Израел ще започне преговори за втория етап от споразумението за прекратяване на огъня с палестинската въоръжена групировка "Хамас", обяви израелският министър на външните работи Гидеон Саар на пресконференция. Той добавя, че очаква преговорите да започнат през следващата седмица, след като стартирането им е било одобрено от кабинета по сигурността.
Дискусиите ще имат за цел да превърнат шестседмичната пауза в по-траен край на военните действия, пише Ройтерс.
Саар настоява, че това ще изисква групировката „Хамас“, която САЩ и други страни определят като терористична организация, да бъде отстранена от управлението на Ивицата Газа и разоръжена.
Ако следващият етап от преговорите се окаже конструктивен, настоящата рамка на примирието може да бъде удължена, казва той.
Първоначално преговорите за втората фаза на споразумението трябваше да започнат на 3 февруари.
В отговор на въпрос какво би се случило, ако първата фаза от споразумението приключи в началото на март и дотогава няма решение за втората фаза, Саар коментира, че има три варианта. Първият предвижда да се стигне до споразумение. Вторият е преговорите да не доведат доникъде и да се пристъпи към „военни варианти“. Третият е да се води „конструктивен диалог за постигане на споразумение“ и потенциално удължаване на „времевата рамка“, добавя Саар, цитиран от британския в. Guardian.
Той също така казва, че ще е необходим процес на „дерадикализация“, за да се продължат преговорите.
Същевременно Тел Авив се подготвя да приеме шестима израелски заложници в събота съгласно първата фаза от споразумението за прекратяване на огъня. Тела на загинали заложници ще бъдат предадени на израелските власти от „Хамас“ в четвъртък.
Израелски официални лица смятат, че осем от 33-мата души, които трябва да бъдат върнати в първата фаза на прекратяването на огъня, са мъртви.
Споразумението за примирие изглеждаше застрашено от провал по-рано този месец, след като „Хамас“ обяви, че ще има неопределено забавяне на освобождаването на някои от заложниците поради нарушения на сделката от израелска страна. Въоръжената група обвини Израел, че забавя връщането на палестинците в северната част на Ивицата Газа, блокира хуманитарната помощ и атакува цивилни.
Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп предложи палестинците да бъдат изселени от Ивицата Газа в съседните арабски страни, а анклавът да се развие като имотен проект под контрола на САЩ. Планът се отхвърля от палестинските групи, арабските държави и западните партньори на Вашингтон, които го определят като етническо прочистване, посочва Ройтерс.
Израелските лидери смятат, че жителите на анклава, които искат да го напуснат след опустошението на войната, трябва да получат позволение да го направят. Министърът на отбраната на Израел Израел Кац коментира в понеделник, че в рамките на министерството му ще бъде създадено ново звено, което да управлява преместването на желаещите палестинци в трети страни.
преди 1 месец Че те останаха ли живи с които да се водят преговори? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар