IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

След земетресението Турция си задава един въпрос: Защо бяхме неподготвени?

Въпреки че страната събира специален данък за помощ при бедствия, хаосът продължава да властва, а парите потъват в магистрали

10:24 | 11.02.23 г. 11
Автор - снимка
Създател
Снимка:  David Lombeida/Bloomberg
Снимка: David Lombeida/Bloomberg

Начинът, по който се развиват усилията за оказване на помощ сега, може да определи политическото бъдеще на Ердоган, който е изправен пред най-трудното си презибиране от години. Членове на неговата консервативна база от поддръжници се обърнаха срещу него по време на валутната криза и рекордно високата инфлация в страната. След последната му президентска победа през 2018 г., неговата управляваща Партия на справедливостта и развитието загуби контрол над търговските и политически столици на страната – Истанбул и Анкара, на местните избори. През последната година Ердоган успя да си върне подкрепа според социологическите проучвания, докато играеше важна роля на посредник между Русия, Украйна и Запада след руската инвазия.

„Това правителство просто не беше подготвено и то може да е една от жертвите, останали под развалините на това земетресение“, коментира Соли Озел, преподавател в Университета Кадир Хас в Истанбул.

Нито от президентската институция, нито от агенцията за помощ при бедствия AFAD са отговорили на запитванията на Wall Street Journal за коментар по темата.

Опозиционни политици обвиняват Ердоган в политизиране и отслабване на организациите за реакция при бедствия и изискват информация за 38-те млрд. долара, събрани от данъка за помощ при земетресения, наложен за първи път след бедствието от 1999 г., които трябваше да бъдат изразходвани за превенция и помощ.

„Къде са тези пари? Няма ги“, коментира опозиционният лидер Кемал Кълъчдароглу.

Турция, където има средно по над 200 земетресения с магнитуд 4 по скалата на Рихтер всяка година, знаеше, че рано или късно ще има голям трус. Когато това се случи, най-малко 7000 сгради се оказаха твърде зле построени, за да издържат, а агенцията за помощ при бедствия AFAD не успя да разположи багери и спасителни екипи на местата, където имаше нужда от тях, при това в продължение на много часове.

В Газиантеп доброволците на AFAD казаха, че не са успели да се свържат с нейни мениджъри или местни служители през първите три дни, за да получат инструкции. Когато отиват до офиса на организацията, там няма никой. Някои от лиспващите представители може да са загинали или да са загубили член на семейството си, коментира Ердоган.

„Много хора умряха от хипотермия заради закъсненията“, коментира Черен Йедилар, 29-годишна доброволка на AFAD в Газиантеп. „Някои семейства бяха толкова ядосани, че ни нападаха физически“.

Едно от телата, които Йедилар помага да бъде извадено, е на нейния приятел Муса Йозполат, споделя тя.

В засегнатия район на Хатай централата на AFAD е разрушена, което допълнително забавя реакцията. Доброволци и общински спасители от други части на страната, които се притекоха на помощ, казаха, че е имало слаба правителствена координация на спасителните действия. Отделни екипи са оставени да се справят, докато семействата са молели за помощ.

На мястото на рухнал жилищен блок мъж с качулка крещи и ръкомаха гневно: „Държавата не е извадила нито един човек оттук – жив или мъртъв“.

Последна актуализация: 10:29 | 11.02.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 0
Chorbadzhiyski
преди 1 година
Строителя на нашата "иновативна" къща, г-н Галин Ненов, sweet home bulgaria, беше заложил земетръсен коефициент 0,11 при минимум 0,27 за района на Нови Искър. Сега водим дело срещу него. Не знам как е при другите строители в БГ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 1
Alex Silver
преди 1 година
Турция остана неподготвена, въпреки че няколко чуждестранни посолства, между които и американското, изведоха сноите сътрудници извън страната. Щото се очаквали терористични действия. Като тия на СП-1 и СП-2, май? И от същия изпълнител.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 0
мрънмрън
преди 1 година
До: zelka007 всички са виновни, едва ли си чел статията до края, но явно липсват едни 38млрд$ от фонд за земетресения. Другото което е, там масово се правят *** истории - строят без разрешително, плащат на някого да го узакони.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 1
corner
преди 1 година
До: aldyОтнеха възможностите за лесно строителство . Сега огромна част от средствата и времето отиват в предстроителна " подготовка " и не остава нищо за накрая , когато започва същинската му част . А цените в момента са като за устойчивост 9,9 по Рихтер .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 1
aldy
преди 1 година
Колко бяхме подготвени ние за земетресението в Стражица? Подготовката най-вече е в строителството на нови сгради, които трябва да отговарят на ред изисквания, включително противоземетръсни. Да, ама не. И в Турция, и у нас, не дай Боже, падат предимно нови сгради, строени през "куп за грош", с огромни икономии на материали, с некачествени такива и пр. Гледам старите циментови блокчета на над 50 години и новите плочки, стриващи се на прах за 3 години. Ето такова е положението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 9
aldy
преди 1 година
В много от писанията се чете недотам скрито злорадство. Това за Турция. А за Сирия, ами ако някой иска да види пример на злобно лицемерие, двуличие, просто безчовечност и още много други евроатлантически ценности, да следи какви още простотии ще бъдат извършени спрямо тази страна. Навремето Мадлин Олбрайт се радваше, че 500 000 либийски деца са били фактически убити със спрените ваксини. Сега се радват на други "ползи".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 10
lunniat_bog
преди 1 година
До: zelka007Що е то държава? Държа Ва, аз/ ва държа. Тя ни държи за свои си интереси като роби, па ний претенции... Ама не е виновна Тя, а лунният бог, който я е създал и поддържа. Като му се молите и го прославяте, поне малко се замислете, дали трябва и какво друго трябва!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 14
baba_meca
преди 1 година
А защо САЩ и Западна Европа не са готови да помогнат на своя съюзник!?!?! Ето помогнаха на Украйна с 120 милярда долара. Украйна не е в НАТО дори... Въросът сега е: Хайде да ги видим с колко ще помогнат на своя съюзник??? Хайде да видим, доколко си заслужава да ги наричаме наши приятели/ съюзници....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 1
corner
преди 1 година
Идеализирането на НИ като вечен актив не е в услуга на никого . Но освен че е много крехък , се оказва понякога и опасен .Зомбификацията е явна .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
lunniat_bog
преди 1 година
Какъв Ердоган ви е виновен? Питайте лунния бог, на който се молите и кланяте, и прославяте. В неговите ръце са всички оръжия - и лоши, и добри. Нали е всемогъщ, защо дава на хората много повече страдания, отколкото радости? Любящ ли е или добър?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още