Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и премиерът Росен Желязков посетиха "Вазовски машиностроителни заводи" (ВМЗ) в Сопот. В предприятието се проведе среща, в която участваха и министърът на отбраната Атанас Запрянов, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов и председателят на най-голямата парламентарна група ГЕРБ-СДС Бойко Борисов.
"Бялата книга" и механизмът Safe са тази предпоставка, която от началото на тази година дава ясни перспективи за развитието на индустриалните отбранителни капацитети, а това за България означава технологичен трансфер и много възможности, които ще повишат и конкурентоспособността на българската икономика, каза министър-председателят. Той допълни, че е важно като черноморска страна България да осигурява всички гаранции за сигурност.
България активно допринася за отбраната и сигурността и на Украйна, и на Европа, за което ви благодаря, каза Урсула фон дер Лайен. По думите ѝ в страната се произвеждат големи количества боеприпаси и снаряди, които подкрепят Украйна и борбата ѝ за свобода. Приносът на България е повод не само за национална, но и за европейска гордост, отбеляза председателят на ЕК. Тя посочи, че от началото на войната една трета от оръжията, използвани в Украйна, са идвали от България. Затова благодаря преди всичко и най-вече за вашата непоколебима подкрепа за нашата смела съседка и партньор Украйна, каза фон дер Лайен.
"Всички сме за мир, но трябва да имаш мощна отбрана, за да не те нападат. Ако когато цяла Европа се модернизира и произвежда нови оръжия, ние не сме през механизма Safe, след няколко години нашето производство няма да има къде да отива", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
През целия ден членове и симпатизанти на политическите партии "Възраждане" и "Величие" през целия ден протестираха пред ВМЗ във връзка с визитата на Урсула фон дер Лайен и блокираха за няколко часа Подбалканския път.
Урсула фон дер Лайен е в България в рамките на обиколка в страните на източната граница на ЕС - Латвия, Финландия, Естония, Полша, Литва, България и Румъния, съобщиха преди дни от Отдел "Преса и медии" на Представителството на Европейската комисия в България. Посещението на председателя фон дер Лайен ще подчертае подкрепата на ЕС за държавите членки, изправени пред предизвикателствата на общите граници с Русия и Беларус, се отбелязва в съобщението.


Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват


преди 9 месеца До: Solar Power ... РАКОВСКИ : Руското правителство, кое досега лъстеше нашите добродушни Българи със сякакви лукави и лъжовни обещания, днес вече открива булото си и явно показва убийствената и злобната си политика към тях. То е наумило и труди се с всичките лукави и безчестни средства да разори и опустоши милото ни отечество България и да уникакви нашата народност ... Намери си оригиналът , ако искаш !! Това му е мнението на Раковски за руZZийските свинне !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Разбрах, че вчера половин България бранила завода в Сопот от Урсула. 200Баламурници, които не знаят за какво са там. Бранят България от Урсула с руззки знамена. Е няма такова тъпо същество като БГкопейката. Важното е, че 1/3 от оръжията в Украйна са български. Някак си е хубаво да знаеш, че трепятОрки с родно производството. Хаххаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: matizaТой алдито какво да улучи. Пускат му разни пръъъднии на фейса и той копи пейст. Хахахах. Изобщо не е в час ама никак ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: aldyкопейката ако беше патриот истински БЪЛГАРИН първо щеше да отвори и прочете какво пишат ЛЕВСКИ, БОТЕВ и РАКОВСКИ за рашката растация. ХХАХАХАХАХ ! Пълен раски продажник ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: MvnJАко копейката беше наистина патриот, за какъвто се представя, щеше да се радва, че българските заводи от този бранш работят на три смени нон стоп, че намират пазар, че хората имат работа и добри заплатиХич нямаше да му мисли колко *** са намерили покой от тази продукция : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: matizaКопейката се прави, че не е чувал за трансгранични водни ресурси. И не задава въпроса защо не пресущаваме Дунав, за да се напои половин България, нито се пита защо не го правят другите държави по течението. Виж ако р. Арда свършваше някъде край Масква, всички *** като него, щяха да са наредени като жив плет по поречието и да вардят някой да не отнесе кофа с вода. Дори щяха да допринасят със сълзите си реката да е по-пълноводна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: aldy Първо кажи колко язовира пълни Арда преди границата с Гърция??? Нещо не си улучил с този пример отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца България няма собствени интереси. Затова водите от Арда и другите реки не се използват за задоволяване на водните нужди на страната, а се дават на Гърция, която си осигурява напояването на земеделските земи. А у нас суша и забрана за поливане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца България е момче за всичко - прислуга на външно повикване. Тя няма собствени интереси, освен тия на главанаците начело на държавата, "елита" дорде не речеш. Малко ме е гнус за тях, ама това е положението. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Урусла "ваксината" и Роско "водопада" , каква идилия.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар