Работодателските организации и синдикатите заявиха категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г.
В позиция национално представителните организации на работодателите у нас изразяват безпокойство от анонсите за референдум и заявяват категоричната си подкрепа за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г.
България безрезервно и последователно полага усилия към пълноправно членство в Европейския съюз – както със заявената Преговорна позиция и Допълнителните информации към нея по глава 11 „Икономически и валутен съюз“ от 2001 г., Предприсъединителните икономически програми за периодите 2002-2005 г. и 2004-2007 г., така и препотвърждавайки ангажимента за бъдещо приемане на единната европейска валута с Договора за присъединяване, в сила от 1 януари 2007 г. Завършването на процеса на европейската интеграция на България посредством пълноправното ни членство в Икономическия и Паричния Съюз ще гарантира ускорен ръст на доходите и по-бърза реална конвергенция в покупателната способност спрямо средноевропейските стойности, посочват от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Ангажирано ще работим заедно в полза на просперитета на обществото ни, недопускайки действия, разпиляващи обществената енергия и създаващи предпоставки за противоречия, разделение, напрежение и недоверие сред българския народ, пише в позицията на бизнеса.
Повишение на доходите на българските граждани, достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще - това ще е крайният ефект от влизането на страната ни в еврозоната - това посочват от Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) в своя позиция.
В нея се казва, че всеки, който се опитва на финала на многогодишни усилия да възпрепятства приемането на единната европейска валута, има други цели и интереси, а не тези на работещите.
От КНСБ припомнят дългогодишната си позиция в подкрепа за въвеждането на единната европейска валута възможно най-бързо. Синдикалистите споделят, че България е част от Банковия съюз на Европейския съюз от 5 години, както и че валутният борд пази финансовата стабилност на страната ни през последните 27 години, но в същото време ограничава потенциала на българската икономика, забавяйки реалната конвергенция на доходите.
Еврозоната стимулира икономическото развитие, водейки до ръст на производството и търговските обороти, резултат от което са по-високи заплати и по-високо вътрешно търсене, са сред аргументите на КНСБ за присъединяване към еврозоната.
Според тях еврозоната води до по-бърза конвергенция на доходите на работещите спрямо средноевропейските, както и че тази теза е потвърдена от вече присъединили се страни членки на ЕС към Икономическия и паричен съюз, като това се отнася в особена степен за Литва, Латвия и Естония, които имат сходна икономическа и парична система като нашата.
При тях се наблюдават ръстове на заплатите от 80 до 120% в рамките на 6-7 години след присъединяването.
"КНСБ няма да допусне популизъм и политически сметки да засегнат благосъстоянието, икономическата и социална сигурност на българските работници", се казва още в позицията на КНСБ.
Президентът Румен Радев предложи на 51-вото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?“
преди 1 месец До: Tikva007 бътерпръчка, доходите не може да са достойни.. те може да са ниски или високи! Ти си такъв пример, партията те уреди заради дядо ти и си с високи доходи, но си иставаш недостоен човек... накратко комунистически боккклук! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец *Повишение на доходите на българските граждани, достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще - това ще е крайният ефект от влизането на страната ни в еврозоната* - Един старец обяснява на друг: *Казват, че от шоколада много ставал басстуна*. Другият: *Наборе, той ако от ппутткка не ти става, чакай от шоколад да ти стане.* Същото и с доходите и щастливото бъдеще на оффците в ЕЗ. Ако за 35 години сттаддото не можа да се пребори за достойни възнаграждения и щастливо бъдеще, точно ЕЗ ще му ги даде. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец "Еврозоната ще ни донесе достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще" Тома за бъдещето. А защо, след като сме във Валутен борд, и сме привързани към еврото, сме най-бедната и нещастна страна в ЕС? Само нашите банкови валутни запаси ли са причината? Значи просто ни баламосват, както обисновено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Нищо не чуваме за бабите от Горно Нанадолнище. отговор Сигнализирай за неуместен коментар