IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

След земетресението Турция си задава един въпрос: Защо бяхме неподготвени?

Въпреки че страната събира специален данък за помощ при бедствия, хаосът продължава да властва, а парите потъват в магистрали

10:24 | 11.02.23 г. 11
Автор - снимка
Създател
Снимка:  David Lombeida/Bloomberg
Снимка: David Lombeida/Bloomberg

Докато Ердоган прекрояваше държавните институции в Турция, централизирайки властта около президентската институция, той също така трансформира и институциите за възстановяване след бедствия.

Когато дойде на власт през 2002 г., Турция имаше две известни организации за реакция при бедствия. Първата е Kizilay - Турският червен полумесец, чиито професионалисти са изпращани на места с бедствия по целия свят и военни зони в Афганистан и Ирак. AKUT – група за търсене и спасяване, сформирана от алпинисти след земетресението от 1999 г., е втората. Най-важната организация за реагиране при бедствия в страната беше армията, която през 1999 г. пое ръководството на усилията за възстановяване.

Ердоган искаше развитието и реакцията при бедствия да се впишат в ислямитската политика на неговата партия и през 2009 г. сформира AFAD – разрастваща се нова агенция, която се превърна в координиращ орган на военните и неправителствените организации. AFAD се разположи в Газа, Сирия и Пакистан, превръщайки Турция в глобален играч в разпределението на хуманитарна помощ.

Милиарди долари от Специалния комуникационен данък, или т.нар. Данък земетресение от 1999 г., все още се наливат в правителствената хазна, но партията на Ердоган вече не ги заделя за превенция и възстановяване. През 2012 г. министърът на финансите Мехмет Шимшек каза, че средствата са изразходвани за магистрали, железопътни линии и друга инфраструктура. Мухарем Индже, който се кандидатира срещу Ердоган на президентските избори през 2018 г., каза, че турският бюджет не предвижда подготовка за земетресения, а десетки въпроси на депутати по въпроса остават без отговор.

AFAD изграждаше лъскави централи в страната, включително в Кахраманмараш. Опитните бюрократи и светски настроените турци бяха заменени от кадри на управляващата партия с по-малко опит. През 2018 г. Ердоган избра професор по теология без опит в реакцията при бедствия на ключова роля в управлението на извънредни ситуации.

През ноември 2022 г., след земетресение от 5,9 по Рихтер, AFAD публикува изобличаващ доклад за собствената си реакция. „Групите при бедствия бяха зле подготвени, местоположението на централата на AFAD беше погрешно избрано. Недостатъчното сътрудничество и координация между институциите възпрепятстваха добрия процес на управление“, гласи докладът.

След земетресението от 1999 г. турското правителство прие широкообхватни нови строителни ограничения, предназначени да направят сградите по-устойчиви на земетресения. Партията на Ердоган се впусна в строителен бум, който бързо урбанизира страната и създаде нова консервативна средна класа.

Въпреки че регулациите се подобриха, правоприлагането липсваше и местните власти често си затваряха очите за използването на евтини материали и рядко извършваха проверки, твърдят местни жители.

В минутите след земетресението медицински сестри в дом за болни и възрастни хора извеждат пациенти и се налага да горят мебели, за да ги стоплят. Няколкостотин метра надолу по улицата новият регионален щаб на AFAD, който се намира на огромен парцел, осеян със складове, мълчи, казва Рамазан Сумбул, който е медик.

„Правителството се провали на теста“, казва той, докато вади матраци от срината сграда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:29 | 11.02.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 0
Chorbadzhiyski
преди 1 година
Строителя на нашата "иновативна" къща, г-н Галин Ненов, sweet home bulgaria, беше заложил земетръсен коефициент 0,11 при минимум 0,27 за района на Нови Искър. Сега водим дело срещу него. Не знам как е при другите строители в БГ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 1
Alex Silver
преди 1 година
Турция остана неподготвена, въпреки че няколко чуждестранни посолства, между които и американското, изведоха сноите сътрудници извън страната. Щото се очаквали терористични действия. Като тия на СП-1 и СП-2, май? И от същия изпълнител.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 0
мрънмрън
преди 1 година
До: zelka007 всички са виновни, едва ли си чел статията до края, но явно липсват едни 38млрд$ от фонд за земетресения. Другото което е, там масово се правят *** истории - строят без разрешително, плащат на някого да го узакони.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 1
corner
преди 1 година
До: aldyОтнеха възможностите за лесно строителство . Сега огромна част от средствата и времето отиват в предстроителна " подготовка " и не остава нищо за накрая , когато започва същинската му част . А цените в момента са като за устойчивост 9,9 по Рихтер .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 1
aldy
преди 1 година
Колко бяхме подготвени ние за земетресението в Стражица? Подготовката най-вече е в строителството на нови сгради, които трябва да отговарят на ред изисквания, включително противоземетръсни. Да, ама не. И в Турция, и у нас, не дай Боже, падат предимно нови сгради, строени през "куп за грош", с огромни икономии на материали, с некачествени такива и пр. Гледам старите циментови блокчета на над 50 години и новите плочки, стриващи се на прах за 3 години. Ето такова е положението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 9
aldy
преди 1 година
В много от писанията се чете недотам скрито злорадство. Това за Турция. А за Сирия, ами ако някой иска да види пример на злобно лицемерие, двуличие, просто безчовечност и още много други евроатлантически ценности, да следи какви още простотии ще бъдат извършени спрямо тази страна. Навремето Мадлин Олбрайт се радваше, че 500 000 либийски деца са били фактически убити със спрените ваксини. Сега се радват на други "ползи".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 10
lunniat_bog
преди 1 година
До: zelka007Що е то държава? Държа Ва, аз/ ва държа. Тя ни държи за свои си интереси като роби, па ний претенции... Ама не е виновна Тя, а лунният бог, който я е създал и поддържа. Като му се молите и го прославяте, поне малко се замислете, дали трябва и какво друго трябва!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 14
baba_meca
преди 1 година
А защо САЩ и Западна Европа не са готови да помогнат на своя съюзник!?!?! Ето помогнаха на Украйна с 120 милярда долара. Украйна не е в НАТО дори... Въросът сега е: Хайде да ги видим с колко ще помогнат на своя съюзник??? Хайде да видим, доколко си заслужава да ги наричаме наши приятели/ съюзници....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 1
corner
преди 1 година
Идеализирането на НИ като вечен актив не е в услуга на никого . Но освен че е много крехък , се оказва понякога и опасен .Зомбификацията е явна .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
lunniat_bog
преди 1 година
Какъв Ердоган ви е виновен? Питайте лунния бог, на който се молите и кланяте, и прославяте. В неговите ръце са всички оръжия - и лоши, и добри. Нали е всемогъщ, защо дава на хората много повече страдания, отколкото радости? Любящ ли е или добър?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още