IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Каква е истинската причина за срива на златото

Забавянето на глобалната инфлация понижава стойността на благородния метал като хедж, смятат анализаторите на JPMorgan

11:05 | 16.04.13 г. 35
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

В последните дни цената на златото е с траектория на годежен пръстен, падащ от масата, пише Bloomberg Businessweek.

Златните фючърси с доставка през юни за момента се стабилизираха на цена около 1361 долара за тройунция, след като докоснаха нива от под 1320 долара. Това всъщност представлява спад от над 200 долара само за два дни. В същото време изгубените от 11 април 13% представляват най-тежката серия на загуби за благородния метал от 1980 г. насам. 

Защо сме свидетели на този колапс? Основният фактор е забавянето на глобалната инфлация, която понижава стойността на благородния метал като хедж срещу повишаващите се цени. Освен това инвеститорите в злато, които залагаха на рязък ръст на инфлацията, сега се опитват да обърнат залозите си и да се измъкнат от златния капан на всяка цена, смятат анализаторите на JPMorgan.

За потребителите, които едвам успяват да свържат двата края, може да е трудно да повярват, че инфлацията отслабва.

Доказателствата обаче са налице. Глобалният индекс на потребителските цени на JPMorgan Chase, който покрива над 30 страни, представляващи над 90% от глобалната икономика, се понижава.

Според индекса на JPMorgan глобалната инфлация е достигнала апогей през 2011 г. при стойност от 4% и оттогава се забавя устойчиво. През февруари глобалните цени са били с едва 2,5% по-високи от тези преди година.

JPMorgan разглежда два варианта за това какво ще се случи оттук насетне. Основният сценарий на банката е базиран на кошница от прогнози на различни анализатори за глобалните тенденциите при цените сектор по сектор. Според този сценарий до края на годината инфлацията ще се повиши минимално.

Вторият анализ е изготвен от икономисти на банката и разглежда цените на фючърсните договори за суровините наред с други фактори. Според него през втората половина на годината глобалната инфлация ще се забави до 2%.

Анализът на JPMorgan е озаглавен: „Забавянето на глобалната инфлация не е приключило“.

Миналата седмица друга голяма банка - Goldman Sachs, предупреди, че поевтиняването на златото се ускорява след най-дългото рали, което сме наблюдавали от 9 десетилетия.

„Всеки, който е купувал преди този спад, вероятно губи пари“, казва Доналд Селкин, който управлява активи за около 3 млрд. долара в National Securities Corp. в Ню Йорк.

„Усещането е, че златото всъщност не е необходимо като актив за убежище. Хората гледат фондовите пазари и не могат да повярват на очите си. Отгоре на всичко няма и инфлация, така че си казват: "За какво по дяволите ни е злато?“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:12 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

24
rate up comment 4 rate down comment 1
dani de vito
преди 11 години
В условия на криза ,революции ,войни ,катаклизми ,точно тогава реалната стойност на златото става най-силна .То е универсално за целия свят -приема се и вСофия ,и Дубай, и Пекин ...Когато след първата национална катастрофа България няма жито ,внася от Аржентина като плаща със злато ! Хората умират от глад ,навсякъде сираци ,осакатени ,опустошение - *** плати с облигации,банкноти ,земя ,дърва ,овце ...Не става ! И точно тогава това проклето злато което не се яде ,спасява положението !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 1
dani de vito
преди 11 години
Всички цивилизации като стигнат до златото и среброто захвърлят и солта, и кравите , и робите , и мидените черупки ,и каквото е там разменно средство и преминават на тях като универсално средство за опосредстване на бартерната размяна - т.е. те са пари. Банкнотата е обещание на банката да ти изплати сумата в злато и сребро при поискване от приносителя. Това върши работа докато вярваш на банката ! Важността на златото е огромна ! То не се яде , безполезно е освен за бижу и за инфрачервен отражател ,но е неунищожимо в нашия свят и расте добива само с 1 % годишно ! То е котвата и термометъра на финансовия и банков свят , и на нас самите ,само че не го забелязваме и го игнорираме . Но от това цените не стават по-ниски и заплатите по-високи ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 1
Pyramid
преди 11 години
Следователно, сега германия може да помпи най-яко и да трупа резерви?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 1
Pyramid
преди 11 години
Например, когато под въпрос стане оцеляването на Човечеството /настъпи масов глад, срив на производства, транспорт, търговия/ за паница боб може да даваш унция злато, и пак да не стига. Проклети "икономисти", въобразили си, че са по-големи от Хляба, водят света именно натам. И - каква ирония - в такава ситуация, най-много, ще изгубят те. Възможно, най-дълго ще устискат на агонията на една загиваща цивилизация но, ще се чудят какво да правят с тоновете си злато, които така са се кефили, че придобиват и притежават. Може и да оцелеят най-дълго но, никак няма да е радостен този "живот".Време е за инвестиции в реална икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 1
Pyramid
преди 11 години
Чета и си мисля: Истинската причина е в отсъствието на истинска причина за поскъпването. Дотук действаха емоциите, които взеха да охладняват. Реално погледнато, АКО имаше ПРИЧИНИ /да не се бърка с поводи!/ цената може и да се колебае но, ще е около реалната стойност. Явно, СТОЙНОСТТА на златото не е чак толкова висока /например, не става за ядене/ и, нормално е, рано или късно, цената да се завърне у дома. Икономика , базирана САМО на спекулации, не може да процъфтява вечно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 0
dani de vito
преди 11 години
Въпросът е кой може да извади 500 тона злато и да го продаде на загуба за 15 минути...Всеки нормален търговец ,без шизофрения , би продавал внимателно на пикове за да търси максимална печалба .Освен това ,количеството е такова ,че е невъзможно да е в дребни търговци . При данните за световни покупки на злато и трудността на Германия да си върне една част на златото си ,може да се съди ,че продажбата е на хартия - обемът за петък и понеделник е 50 % от годишното производство на злато .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 13 rate down comment 2
bgMan
преди 11 години
Вярно е.Варианти за причини много.Най-вероятната причина е политическа (както винаги). Германия вече набра достатъчно сили за да си позволи да взема самостоятелни решения в ущърб на САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 16 rate down comment 1
MISTRAL
преди 11 години
Вярно ли е че Германия си изтегля златото от САЩ, и ако е така,каква е причината ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 4
toto 2
преди 11 години
Тия твои твърдения са пълни папагалщини ,както златото ,петрола ,акциите и всички други активи имат и пикове и спадове .Доста хора с това си изкарваме хляба.:))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 18 rate down comment 20
stoiloff
преди 11 години
Когато пишех преди време че цената на златото е силно надута, много хора ми се смееха и ми драскаха минусчета :) Не им се сърдя :) Но цената на златото върви към реалната не пове4е от 500 за тройунц. НА всички които се подлъгаха ... съболезнования. Но металите не са нещо в което да инвестираш! Заслужава си да се инвестира във неща които движат прогреса! Печалбарството рано или късно води до срив...ове.. и то много! Икономистите,финансистите и банкерите, всички са за концлагери!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още