IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Откъде Европа може да получи газ, ако Русия прекъсне доставките?

Докато европейските страни търсят начини да премахнат своята зависимост от руския газ, Москва „имунизира“ бюджета си от потенциалната загуба на приходи от газа

17:30 | 12.02.22 г. 56
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Природният газ представлява около една пета от цялата енергия, използвана в Европа. Той представлява и около 20% от производството на електроенергия за региона, а също така се използва за отопление и промишлени процеси, пише Energy Post.

Русия е най-големият доставчик на природен газ за Европа, като е отговорна за около 40% от доставките на континента чрез газопроводи. След нея се нареждат Норвегия (22%), Алжир (18%) и Азербайджан (9%). Европа също получава втечнен природен газ (LNG), който се доставя от танкери и изисква специални терминали и съоръжения за обработка на горивото.

През последните месеци европейският внос на LNG от САЩ и други страни достигна рекордни нива от около 400 милиона куб. метра на ден. За да представим това в перспектива, един товарен кораб за пренос на LNG може да побере приблизително 125 000-175 000 куб. метра природен газ - достатъчно енергия, за да затопли 17 милиона домакинства за един зимен ден.

Основното ограничение при употребата на LNG са скъпите инсталации за втечняване и регазификация.

LNG се получава чрез охлаждане на природния газ до минус 260 градуса по Фаренхайт (минус 162 градуса по Целзий), което намалява обема му повече от 600 пъти. Природният газ се подава по тръби до пристанище, обработва се в завод за втечняване и след това се зарежда в специализирани танкери с контролирана температура за пренос по море. 

За да получи доставка от LNG, съответното пристанището за разтоварване трябва да е оборудвано с инсталация за регазификация, която регазифицира LNG, така че да може да бъде изпратен по тръбопровод до крайните потребители. И инсталациите за втечняване, и инсталациите за регазификация струват милиарди долари и са необходими няколко години за изграждането им.

След подобна криза през 2009 г., когато финансов конфликт с Украйна накара Русия да спре доставките на газ за 20 дни, Европа значително разшири броя на съоръженията си за регазификация до 29. Понастоящем все още има място в европейските входящи терминали за регазификация за внос на повече LNG и много място за съхранение, за да се съхраняват доставките на вносен газ практически за неопределено време. Но много от най-големите доставчици в света не разполагат с допълнителен капацитет за производството на още количества такъв газ.

Глобалният пазар на LNG все пак разполага с известна гъвкавост. Около две трети от целия LNG се продава по твърди, дългосрочни договори с фиксирани дестинации. Някои големи притежатели на такива договори като Южна Корея, Япония и Китай, както и техните доставчици са готови да пренасочат товарите към Европа, ако по-нататъшното съкращаване на руския износ влоши съществуващата криза в Европа.

Могат ли доставчиците да пренасочват LNG товарите?

Такъв пример има през 2011 г., когато цунами предизвика срив и изтичане на радиация в японската атомна централа „Фукушима“. Япония затвори всички свои атомни централи, за да прецени дали са подготвени за подобни бедствия. Доставчиците на LNG пренасочиха наличния газ към Япония, за да ѝ помогнат да преодолее надигащата се енергийна криза.

Днес анализаторите посочват, че производителите или вносителите на LNG може да са в състояние да пренасочват товари, които биха могли да компенсират около 10%-15% от всеки недостиг, който е налице. Все пак подобни промени вероятно биха стрували скъпо на Европа, което допълнително ще повиши сметките за потребителите.

газ газ

Увеличените доставки на американски LNG за Европа ще повишат ли цените за потребителите в САЩ?

Съществуващите съоръжения за износ на LNG в САЩ работят с пълен капацитет от няколко месеца. Около половината от доставките през декември 2021 г. бяха предназначени за Европа, стимулирани от нарастващите цени на европейските пазари. Преди това по-голям дял от износа на втечнен газ от САЩ отиваше към Китай, където свързаните със сушата ограничения върху хидроенергията доведоха до скок в търсенето на природен газ.

С други думи, продавачите в САЩ успяват да доставят повече газ за Европа чрез отклоняване на експортни товари, а не чрез продажба на газ, който иначе би се използвал на вътрешния пазар. Ако цените на природния газ в САЩ се повишат през следващите седмици, това вероятно ще се дължи на сезонното застудяване, отколкото на увеличения износ на LNG.

Няма ли Русия да навреди на собствената си икономика, като прекъсне износа на газ за Европа и загуби приходи?

През последните години Русия структурира федералния си бюджет по начин, който ѝ позволи да натрупа 630 млрд. долара във валутни резерви – пари, държани от централната ѝ банка в други валути за дискреционно използване, подобно на индивидуални спестовни сметки. Руските лидери могат да използват тези средства, за да преодолеят всякакви нови санкции или неочаквани промени в цената на петрола.

Например, миналата година Кремъл основа разходите си на консервативно ниска оценка на цените на петрола на рентабилност от 45 долара за барел, което му дава известна свобода. В крайна сметка цените на петрола през 2021 г. бяха средно 71 долара за барел, осигурявайки значителни непланирани приходи.

Чрез тази фискална стратегия руският президент Владимир Путин натрупа запаси, за да издържи на всеки нов кръг от санкции или дори на пълната загуба на приходи от износ на природен газ от Европа за определен период от време.

Замяна на руския газ

И все пак всеки ход на Русия за прекратяване на износа на газ за Европа може да има дългосрочни последици. Путин може би се е надявал, че неговото маневри ще убедят европейците, че руският газ е жизненоважен и не може лесно да бъде заменен с възобновяема енергия. Но по ирония на съдбата тази тактика може би вече е създала трайна неприязън, която ускорява прехода на Европа към офшорния вятър, евро-северноафриканските водородни центрове и американския LNG.

Руският газов гигант „Газпром“ също може да се сблъска с вихър от съдебни дела и високи наказателни такси за нарушаване на договорните си ангажименти с европейските страни, ако доставките секнат. Това от своя страна може да засегне руския народ, който също разчита на платежоспособността на „Газпром“ за своето зимно гориво за отопление.

Путин може би е готов да се обзаложи, че кризата с енергийните цени в Европа ще посее мащабно недоволство сред обществеността, ще спре енергийния преход и ще помогне на Русия да спечели отстъпки относно въпроса за позиционирането на войските и ракетите на НАТО. Но има малко доказателства, че Европа ще реагира по този начин. Въпреки че периодът на пренасочване на Европа към възобновяемите източници се очаква да отнеме време, това все още ще бъде лоша новина в дългосрочен план за Русия, която има 1688 трилиона кубически фута запаси от природен газ, които биха могли да се експлоатират за още 100 години напред.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

23
rate up comment 5 rate down comment 5
vzhekoff
преди 2 години
нЕма да се пУашите, пръдлеФ вече подава газ. Яко се е изпуснал тук ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 5
ПИЧ
преди 2 години
Ами статията не коментира обема на Руския износ на газ към Китай - оттам няма да има прекъсване, респ. ще влизат добри пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 2 години
Аз ще оставя технологиите на технолозите да си ги мерят и със зъби и подръчни средства ще откъсна артерията на този, който ми се пундри и посяга на дома ми с технологии... Естествено, при наличието на два чисто физически и материално-измерими фактора - че имам физиологично, а не технологично здрави зъби и че имам също здрави топки. Или поне ще се пробвам. Така винаги съм правил в живота, въпреки, че не съм професионален силовак. Просто генетично наследство... Според теб, руснаците как са със зъбите и топките? ;) Лошото за такива като теб е, че и с военните технологии май не са чак толкоз зле... май... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 6
data
преди 2 години
Ако ти си изостанал технологично (барем последните 7-8 технологични вълни си ги отървал ) как ще постъпиш ? Според мен събираш квот все още можеш и се опитваш да преговаряш за да си гарантираш някакви кинти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 2 години
Съжалявам, но и ти не откри проблемът на путин. Според мен той е в кортекса му или по-точно в неговата липса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 7 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 2 години
Мисля, че проблемът на Путин е икономическият тормоз, който го поставя пред екзистенциален избор между три варианта: или да вдигне белия байрак, да се оттегли и да остави държавата си на кучетата, или да я затвори в гето, както ти предложи, за да изгние, или да си отвоюва правото на глас и съществуване със сила. Ти как мислиш, че ще постъпи? И дали чека от теб, да пуснеш в инвестора справка за военното съотношение на силите, за да се замисли...?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 8
data
преди 2 години
Наистина ли мислиш че на Путин проблема му е нато в европа ? Ако е така трябва да погледнеш картата на американските бази около Русия - те плътно обграждат Русия , айде към тях прибави 60 разрушителя последно поколение и още толкова подводници последно поколение . И знаш ли какво може да противопостави Русия срещу това ? Само ядрения си арсенал . Проблема на путин е че толкова изостава във въоръжение че вече няма гаранция за сигурноста на Русия освен ЯО . Нали си наясно че хилядите сателита на Мъск от ниска орбита вече му броят пломбите , а за тях противосателито оръжие няма създадено ? Ей това е проблема , Путин иска гаранции докато може или си мисли че оже . Знаеш ли кое ми е интересно на мен : Това ли може славната Червена Армия ? Да въоръжи и екипира максимум 150 х военни наборни войника и да искара 20 ръждясали корита със средна възръст 30 г ? Ако това само може , наистина му е останало само ЯО с което каканижеше пред Макрон сякаш 300 та ядрени глави на Франция не са предостатъчни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 2 години
русия все още се намира в периода на първоначално натрупване на капитала. И понеже той вече приключва с разделянето на малко индивиди забогатели поне за 5 поколения напред и много бедни докато свят светува, путин желае да разведри ситуацията. Търси се виновен за 130-те милиона бедни в русия. Понеже няма как да обясни на сънародниците си "друзя, мьi немножко обосрались", предлага на руснаците една патриотично-шовинистична вакханалия. Едва ли ще нападне, защото може да изгуби войната, но и даже и да не я загуби ще изгуби властта, заради жертвите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 7
data
преди 2 години
:) Трябва да четеш повече за лития , неговите алтернативи , както и алтернативни начини на добив . В момент просто се копае там където е евтин добива , нещо като петрола през 70-те и 80-те
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 2 години
Каква война? Ами те американските подлодки ходят по москва река до кремъл, вие за война говорите "МОСКВА, 12 фев РИА Новости. Американская подводная лодка вошла в российские территориальные воды в районе Курил, против нее применили специальные средства, сообщило Министерство обороны. Экипажу субмарины на русском и английском языках в режиме звукоподводной связи передали сообщение: "Вы находитесь в территориальных водах России. Всплыть немедленно!"Иностранный военный корабль проигнорировал требование."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още