IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Моментът за използване на Сребърния фонд отдавна е настъпил

Средствата в него обаче са незначителни на фона на дефицитите в бюджета на НОИ за последните три години

08:34 | 01.03.12 г. 48
Моментът за използване на Сребърния фонд отдавна е настъпил

Правителството възнамерява да промени правилата за управлението на т. нар. Сребърен фонд, за да може той да купува ДЦК.

"Пари от Сребърния фонд ще се използват за плащане на суми по външния дълг на страната с падеж в началото на 2013 г.", посочи Дянков. През януари 2013 г. България ще трябва да рефинансира падежиращите еврооблигации за 818,5 млн. евро.

В момента парите в Сребърния фонд носят годишна доходност от едва 0,2% спрямо например 5,35% лихва по 10-годишните ни ДЦК.

Според мнозина закупуването на ДЦК с пари от фонда ще е равносилно на неговото "унищожаване". Защитава се тезата, че това са "парите за пенсии на хората".

На практика обаче това са пари за стабилизиране на пенсионната система, която вече е с дефицит.

Бюджетът на НОИ за 2012 г. планира плащане на пенсии в размер на 7,3 млрд. лв., но за да го направи държавата ще му преведе 4,3 млрд. лв., защото приходите от осигуровки са крайно недостатъчни.

Тоест ако НОИ разчита само на приходите от осигуровки, за да плаща пенсии, ще е фалирал.

Тоест моментът за използване на парите от Сребърния фонд, наречен "Държавен фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система" е настъпил отдавна, защото пенсионната ни система е не просто неустойчива, тя е банкрутирала.

Дефицит от 4 млрд. лв. в НОИ имаше и през 2010 г. и през 2011 г. Само за 3-те години до 2012 г. това са 12 млрд. лв. дефицит.

В тази връзка 2,1 млрд. лв. от Сребърния фонд са капка в морето от проблеми на българската пенсионна система.

По презумпция приходите от данъци не могат да се ползват за плащане на пенсии. Те трябва да се използват за всички други държавни разходи като публични услуги (администрация, охрана, сигурност, образование), инфраструктура и други.

За пенсии трябва да се използват парите от осигуровки, но НОИ си осигурява едва половината от необходимите му средства.

Малцина осъзнават, че в момента България на практика тегли кредити, за да плаща пенсиите. Държавният дефицит за 2010 г. е 2,8 млрд. лв., като дефицитът на НОИ е 4 млрд. лв. Тоест ако не бяха проблемите с ранното пенсиониране, инвалидните пенсии и ниската пенсионна възраст, и съответно нямаше дефицит в НОИ, България щеше да има излишък от 1,2 млрд. лв. през 2010 г.

Тегленето на кредити за плащане на пенсии е индикатор за нещо много сгрешено в България. В Германия например дълг може да се емитира само за инвестиции, не и за плащане на пенсии.

Времето Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система да започне да гарантира тази устойчивост е настъпило отдавна и фондът трябва да бъде изхарчен по един или друг начин, например за покупка на ДЦК и така да намали държавните разходи за главници по външния дълг.

Разбира се Сребърният фонд е прекалено малък, за да реши проблемите на пенсионната ни система и е необходимо ново увеличение на пенсионната възраст и осигурителния стаж. Разбира се алтернатива на увеличението им има и тя е ниски пенсии.

Според ООН населението на България се топи най-бързо в света. България е и сред 5-те страни в света с най-застаряло население през 2009 г. По този показател сме се наредили до Япония, Германия, Италия и Швеция, но не сме толкова богати и индустриално развити.

След като сме страната с най-лошата ситуация, очевидно се налага да вземаме най-строги мерки. Дали обаче политиците ще имат смелостта да направят реформи, а населението зрелостта да не скача по площадите и да не гласува срещу реформаторите?

Според някой трябва да бъдат повишени осигурителните вноски, за да се попълни бюджета на НОИ, от сегашните около 25% на примерно 50%. Това обаче вероятно би предизвикало емиграцията на стотици хиляди млади българи, след което няма да остане кой да плаща за пенсиите на армията от пенсионери.

Сребърният фонд е една неуспешна реализация на идеята, че с пари от приватизация, тоест с парите от продажбата на предприятията, изградени от сегашните пенсионери, ще може да се подобри размерът на пенсиите им.

Ако фондът беше с размер, да кажем 5 пъти размера на годишните плащания за пенсии (7,3 млрд. лв. по 5, или 36 млрд. лв.), то тогава би имал някакъв шанс да изпълни мисията си. С 2,1 млрд. лв. обаче той е крайно недостатъчен.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:26 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 2 rate down comment 0
Raboti
преди 12 години
Правилен път е Great Wall в Ловеч, HP.Китайските фирми да са добре дошли, те умеят да отворят работа.Опитът на Кабинета да изключи посредниците при газовите доставки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 1
suniverse
преди 12 години
Има ли капиталово натрупване на хартийки, залага се огромен политически риск.Германия си научава урока преди 100 години и експерименти не си прави.http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2012/01/07/bismarck-pensions/ Капиталът - това са хората. Пари, злато или нещо подобно не са капитал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 0
bbzz24
преди 12 години
Уж си бик, а показваш мислене на теле :)Борсата е вторичен пазар и наливане на пари там би имало ефект единствено върху потреблението на собствениците на компаниите, но не и на инвестиционната им дейност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 0 rate down comment 0
orchis
преди 12 години
http://stats.oecd.org/Index.aspx?DatasetCode=PNNI_NEWИма и други интересни статистики.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 1
Raboti
преди 12 години
Интелигентно, обосновано, поздравления!Но,Докога е в сила един договор/ закон?Докато страните имат силата/ ресурсите да наложат изпълнението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 7 rate down comment 4
rumen221
преди 12 години
ЗАЩО - 90% ОТ ПЕНСИОНЕРИТЕ СА ОГРАБЕНИ И ОТЧАЯНИ - Европа препоръча ПЕНСИОННА ВЪЗРАСТ С 12 ГОДИНИ ПО-НИСКА ОТ СРЕДНАТА ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ЖИВОТА, която в България е 72 години!!!- Качването на възрастта за пенсиониране при днешната продължителност на живота и състоянието на здравеопазването не е реформа, е ГЕНОЦИД УПРАЖНЯВАН, ЧРЕЗ ЗЛОУПОТРЕБА С ВЛАСТ!!!- ЧАСТНИТЕ ПЕНСИОННИ ФОНДОВЕ ФАЛИРАХА, окрадоха ги!!! Трябва НЕЗАБАВНО ДА СПРЕ по-нататъшния грабеж на парите ни за пенсии и да се премине към ИЗЦЯЛО СОЛИДАРНА ПЕНСИОННА СИСТЕМА, но не като сегашната, защото, всеки закон трябва да има УПОРА В КОНСТИТУЦИЯТА: ДЪРЖАВАТА, ТОВА НЕ СА САМО РАБОТЕЩИТЕ!!!1. В Конституцията няма разпоредба регламентираща пенсии за ТРУДОВ ПРИНОС, затова работещите гражданите сме се обединили за защита на своите интереси (съгласно Чл.12 от К-ята) в чиста Солидарна пенсионна система, подпомагана от Общата капиталова система Сребърен фонд- ТОВА Е ВЗАИМНО ОСИГУРЯВАНЕ ОТ РАБОТЕЩИТЕ ДНЕС, ЗА РАБОТИЛИТЕ ВЧЕРА!ЕТО ЗАЩО В Чл. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване, регламентиращи предмета и обхвата му, не съществува понятието ПЕНСИЯ ЗА ТРУД, ПОЛУЧАВАНА ПРИ НАВЪРШВАНЕ НА ВЪЗРАСТ, а само пенсия за старост но по Конституция Чл. 51.