IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Рубини: Кризата в еврозоната може да се завърне през 2014 г.

Една поредна година на половинчати действия може да съживи рисковете за валутния съюз в доста по-остра форма, коментира икономистът

11:46 | 19.12.12 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Нуриел Рубини, председател на Roubini Global Economics. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Нуриел Рубини, председател на Roubini Global Economics. Снимка: Ройтерс

Нещо повече, проблемите пред икономическата активност, банковата система и дълговите пазари се задълбочават, тъй като чуждестранните инвеститори продължават да напускат периферията на еврозоната и да търсят сигурността на ядрото.

Частните и публичните дългове остават високи и вероятно неустойчиви. В крайна сметка загубата на конкурентоспособност, която доведе до големи външни дефицити, остава нерешен проблем. В същото време негативните демографски тенденции, слабата продуктивност и забавянето на структурните реформи ограничава потенциалния растеж. В краткосрочен план бюджетните икономии, ниските заплати и реформите ще имат рецесионен и дори дефлационен ефект.

Междувременно валутният съюз ще остане неустойчив, докато еврозоната не предприеме стъпки към по-цялостна интеграция. В противен случай общността е изправена пред опасност от дезинтеграция. В момента, когато европейските лидери направиха своите предложения за банков и фискален съюз обаче Германия предпочете да забави темпото.

Германските лидери се страхуват, че споделянето на рискове при задълбочаване на интеграцията (рекапитализацията на банки чрез ESM, централизираното застраховане на депозитите в  еврозоната, по-големите фискални правомощия на ЕС и споделянето на дълговете) ще доведе до политически неприемлив "трансферен съюз", в който Германия и някои други страни едностранно и перманентно ще трябва да субсидират периферията.

За момента Германия не желае да признае, че един успешен валутен съюз по модела на САЩ би включвал банков съюз със сериозни механизми за споделяне на рисковете и фискален съюз, който да гарантира, че евентуални шокове за националните правителства се абсорбират от федералния бюджет. САЩ са също така и трансферен съюз, в който богатите щати субсидират бедните непрекъснато.

Наистина през 2013 г. редица екстремни рискове, като например Гърция да бъде изгонена от еврозоната или пък Италия да изгуби достъпа си до пазарите, значително намаляха. Кризата обаче не е решена и една поредна година на половинчати действия може да съживи тези рискове в доста по-остра форма през 2014 г.

За съжаление кризата в еврозоната вероятно ще ни съпътства и през следващите години и опасността от преструктуриране на дългове на страни от еврозоната или дори тяхното изгонване ще остане реална.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:16 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 0
george353
преди 11 години
Да се завърне? Че тя кога си е тръгвала?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 0
LuckyYou
преди 11 години
Знаете ли кое е най-смешното - преди само няколко месеца, когато все още не бяха започнали да действат механизмите за стабилизация всички бяхте на мнението на Рубини и чакахте края на света в петък.... Сега, когато Европа малко вдигна глава (което пък аз лично очаквах тогава и бях противоположно на вас мнение) всички започнахте на храните Рубини. Усещате ли стадността в мненията си?!?! Стадо! Аз ще кажа така - Рубини очертава рискове - напълно реални, при които ако се сбъдне дори 1 от тях може да дестабилизира много възстановяването. Имаме възстановяване, имаме предпоставки за растеж, но трябва да бъдем много предпазливи. Рубини в случая е абсолютно прав и всеки трябва да се съобрази и да внимава. Стадо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 0
bigi
преди 11 години
Този черноглед мъж пак се изказа. Прилича ми на синоптика, който казвал всеки ден, че ще вали. И в някой дни познавал. Рубини всяка година казва, че следващата ще е лоша.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
Longin
преди 11 години
"Наистина през 2013 г. редица екстремни рискове, като например Гърция да бъде изгонена от еврозоната или пък Италия да изгуби достъпа си до пазарите, значително намаляха."тя година не е почнала - тоя определи кво е намаляло ....смех
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 1
nobel
преди 11 години
Някои хора преценяват дали едно твърдение е вярно или не по това кой го е казал. Рубини ако каже, че Земята е кръгла те и на това няма да повярват и ще настояват, че има формата на неправилен паралелепипед. Господа, няма нито един човек на този свят, който да говори само истини, или само лъжи. Дори българските политици понякога се сбъркват и казват по нещо вярно. Тази статия просто констатира един безспорен факт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 2
1914
преди 11 години
Господа, с кое от написаното не сте съгласни? Прочетохте ли текста изобщо? Лично аз съм сред нехаресващите Рубини, но си направих труда да прочета последната му книга миналата година и това промени отношението ми значително. Вие опитахте ли да се запознаете с нея, или само гледате мейнстрийм медиите какви апокалиптични цитати вадят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
hellwitch
преди 11 години
Не знам защо се обръща внимание на Рубини като той си е черна станция. Без значение кога и за какво според него всичко ще се срине в най-скоро време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
amanotumnici
преди 11 години
Много пъти съм го казвал, Рубини за мен не е уважаван икономист. Изказванията му за ЕС са негативни, неконструктивни и заядливи. До някаква степен целящи дестабилизация и объркване на икономическото положение. Дори не е изключено да е финансиран от правителството за да използва трибуната на лауреат в областта на икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
data
преди 11 години
Аха , нещо се обърка Рубини . Не прозря волята на европейските страни . Както съм казвал - Колумб изгорил корабите си за да мотивира хората си . Европейските лидери унищожиха националните си валути - за много от тях символ на просперитет и уважение . Не ги подценявай те .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
lyusien
преди 11 години
Гледай си работата След като позна за кризата през 2008 всичките ти прогнози след това са грешни Замълчи и си гледаи работата в Колумбииския университет
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още