Добрите новини от преговорите между САЩ и Китай и паузата в митата между двете най-големи икономики сигнализира за връщане към глобалната търговия. Този коментар направи финансовият анализатор Преслав Райков в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
„Очаквано двете делегации постигнаха напредък, тъй като нивата на налозите между страните стигнаха изключително високи нива. По време на ескалацията Китай даваше сигнали, че е готов да устои на всички атаки и да им противодейства. Сега изглежда, че американският президент Доналд Тръмп създава самосиндикална търговска организация на фона на широко критикуваната Световна търговска организация“, посочи той.
Райков обясни, че ситуацията в световната икономика има два ключови елемента, който могат да доведат до голям краткосрочен и средносрочен ръст. Според него единият е връщането на преговорите около войната в Украйна. Другият е напредък на икономическата дипломация на Тръмп, която като в „една Теория на игрите“ още в началните си ходове САЩ поиска да спечели време, за да се върнат в индустриите и позициите, които загуби спрямо Азия.
Финансовият анализатор предположи, че при визитата си в Близкия изток американският президент Доналд Тръмп ще иска да се обсъдят петролните договорености. „Вероятно ще станем свидетели на още по-голям срив в цената на петрола и това ще се използва като инструмент за потушаване на войната в Украйна“, очаква Райков.
Той отбеляза, че Русия в последните години се превърна в огромен износител на петрол за Азия, заради дисконтираната цена, която предлагаше. „След като Русия изгуби пазара на Европа, заради инвазията си в Украйна, тя започна да продава на азиатски държави по сенчести пътища. Това не се хареса на Саудитска Арабия и ОПЕК, които изгубиха огромно количество пазарен дял за сметка на Руската федерация“, анализира ситуацията на петролния пазар Райков.
Той предположи, че ако цената на петрола падне още, „повечето потребители на руски газ няма да имат стимули да потребяват от воюващата страна, което ще окаже силни икономически щети за Русия и така Западът ще може да убеди Путин да преговаря за спиране на агресията“.
Що се отнася до златото, Райков отбеляза, че то си проправи път и възвърна позицията си на най-добър актив убежище, а и цената му бе подкрепена от сериозните покупки на централните банки. Той обаче смята, че сега „металът е в прекупена територия“. Това се случва, след като по време на пандемията най-популярните активи убежище бяха технологичните компании в САЩ, доларът и биткойнът, но след това те показаха по-слабо представяне, а с търговската политика на Тръмп доларът изгуби статута си.
„Златото е в много „прекупено" състояние. Всяка положителна новина за облекчаване на конфликта в Украйна, за това Тръмп да намери споразумения, са негативни за златото, защото ще дадат поле на изява на други активи. Активът убежище и възприятието за риск на пазара ще се размести и златото най-вероятно ще се върне в някакви по-разумни граници, но си върна мястото като номер едно актив убежище, което бе позагубил“, коментира финансовият анализатор.
Защо акциите във фармацевтичния сектор не приеха добре желанието на Тръмп да понижи цените на лекарствата за американските потребители? Ще покаже ли Великобритания, че отделянето от ЕС ще доведе до нещо позитивно в икономически план след изключително важната сделка на Острова със САЩ? Каква е цената на мира в Украйна? Защо е трънлив пътят на България към еврозоната?
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.