IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕЦБ: Ефектът от лихвените повишения върху инфлацията ще стигне връх през 2024 г.

Очакванията са затягането на политиката да е намалило инфлацията с около 50 базисни пункта през 2022 г., ставя ясно от икономическия бюлетин на централната банка

13:18 | 15.05.23 г. 1
Автор - снимка
Създател
Снимка: Alex Kraus/Bloomberg
Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Бързите лихвени повишения на Европейската централна банка (ЕЦБ) са забавили скромно инфлацията миналата година, но по-големият ефект се очаква едва през 2024 г. Това се казва в икономическия бюлетин на регулатора, публикуван в понеделник и цитиран от Ройтерс.

ЕЦБ повиши лихвите с общо 375 базисни пункта от миналия юли насам в опит да ограничи инфлацията, достигнала двуцифрени стойности миналата есен, като тя едва ли ще се върне към целта на банката от 2% преди 2025 г.

„Очаква се по-голямата част от ефекта върху инфлацията да бъде наблюдаван в периода от 2023 г. нататък, като този ефект ще достигне връх през 2024 г.“, посочват от ЕЦБ.

„Смята се, че затягането на политиката е забавило инфлацията с около 50 базисни пункта през 2022 г., а ефектът на понижение върху инфлацията се очаква да е средно около 2 процентни пункта в периода 2023-2024 г.“, се казва още в бюлетина.

Инфлацията все още е на ниво от 7% в 20-членната зона, а основният ценови ръст се оказва особено упорит, което означава, че забавянето ще отнеме повече време, въпреки че цените на суровините и енергоизточниците намаляват.

От ЕЦБ посочват също, че ефектът на лихвените повишения върху растежа е по-бърз и банката вече ограничава активността, което, на свой ред, охлажда търсенето и възпира покачването на цените.

„Предаването [на ефекта] към икономическата активност е по-бързо, като се очаква ефектът върху ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) да стигне връх през 2023 г. и да има низходящо влияние от 2 процентни пункта средно за периода 2022-2025 г.“, добавят от банката.

Паричната политика обикновено работи със закъснение от 12 до 18 месеца и някои от членовете на ръководството на банката използваха този аргумент да забавят темпа на лихвени покачвания до 25 базисни пункта този месец с довода, че предишните покачвания все още оказват ефект в икономиката.

От ЕЦБ посочиха също, че свиването на портфейла от правителствен дълг се очаква да увеличи доходността по 10-годишните облигации с 55 базисни пункта през периода от 2022 г. до 2025 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:05 | 15.05.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

1
rate up comment 11 rate down comment 2
Иван Митев
преди 11 месеца
Сега кардиналният проблем не е при Европейската централна банка (ЕЦБ). Сега злокобният проблем за възникващите европейски щети е ползваният създаващ щети метод за работа на Министерствата на финансите от еврозоната. В създадените условия ЕЦБ е жертва на европейската финансова грешка. ЕЦБ няма решаваща роля за спасение от сегашните европейски щети, защото водещият причинител не е в нейна компетентност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още