IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

И ЕС ще преразгледа отпускането на международна помощ

Тя трябва да е по-ясно насочена към партньорите, се казва в проектодокумент

17:42 | 10.02.25 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Европейският съюз (ЕС) ще преразгледа своята широкообхватна външна помощ, за да може тя да съвпада по-точно с външнополитическите интереси на блока в разгара на новата международна реалност.

Това се случва на фона на нарастващия списък с приоритети за Брюксел, включително на военния фронт с продължението на войната в Украйна и враждебния тон на американския президент Доналд Тръмп през първите му седмици на управление.

Европейската комисия (ЕК) иска да преразгледа отпускането на външна помощ, правейки я по-ясно насочена към партньорите, се посочва в проектодокумент, видян от Bloomberg.

Блокът цели да преструктурира помощта, за да подсигури стратегическите си интереси, включително затвърждаването на съюзи с държави със сходни възгледи, осигурявайки си така достъп до суровини и ограничавайки притока на мигранти.

Проектът, който все още може да бъде изменен, преди да бъде представен официално, отбелязва, че общото финансиране, обикновено около 1% от брутния вътрешен продукт (БВП) е прекалено разтегнато предвид диапазона си – от зелен преход до отбрана. ЕК ще формулира някои идеи през идните седмици, за да подобри следващия си 7-годишен бюджет от 2028 г. до 2034 г.

Плановете на комисията са факт, след като по-рано миналия месец американският президент Доналд Тръмп спря фактически работата на Агенцията за международно развитие на САЩ (USAID), която отпуска десетки милиони долари международна помощ всяка година. в първия си ден на поста Тръмп обяви 90-дневно замразяване на почти всички нейни чуждестранни операции. 

ЕС и страните членки заедно са най-големият донор на чуждестранна помощ в света, осигурявайки близо 96 млрд. евро през 2023 г., докато САЩ са похарчили близо 72 млрд. долара.

Те се конкурират с Китай за влияние сред богатите на ресурси региони, включително в Африка и Южна Америка. Брюксел се опитва да затвърди образа ди на надежден партньор в сравнение с Пекин или администрацията на Доналд Тръмп, опитвайки се в същото време да не влезе в ролята на „донор в краен случай“.

„Инерцията е подходяща, за да може ЕС да предложи правилните стимули на партньорите“, коментира еврокомисарят за международното партньорство Йозеф Сикела в началото на февруари.

Проектът на документа също така очертава и някои идеи по отношение на приоритетите на блока, включително ключови реформи за всяка държава членка, фонд за насърчаване на конкурентността в подкрепа на стратегически технологии и гаранции за защита на върховенството на закона. В него се посочва също, че комисията възнамерява да представи предложението си за следващ дългогодишен бюджет през юли, за да има достатъчно време за консултации.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:41 | 10.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 6
Доктор_Проктор
преди 1 месец
Видяла жабата че подковават коня и ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още