Усилията на администрацията на Тръмп да намали и преструктурира американската чуждестранна помощ осакатяват сложната международна система, която цели да предотврати и отговори на глада, предава Ройтерс.
Международната система за наблюдение и облекчение на глада, която се затрудняваше да управлява кризите с глада, обхванали развиващия се свят още преди завръщането на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом, понесе редица удари от внезапното спиране на американската чуждестранна помощ.
Замразяването на разходите, което Тръмп нареди след встъпването си в длъжност на 20 януари, трябва да трае 90 дни, докато администрацията му направи преглед на всички програми за чуждестранна помощ. Държавният секретар Марко Рубио заяви, че изключение позволява извънредната продоволствена помощ да продължи.
Но голяма част от извънредните помощи са най-малкото временно спрени, докато хуманитарните организации искат яснота за това кои програми за помощ ще се запазят. Проблемът се задълбочи след решението на Тръмп тази седмица да затвори Агенцията за международно развитие на САЩ (USAID), основния доставчик на помощи на федералното правителство.
Храни с обем от около 500 хил. тона на стойност 340 млн. долара, преминаващи транзитно или на склад, са застрашени, докато хуманитарните организации чакат Държавният департамент на САЩ да одобри раздаването им, съобщи Марсия Вон, бивш високопоставен представител на USAID.
Предоставяната от САЩ парична помощ, целяща да помогне на хората в Судан и Газа да получават храни и други стоки от първа необходимост, също е спряна, съобщиха хуманитарни работници пре Ройтерс. Това се отнася и за управляваните от доброволци общински кухни – подкрепяна от САЩ програма в Судан за изхранване на хора в недостъпни за традиционната помощ райони, допълниха работниците.
Хуманитарните организации се натъкват на проблеми при получаването на средства за извънредни продоволствени дейности. Въпросите за това кои програми имат разрешение да продължат остават без отговор, тъй като хората, които обикновено правят такива запитвания, официални представители на USAID, са напът да бъдат съкратени, съобщиха най-малко шестима източници.
Мрежата от системи за ранно предупреждение за глад (FEWS NET), американската организация, която редовно отправя предупреждения за продоволствената сигурност, за да предотврати глада, също беше затворена. Нейната загуба оставя хуманитарните организации без ключов източник на указания къде и как ще се разпределя хуманитарната помощ.
И федералното правителство издаде заповеди за спиране на работата на две големи компании за производство на хранителни добавки, намалявайки предлагането на животоспасяващи храни за силно недохранените деца по целия свят.
„Има едно нещо, с което почти всички са съгласни – че малките деца, които гладуват и се нуждаят от спешна помощ, трябва да получат подкрепа“, казва Марк Мур, главен изпълнителен директор на Mana Nutrition от Джорджия, един от двамата доставчици, които получиха нареждане да спрат да произвеждат добавки. „Не е преувеличение, извиване на ръце или дори спорно използване на статистически данни, ако кажем, че стотици хиляди недохранени деца може да умрат без USAID“, допълни той.
Малко след публикуването на материала американското правителство уведоми Mana и другия производител, Edesia Nutrition от Роуд Айлънд, че заповедите за спиране на работата са били отменени.
Задържане на запасите
Конфликтът тласка много хора към глад, а САЩ са най-големият единичен дарител на помощи. Те са осигурили хуманитарна помощ в размер на 64,6 млрд. долара през последните пет години. Това е най-малко 38% от общите дарения, отчетени от ООН.
През 2023 г. почти 282 млн. души в 59 страни и територии са преживели краен недостиг на храна, застрашаващ живота или препитанието им, показва Глобалният доклад за продоволствените кризи за 2024 г.
Още преди паузата в американската помощ световната система за борба с глада беше подложена на огромен натиск, породен от конфликтите и политическата нестабилност. Спирането на помощта създава две продължителни кризи за хуманитарните организации, работещи за облекчаването на острия глад. Тя нарушава дейността на програмите, които целят да предотвратят масов глад. В по-непосредствен план спирането на помощта осакатява програми, които трябва да реагират на кризи и да спасяват животи.
Сред застрашената продоволствена помощ по света са почти 30 хил. тона за изхранването на силно недохранени деца и възрастни в обхванатия от глад Судан, съобщиха двама хуманитарни работници там. Част от храните се съхраняват в топли складове с опасност да се развалят, допълниха те.
Храната включва леща, ориз и пшеница и е достатъчна за изхранването на най-малко 2 млн. души за един месец, съобщи единият от хуманитарните работници. Някои продукти имат кратък срок на годност и ще станат негодни за употреба до края на 90-дневната пауза на Тръмп, допълни той.
Изгубено кормило
В по-дългосрочен план затварянето на FEWS NET ще намали способността на света да прогнозира, предотвратява и реагира на кризи с продоволствена несигурност.
Създадена от американското правителство през 1985 г. след опустошителния глад в Източна и Западна Африка, FEWS NET се финансира от USAID и се управлява от базираната във Вашингтон Chemonics International. FEWS NET отговаря за отправянето на ранно предупреждение към американските ръководители за кризи с глада, които може да изискват хуманитарен отговор. Тя използва данни от федерални агенции, учени и други хуманитарни организации, за да подготвя поредица от доклади за продоволствената сигурност. USAID и хуманитарните организации използваха докладите на FEWS NET, за да решат къде да изпратят продоволствена помощ.
На 27 януари Chemonics, която управлява FEWS NET, получи нареждане за спиране на работата от USAID. Два дни по-късно сайтът на FEWS NET беше спрян, елиминирайки публичния достъп до хиляди доклади, финансирани от американските данъкоплатци.
С разформироването на основния ѝ източник на финансиране USAID, служителите на FEWS NET казват, че не са оптимисти, че организацията ще възобнови работа.
Явната ѝ смърт оставя „зееща дупка“ в докладването на хуманитарни кризи, казва Крис Нютън, анализатор, специализиран в ранното предупреждение и продовелствената сигурност в International Crisis Group, базиран в Брюксел институт. Загубата на FEWS NET ще навреди на усилията за спиране на глада в Судан и предотвратяването му в други горещи точки и може да доведе до срива на широка мрежа от доставчици на данни, всички от които са важни за разбирането на хуманитарните рискове в цял свят, допълва той.
„Гладът изчезваше от света в началото на 21-и век, а завръщането му сега вероятно ще се ускори, тъй като ставаме все по-слепи за него, дори когато той става все по-обичаен инструмент за политика и войни“, отбелязва Нютън.
преди 2 месеца *Спирането на американската хуманитарна помощ застрашава борбата с глада по света* - Май застрашава най-много грантовете за кресливите и лъжливи либерални медии. Даже тук тролляците видимо оредяха, загубиха ентусиазъм и повехнаха като препикканни мушката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар