75% от инвестиционните сделки с имоти в България през 2024 г. са осъществени през втората половина на 2024 г., сочат данни на консултантската компания Colliers International.
Общата стойност на инвестиционните сделки надхвърли 380 млн. евро. Повече от половината от този обем се дължи на сделки с офиси. Разпределението на останалата част от инвестициите през 2024 г. по сектори е 19% за индустриални и логистични площи, хотели (17%) и търговски площи (14%). Трансакциите с активи, генериращи доход, преобладават с дял от 51%. Останалата част са покупки за собствено ползване (37%) и сделки със спекулативни имоти (12%).
Продължава тенденцията местните инвеститори да бъдат по-активни на българския пазар. Делът на местните купувачи от 2020 г. насам постоянно се увеличава. През изминалата година те застават зад 80% от инвестиционния обем. Нивата на възвръщаемост при първокласните имоти запазват стойностите си непроменени на 7,75% за офисни и за търговски площи и 7,50% за индустриални и логистични имоти.
България бележи задоволителен ръст на инвестиционния обем на фона на възстановяващия се пазар в Централна и Източна Европа. Очаква се през 2025 г. да се наблюдава добра активност с нива, близки до традиционните за последните пет години. Основно предизвикателство остава наличието на качествен инвестиционен продукт. Инвеститорите все повече ще търсят проекти, съобразени с ESG стандартите, а собствениците на остарели сгради ще се стремят да подобрят и модернизират своите имоти, за да останат конкурентни на пазара.
Ограниченият брой международни и институционални инвеститори според Colliers ще продължи да бъде валидна тенденция през 2025 г. Очакванията са, че приемането на страната ни в Шенгенското пространство и включването й като пълноправен член на споразумението, както и въвеждането на еврото са предпоставки за засилване на интереса на чуждестранни инвеститори към местния пазар.
Местните търговски банки устояха на увеличението на лихвените нива в Европа в последните години като запазиха своите на по-ниски стойности. На този фон се очаква инвестиционният пазар през 2025 г. да продължи да функционира при същите условия, още повече, че в средата на изминалата година Европейската централна банка започна политика по намаляване лихвения процент, отбелязва консултантската компания. Банките ще останат свръхликвидни с налични средства за кредитиране. Очаква се „зелените“ проекти да продължават да получават по-благоприятни условия на финансиране.