IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Близо 9 млрд. евро са вложени в бизнес имоти в Централна и Източна Европа през 2024 г.

Инвестициите са нараснали със 70% на годишна база, но остават под нивото от 2022 г., сочат данни на консултантска компания

14:49 | 13.02.25 г.
Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg
Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Общо около 8,8 млрд. евро са вложени в бизнес имоти в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) през 2024 г., което е увеличение с около 70% на годишна база. Активността в региона се е възстановила, особено в Полша, Чехия, Румъния и България, след като достигна дъното през 2023 г. и през първото тримесечие на 2024 г., съобщава консултантската компания Colliers International в свой доклад.

 „Централна и Източна Европа прави силно завръщане, с нарастващ обем на инвестициите в недвижими имоти и подобряващи се перспективи за последващ растеж, на фона на сравнително слабата активност в Европа. Най-голямо увеличение на инвестициите - повече от два пъти - бе отчетено в Полша. Развитие във възходяща посока се регистрира и в Чехия, България и Румъния. Това контрастира с няколко западноевропейски пазара, по-специално Германия, Франция и Испания, които отбелязаха спад“, коментира Гжегож Силевич, мениджър икономически и пазарни анализи за ЦИЕ в Colliers.

„Прогнозата на Colliers е, че средният ръст на БВП на икономиките от ЦИЕ ще достигне 2,9% през 2025 г., като Полша ще бъде водеща с 3,5%, значително изпреварвайки ръста от 1% в еврозоната и все още изпитващата затруднения основна икономика - Германия. Централна и Източна Европа ще остане в инвестиционния радар, предлагайки благоприятни възможности и подобряващи се перспективи за растеж“, допълва той.

„Инвеститорите бързо идентифицираха атрактивни възможности на фона на подобряващата се макроикономическа среда. Обемът на инвестициите в търговски площи нарасна повече от два пъти, благодарение на възстановяващото се потребление на домакинствата. Инфлацията спадна до целевите нива на централните банки до средата на 2024 г., а безработицата остана исторически ниска, подкрепяйки увеличението на заплатите“, коментира Силевич.

„Въпреки повишаването на работните възнаграждения ръстът на продажбите изоставаше, а домакинствата приоритизираха спестяванията поради благоприятните лихвени проценти. Инвестициите в жилища се ускориха, но останаха незначителен дял от общите потоци, тъй като високите цени в сегмента ги направиха по-малко достъпни. Очаква се централните банки да продължат да понижават лихвените проценти, въпреки че финансиращите институции извън еврозоната ще действат предпазливо, а Полша и Румъния изостават в облекчаването на паричната политика“, обяснява той.

На някои пазари все още се забелязва значителна разлика между позициите на купувачи и продавачи по отношение на цените. Подобно на държавите в Западна Европа, след корекциите в цените, регистрирани в ЦИЕ през последните 12-18 месеца, доходността на първокласните имоти се е стабилизирала през втората половина на 2024 г. и не са били регистрирани значителни движения. През 2025 г. може да се стигне до несъществени промени, като в ЦИЕ се появяват повече данни за активност на първокласните пазари, отбелязва консултантската компания.

Обемите от инвестиции в ЦИЕ за 2024 г. са се възстановили от най-ниските регистрирани нива през 2023 г. и началото на 2024 г. и продължават да се движат в положителна посока в сравнение с активността през последните 12 месеца и с европейските и световните резултати.

С почти 57% Полша си е осигурила мажоритарен дял от регионалните обеми, като местната активност забележимо се е повишила през второто полугодие. След бавната активност през миналата година повечето пазари отбелязаха значителен ръст на годишна база. В целия регион регистрираните резултати варират в широки граници - от 41% годишен спад на активността в Унгария до 138% годишен ръст в Полша. Средно за ЦИЕ обемите са се увеличили със 70% на годишна база, но са намалели с 18% спрямо 2022 г.

Делът на трансакциите в сегмента на търговските площи се е увеличил през 2024 г., което е най-забележителното развитие на повечето пазари в ЦИЕ, тъй като търсенето на потребителите се възстановява. Трансакциите с търговски площи са с 32% дял от общия обем за ЦИЕ, следвани от офисите с 30%. Търсенето на логистични и индустриални имоти е намаляло в сравнение с предходните години, като делът им през 2024 г., е 23%. Най-големите сделки в региона в сегмента на търговските площи са били сключени в Полша.

Капиталът от шестте страни в ЦИЕ е водещ през 2024 г. с близо 45% от общия обем на регионалните инвестиции, докато чешкият капитал доминира с 30%. Европейските инвеститори са допринесли с 28%, следвани от региона на Близкия изток и Африка с 16%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:49 | 13.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още