Британското правителство очерта планове да сложи край на „проваления експеримент със свободния пазар" в масовата имиграция, като ограничи визите за квалифицирани служители до работни места, изискващи завършено висше образование, и принуди бизнеса да увеличи обучението за местни служители, предава Ройтерс.
Британският премиер Киър Стармър е под натиск да намали нетната миграция след успеха на крайнодясната, антиимигрантска партия на Найджъл Фараж „Реформирай Обединеното кралство“ на местните избори този месец.
Според новите планове на правителството визи за квалифицирани служители ще бъдат предоставяни на хора, заемащи работни места, които изискват завършено висше образование, а визи за по-нискоквалифицирани позиции ще бъдат издавани само в области, които са важни за промишлената стратегия на страната. В замяна бизнесите трябва да повишат обучението на британски служители.
Лейбъристкото правителство съобщи, че промените ще бъдат част от политически документ, известен като бяла книга, който ще бъде публикуван в понеделник и ще очертае как министрите планират да ограничат имиграцията.
Високите нива на легална миграция бяха един от големите двигатели зад гласуването за напускане на Европейския съюз през 2016 г., тъй като избирателите бяха недоволни от свободното движение на работници в блока.
След като Великобритания в крайна сметка напусна ЕС през 2020 г., тогавашното консервативно правителство намали прага, за да позволи на работници в категории като йога инструктори, хора, разхождащи кучета, и ди джеи да имат право да получават визи за квалифицирани кадри.
„Наследихме провалена имиграционна система, където предишното правителство замени свободното движение с експеримент със свободния пазар“, коментира Ивет Купър, министър на вътрешните работи на Великобритания, в съобщение. „Предприемаме решителни действия да възстановим контрола и реда в имиграционната система“, допълни тя.
Макар че промените след Brexit във визите доведоха до рязък спад в броя на мигрантите от ЕС във Великобритания, новите правила за работните визи и пристигащите хора от Украйна и Хонконг въз основа на специални визови програми предизвикаха ръст на имиграцията.
Нетната миграция, или броят на хората, които пристигат във Великобритания, минус броя на напускащите, нарасна до рекордните 906 хил. души в годината до юни 2023 г., което е ръст със 184 хил. души, които пристигнаха през същия период на 2019 г., когато Великобритания все още беше в ЕС.
преди 1 месец що да е провален? ... той постигна целите си, огромни печалби за елита срещу разсипано общество! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Как не Ви е срам? Да наречете "проваления експеримент" г-н Стаймър :) :) :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар