IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Слуховете за завръщане към драхмата звучат все по-убедително

Според все по-широк кръг икономисти това би бил най-правилният изход от ситуацията за Гърция въпреки неминуемите сътресения, пише New York Times

13:03 | 02.11.11 г. 26
Автор - снимка
Създател
Слуховете за завръщане към драхмата звучат все по-убедително

„Ако имахме собствена валута, най-малкото щяхме да можем да печатаме пари“, посочва той, подчертавайки възможността за девалвация на драхмата. „И какво е най-лошото нещо, което може да се случи ако постъпим така? Няма да получа подарък за Коледа от някой от банкерите си“.

Тези които мислят като Серафеймакис обаче все още са малцинство.

Според неотдавнашно проучване на гръцкия всекидневник Катимерини, 66% от гърците вярват, че завръщането към драхмата е нещо лошо. Но привържениците на идеята за напускане на еврото настояват, че дълбоко в себе си все повече гърци започват да се съмняват в единната валута.

„Виждането, че Гърция трябва да напусне еврото е много по-широко разпространено, отколкото си мислите“, казва Костас Лапавитсас, икономист от University of London, който отдавна настоява за завръщане към драхмата. „Единствената пречка е, че за момента противоположният възглед е доминиращ.“

До скоро болшинството от гърците приемаха идеята за европейската си идентичност безпрекословно – вяра, която беше подсилена от приемането на еврото и богатството, което единната европейска валута донесе на страната през изминалото десетилетие. Приказките за завръщане към драхмата бяха приемани по-скоро като апокалиптична прокоба, отколкото като реална политическа възможност, но за мнозина гърци колапсът на икономиката им изглежда не по-малко апокалиптичен.

В понеделник гръцкият премиер Георгиос Папандреу прехвърли топката на гръцките избиратели, когато изненадващо обяви, че ще проведе референдум за последния спасителен план за страната. Въпреки това именно гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос постави въпроса в истинската му светлина.

„За Европа, за еврозоната и за еврото ли сме или Гърция ще се върне към драхмата“, попита той?

Според последния спасителен план, договорен с лидерите на ЕС, частните инвеститори ще отпишат 50% от стойността на гръцките облигации, които притежават. В замяна, докато Гърция прилага болезнените бюджетни икономии, до 2015 г. Атина ще продължава да получава допълнителни средства за финансирането на остатъка от дълга си.

Поддръжниците на завръщането към драхмата отбелязват, че суровите бюджетни съкращения от последните две години почти са затворили дупката в бюджетния дефицит, при условие че в сметката не се включва обслужването на дълга.

Ако се изключат плащанията по лихвите, през следващата година Гърция се очаква да разполага с бюджетен излишък от 1,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. За сравнение бюджетният й дефицит би достигнал 8%, ако се прибави обслужването на дълга. Това на практика е аргумент в подкрепа на обявяването на фалит и едно ново начало с добрата стара драхма.

През последната година редица световни икономисти застъпиха тезата, че докато се придържа към еврото Гърция е невъзможно да възвърне конкурентоспособността си. Сред тях се нареждат Нуриел Рубини, Кенет Рогоф, Мартин Фелдстейн и Джордж Сорос. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:07 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

26
rate up comment 4 rate down comment 0
Патилан
преди 12 години
За 400 евро можеш да си осиновиш грък. Той ще те замества, ще спи до късно, ще си пие кафенцето, ще си хапва на обяд и после ще си дремне, за да можеш ти да ходиш на работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 0
Патилан
преди 12 години
На миналогодишната ежегодна среща на обществото на Билдербергите от гръцка страна са присъствали тогавашния министър на външните работи Дора Бакояни, министърът на финансите Янис Папатанасиу, Георгиос Арапоглу управител на националната банка на Гърция и други. Всички те са били наясно с машинацията извършена с помощта на Голдмън Сакс. А няколко от основните теми са се въртели около икономическата криза, за която пък е било съвсем ясно, че е сътворена от Голдмън Сакс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 0
Патилан
преди 12 години
Едва сега сред финансовите специалисти се загнездва подозрението, че за инвестиционните банки от рода на Голдмън Сакс в комбинация с т.нар. хедж фондове (които изработват финансовия продукт) е практика те съзнателно да действат във вреда на своите клиенти.Как обаче би могло едно демократично правителство, което съжителства в ЕС толкова години с другите развити демокрации, да прокара такава крупна измама и с каква цел? Да се задържи на власт? Но властта в Гърция от 1949 година до сега (с изключението на седемте години, през които управляваха полковниците) е по традиция в ръцете на три фамилии: Караманлис, Мицотакис (Бакоянис), Папандреу.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 0
Патилан
преди 12 години
Гърция взела много пари назаем от големия лихвар, но по документи парите не били толкова много. Така Евросъюзът не бил притеснен да вкара страната в еврозоната за да бъде гръцка валута еврото вместо най-старата съществуваща в света - драхмата. Ако истината беше ясна, то това нямаше да се случи. Дългът, разбира се, си остава, и той е към тези, които печелят при всяко положение и при криза и при разцвет. Евросъюзът е поставил условие страните, които преминават към новата валута, да имат равнище на държавния дълг под 60% от брутния вътрешен продукт. В реч, цитирана от сайта Блумбърг, германският канцлер Ангела Меркел заявява в прав текст: "Гърция фалшифицира статистическите си данни от години. Скандално е, ако същите банки, които ни докараха до ръба на пропастта, са помогнали на Гърция да направи това". Скандално е наистина, но как да повярваме, че това е убягнало на американското правителство, което е преплетено със скандалната банка. През 2001 г. Гърция е получила извънредно кредитиране от Голдмън Сакс, което не е било осчетоводено като такова. А там по това време е работил повиканият от Буш за министър на финансите Полсън!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 0
Патилан
преди 12 години
"Чета коментари на специалисти и все повече се чудя и се мая :))Ако е толкова лесно да вземеш някакви си скромни 350-500 милиарда....,защо пък всеки да не го направи?"Дааа......за тебе може и да е проблем, но когато Гърците имаха съветници, като тези от Голдман Сакс, проблема е никакъв. Голдман сакс са професионалисти в измамите! Кризата е факт и тя има съвсем конкретни измерения.Няма защо да носим вода от девет дерета, за да го доказваме: днешната т.нар. световна финансова криза се дължи на една шепа хора, колкото се събират в заседателната зала на американската банка Голдмън Сакс (някъде я изписват Голдън Сакс). Тези няколко души са спечелили с машинации много милиарди, причинявайки фалита на цели държави и отнемайки собствеността на милиони хора, които нищо не разбират от финанси. Е, същите тези Голдмън Сакс са в основата и на гръцката финансова криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 0
Патилан
преди 12 години
Слуховете за завръщане към драхмата звучат все по-убедително ....Амии то това Патилан го каза, още преди 3 месеца...и какво?То и Аржентина фалира навремето, а днес е едно от най-привлекателните места за инвестиции!Скъсването на Аржентина с фонда бе едно от най-важните решения, които управниците взеха и от което може би ще се поучат и други развиващи се страни. Много аржентинци смятат, че МВФ е самият дявол и определено има защо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 1
the_evil_lord_Darth_
преди 12 години
За всички стана ясно, че когато острието е насочено към тялото, след кризата следва агонията, а след агонията, фалита и единственото, което до сега спира този процес да се сбъдне по-бързо е предателството EURO, което пази и тези който натискат острието, и тези които се пазят от него. Единственото решение е да се излезне от предателството европейски съюз и да се възстанови Националната Финансова Система на Националната Банка, очевидно една държава може да финансира себе си, а не още пет държави, а другата причина е, че приоритетите на европейския съюз вече не са това, което бяха при създаването му, а абслужват шепа некостеливи орехи, които харчат, тънат в охолство, харчат парите ни за военни игри, защото не са задоволили потребността си от гърмяне в казармата, пишат ни огромни задължения и всеки ден ни предлагат нов тормоз като плод на мисълта си. Мисля че европейският съюз е първото чудо, което ще изчезне безвъзвратно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 0 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
Отговорите на тези въпроси, сега от дистанцията на изминалите години и към датата на днешните политико-икономически процеси ще са много интересни.Нека видим кой как ги вижда....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
Преминаване към национална валута или евро?Един принципен въпрос. Извън контекста Гърция. Някой може ли да каже: Кое определя "силата" на една валута? Кои са първите 3 предимства на еврото пред валутата на някоя развита икономика? Каква беше целта на създаване на еврото?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 0 rate down comment 0
IvanKarnev
преди 12 години
Чета коментари на специалисти и все повече се чудя и се мая :))Ако е толкова лесно да вземеш някакви си скромни 350-500 милиарда (вярно с лихвите ) и после обявявяш малко фалитче или голям фалит,което пък означава че нямаш да връщаш милиарди ,защо пък всеки да не го направи?Тези които дават парите толкова безпомощни ли са че да губят така пари?Ако е възможно някои да ми го разястни ,ще съм му много благодарен .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още