IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Застрашава ли Китай хегемонията на щатския долар?

Юанът не е готов да стане световна валута, тъй като на практика е обвързан с долара, смята анализатор

14:44 | 15.04.23 г. 7
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Дедоларизацията започна, тъй като последните търговски сделки издигнаха конкурентните валути, макар че американските пари вероятно ще останат глобална валута, пише в коментар за Business Insider икономистът Потър С. Ърл. Той визира сделката от миналия месец между Китай и Бразилия за уреждане на търговията между двете страни на базата на техните национални валути, като отбелязва, че това е само поредният пример за една нарастваща тенденция, допълва Bloombertg TV Bulgaria.

По думите на Ърл използването на долара в „икономическа война“, както и „изпълнените с грешки режими на парична политика“ отблъскват страните от американската валута. „И рано или късно доларът ще изгуби позиции отвъд граница“, добавя икономистът.

В своя публикация Ърл вече отбеляза, че макар конкурентните валути да набират инерция, доларът все още вероятно ще остане световна валута. „Първо, с изключение на наистина извънредно събитие или поредица от събития, сценарий, при който доларът вече не се използва (изобщо) в международната търговия, е много малко вероятен“, посочва анализаторът.

Той визира огромния размер на икономиката на САЩ и мащаба на нейните търговски отношения, като добавя, че има високи бариери пред другите валути да заменят щатските пари. Подобна промяна ще отнеме десетилетия, ако не и поколения, категоричен е икономистът.

Междувременно Ърл е силно скептичен относно усилията на Китай да издигне юана на световната сцена и да замени долара.

„Дори след десетилетията, които вероятно ще са нужни за подобна промяна, вероятността юанът да стане глобалната резервна валута варира между много малко вероятно до по същество невъзможно“, пише той.

Коментарите на Ърл са публикувани в момент, когато Китай активно сключва споразумения със страни като Казахстан, Пакистан, Лаос и Бразилия за използване на юана за трансгранични трансакции, заменяйки долара. Юанът изпревари долара като най-използваната чуждестранна валута в Русия, особено след като страната бетонира връзките си с Китай, след като беше отрязана от глобалните финанси след нахлуването ѝ в Украйна.

Но юанът не е готов да стане световна валута, тъй като на практика е обвързан с долара, посочва Ърл.

Като се има предвид, че китайските власти решават какви капитали могат да изтичат от страната, това прави юанът невъзприемчив към свободните пазарни потоци.

„Тези (и шепа други характеристики) просто не са благоприятни за установяване на валута, която ще се използва като разчетна единица, средство за размяна и/или база за сетълмент в безброй международни трансакции всеки ден“, пише още икономистът.

Рисковият капиталист Чамат Палихапития описва опасенията около дедоларизацията като „много шум за нищо“, заявявайки категорично, че юанът няма да стане доминираща валута.

Междувременно Carson Group отбелязва, че доларът ще се задържи наоколо известно време, посочвайки доказаното доверие на света в него и неговата значимост в международната търговия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:42 | 15.04.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Пазари виж още

Коментари

7
rate up comment 4 rate down comment 0
SporqZaKef
преди 1 година
До: khaoЗа пореден път те ловя в тррролене. Умишлено писах на вчерашна новина, която смятах, че няма кой да отвори. Очевидно следиш само коментарите, танда запишеш 2 реда безмислици с 0 покритие. Златен стандарт не ми се нрави. При 2.72 долара на грам (златния стандарт) само ще загубя. Но с теб с теб за инвестиции не се говори с 40те думи я речника. Със Зелката поне може да се води спор. Човека поне отделя минута-две за аргументи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 8
khao
преди 1 година
До: SporqZaKef предполагам че си с две ръце за връщането на златния стандарт? :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 8
khao
преди 1 година
До: SporqZaKef няма как проззта копекйо.. всичките ги изяде ти... а глупоститеее които се написал ще ги подмина, че се уморих от вяс... класическа малоооумна копейка, това си ти...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 3
SporqZaKef
преди 1 година
До: wartКогато Долара става световна резервна валута през 1946та, САЩ притежава 75% от всичкото злато на света, има 57% от всичкото производство на света и е най-големия кредитор. Днес САЩ има нищожно количество злато, има 7% от всичкото производство на света е най-големия длъжник с дълг надхвърлящ брутния вътрешен продукт на следващите 8 икономики в света взети заедно(ако изключим Китай). Толкова за тяхната хегемоноя. А Као може да ходи да ммре в лллайна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 3
doba
преди 1 година
https://***.facebook.com/100000024519345/videos/640175084585222
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 15
khao
преди 1 година
До: wart поредната крайно глууупава копейка бръщолевеща глууупости...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 9
wart
преди 1 година
Сякаш - Господ е определил ,че доларът е -Световна валута - и това ще е вечно. Както няма вечни империи да са останали - така доларът ще загуби значението си когато много страни ще предпочитат да плащат в собствени валути защото рискът от от конфискация и обезценяване на националните валути на страните е висок като доларът се използва като оръжие .Началото на долара е от 1936 година когато Американците сключват споразумение с С. Арабия за цената на петрол да е в приравнен долари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още