месец Александър Вучич коментира, че ще се оттегли, ако загуби национален референдум за представянето му като лидер. Повечето опозиционни партии отхвърлят провеждането на такъв референдум и смятат, че това е политически трик.
Вучич също обвинява лидерите на протеста, че са финансирани от неуточнени чуждестранни агенти, които се опитват да дестабилизират Сърбия.
преди 1 месец Каква драма в руските ***, къде го чукаш, къде се пука!!! Фицо в момента е забил нос в земята, орбан не смее да се обади, дори с желание гласува за удължаване санкциите над руските нацисти! Ми, много е просто - обществата в тези държави се събудиха, и категорично заявиха, че не щат да чуят за постъветският "мир"!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар