Бюджетната комисия в парламента прие на второ четене Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) в ускорен порядък и без дебати.
Всички предложения на опозицията бяха отхвърлени. Сред тях бяха предложение за замразяванене на максималния осигурителен доход и за това вторият ден от болничния да се плаща от държавата, а не от работодателите. Беше отхвърлено държавните служители постепенно да започнат да плащат своя дял от осигуровките, както и да има повече пари за майките, които се връщат на работа през втората година от майчинството.
Асен Василев от ПП-ДБ предложи стимулиране на майките да се върнат на работа през втората година, като получават пълното полагаемо се обезщетение за отглеждане на дете от 780 лева, а не половината от него, както е сега. Василев защити предложението, посочвайки, че така майките няма да се деквалифицират, а и мярката би донесла 100 млн. лева допълнителен приход в бюджета на ДОО. ПП-ДБ предложиха още само първият ден от болничния да се плаща от бизнеса, както и да се увеличи таванът за обезщетение за безработица. Всички тези предложения бяха отхвърлени, като не получиха подкрепата нито на депутатите, нито на социалното министерство и на Националния осигурителен институт.
Спорният въпрос от последната седмица – за механизма за осъвременяване на пенсиите, не беше дискутиран отново. Така заложените параметри предвиждат увеличение на пенсиите по "швейцарското правило" с 8,6% от 1 юли.
В Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2025 г. се залага увеличение на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 933 лв. на 1077 лв. от 1 април 2025 г. Максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от З750 лв. на 4130 лева също от 1 април 2025 г. Запазват се размерите на осигурителните вноски за всички фондове, както и съотношенията между осигурителите и осигурените лица.
Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2024 г., се осъвременяват от 1 юли 2025 г. с решение на Надзорния съвет на НОИ с процент, определен по правилото на чл. 100 от Кодекса за социално осиугуряване (КСО) - с 8,6%. През 2025 г. максималният размер на получаваните една или повече пенсии се запазва на 3400 лв.
Запазва се минималният дневен размер на паричното обезщетение за безработица - 18,00 лв., както и максималният дневен размер - 107,14 лв.
Запазва се периодът на изплащане на паричното обезщетение за бременност и раждане от 410 дни и размерът на паричното обезщетение за отглеждане на дете до двегодишна възраст от 780 лв. Запазва се периодът от два месеца на изплащане на паричното обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя), както и размерът на обезщетението от 780 лв. Запазват се и останалите параметри при изплащане на обезщетения за временна неработоспособност, безработица, еднократна помощ при смърт.