(3) Старите хора, които нямат близки и не могат да се издържат от своето имущество се намират под особена закрила на държавата и обществото. А НЕ ПОД ЗАКРИЛАТА НА РАБОТЕЩИТЕ И ЗА СМЕТКА НА РЕДОВНИТЕ ПЕНСИОНЕРИ!!!2. Държавата ТРЯБВА незабавно да си поеме задълженията по Чл.51 от К-ята и спре да плаща от парите за пенсиите за ТРУДОВ ПРИНОС, социалните помощи, Йезуитски наречени: - Вдовишките социални добавки, Добавки за възраст, Социални пенсии, Президентски пенсии, Юнашки, Олимпийски и други подобни плащания- ТОВА ПО КОНСТИТУЦИЯ Е СОЦИАЛНО ЗАДЪЛЖЕНИЕ НА ДЪРЖАВАТА!!3. Здравното взаимно осигуряване за инвалидност, наречено ЗЛОУМИШЛЕНО - Инвалидни пенсии, съгласно Чл.52 от К-ята, ТРЯБВА да се плаща от Здравните осигуровки СЕГА ТЕЗИ ПЛАЩАНИЯ СА ФОРМА ЗА МАСОВО РАННО ПЕНСИОНИРАНЕ- ОСИГУРОВКИТЕ ЗА ТОВА ПО КОНСТИТУЦИЯ СА ВНОСКИТЕ ЗА ЗДРАВНО ВЗАИМНО ОСИГУРЯВАНЕ, подпомагано от Държавата!!!4. Максималния размер на СОЦИАЛНИТЕ ПОМОЩИ, задължително ТРЯБВА да е под размера на минималната пенсия от 136лв, КОЯТО Е ДОХОД ЗА ЧЕСТЕН ТРУД, ПРЕЗ ЦЯЛ ЖИВОТ- ТОВА Е СОЦИАЛНА СПРАВЕДЛИВОСТ5. Съгласно Чл.60 от К-ята, РАЗЛИЧНОТО ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ, И ТАВАНИТЕ за облагане и осигуряване са ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННИ (Колкото си по-богат, процентно плащаш по-малко Сега ДАНЪК ДИВИДЕНТ е само 5%, а искат да го намалят на 1%...!)!!!- ЕТО ТОВА Е РАЗЛИКАТА, МЕЖДУ ДЯНКОВИТЕ СВРЪХ-ЛИБЕРАЛНИ ДИВАЩИНИ И НОРМАЛНОТО РАЗБИРАНЕ ЗА РЕФОРМИ???- БОКО, ЩОМ НЕ ИСКАШ С ТЕБ ЩЕ ГИ НАПРАВИМ И БЕЗ ТЕБ!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 1
Raboti
преди 12 години
Чудесно, само че банките ще са силно против и ще надделеят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 1
Raboti
преди 12 години
Има противоречие между премиера и финансовия нинистър.Премиерът провежда политика или говори за политика според чергата, според заработеното, а фин. министърът реже чергата.О'Донев и В'Златев, и Л'Хампарцумян нали са националноотговорни. Да инжектират с пари сега, после пак ще ги избият.Чичо Уорън как помагаше в САЩ - изливаше пари наред с ФЕД в закъсалите банки и не загуби.О'Донев и В'Златев, и Л'Хампарцумян на уроци при стария чичо Уорън!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 3
Спящият бик
преди 12 години
Вече писах по темата в по-предните коментари, че фондът би трябвало да се използва за наливане на ликвидност на борсата. Като алтернатива за финансиране, борсата трябва да конкурира банките и да ги принуди да свалят лихвите по кредитите. Като свалят лихвите по кредитите, ще се принудят да свалят и лихвите по депозитите. Депозитите ще станат неатрактивни и парите от тях ще излязат и ще започнат да работят...Но тези разсъждения имат смисъл само ако правителството можеше да избира как да изхарчи (инвестира) парите от Сребърния фонд. А, доколкото разбирам, то няма избор и ще трябва да го издуха почти целия за предстоящото плащане по външния дълг. Така за инвестиране ще останат много по-малко пари и не се знае дали ще са достатъчни, за да дадат тласък за съживяването на икономиката... Но, по-добре малко и в правилната посока, отколкото нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 1
bbzz24
преди 12 години
Бюджетния дефицит не е породен от сбърканото НОИ, проблема е нецеленасоченото събиране на данъци: високо ДДС и акцизи, от които се прелива (неоткраднатото) във всички други каци, за да се допълнят и ниски целеви данъци, пенсионни и социални осигуровки, данък собственост, никакви пътни такси.Ако имахме целево събиране на данъци, образованието, здравеопазването, пенсионната система нямаше да са в такава дълбока дупка при всяка криза.Защо данък собственост да не се използва изцяло за финансиране на образователната система и градската инфраструктура, акцизите от цигарите да отиват за здравеопазване, от алкохола и горивото за националната пътна инфраструктура?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още