IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕЦБ трябва да купува американски ДЦК

Така еврото ще се обезцени, което ще възстанови експортния сектор на периферните страни от еврозоната, смята проф. Джефри Франкел

15:11 | 02.04.14 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
ЕЦБ трябва да купува американски ДЦК

Защо ЕЦБ трябва да се върне към валутния пазар?

Какво тогава трябва да купува ЕЦБ, ако иска да разшири паричната база? Тя не трябва да купува европейски ценни книжа, а по-скоро ДЦК на САЩ. С други думи тя трябва отново да се намеси на пазара на чуждестранна валута. Ето няколко причини за това.

- Първо, закупуването им не е свързано с юридически пречки. Операциите на валутния пазар са изцяло в сферата на компетентност на ЕЦБ.
- Второ, няма морален риск.
- Трето, покупките на долари от ЕЦБ ще помогнат за поевтиняване на еврото.

Такива операции в чуждестранна валута между централните банки от Г-7 не се използваха в последните години, отчасти заради теорията, че те не влияят на обменните курсове, освен когато променят паричното предлагане. Има някои доказателства, че дори стерилизирана интервенция може да бъде ефективна, включително за еврото. Но във всеки случай говорим за покупка от ЕЦБ на долари, които ще променят паричното предлагане в евро. Увеличеното предлагане на евро ще намали стойността му.

Парична експанзия, която обезценява валутата е ефективна. Тя е по-ефективна от паричната експанзия, която не води до овалутна обезценка, особено когато, както в настоящия момент, има много малко възможности за значително понижение на краткосрочните лихвени проценти.

Поевтиняването на еврото би било най-доброто лекарство за възстановяване на конкурентоспособността на периферните страни и стабилизирането на техните експортни сектори. Те самите, разбира се, щяха да девалвират своите валути, ако не се бяха отказали от тях десет години преди кризата. Отговорът е в обезценяването на еврото.

Силата на еврото бе забележителна през четирите години на криза. Всъщност валутата поскъпна допълнително, когато ЕЦБ отказа да предприема каквато и да било парични стимули по време на заседанието си от 6 март. Еврото може да си позволи да отслабне значително. Дори германците може да приемат идеята, ако това означава повече износ.

Заключение

Централните банки трябва да изберат парична политика, която преди всичко да служи на интересите на собствените им икономики. Интересите на останалия свят са на второ място. Но предложения за координиране на политиките за взаимна изгода са справедливи. Рагурам Раджан, ръководител на Индийската централна банка, наскоро призова централните банки в развитите страни да вземат предвид интересите на развиващите се пазари чрез координиране на международно ниво.

Как една интервенция на валутния пазар от ЕЦБ би изглеждала на фона на сътрудничеството в Г20? Много добре. Тази година развиващите се пазари са притеснени за затягане на глобалната монетарна политика. Опасенията вече не са за парично разхлабване, както когато се говореше за "валутни войни" преди три години. Тъй като Федералният резерв свива своите покупки на американски държавни ценни книжа, това е идеалното време за ЕЦБ да се намеси и да напазари.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

29
rate up comment 3 rate down comment 0
Pyramid
преди 10 години
Нима? И по какво съдиш, ако не е тайна?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 9
lordrad
преди 10 години
Инвестор се отличава като русофилски сайт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 6 rate down comment 0
Pitashtia
преди 10 години
Няма монетарни лостове и фокуси, които могат да подменят липсата на истинска политика и да компенсират негативните тенденции в световната икономика. Професора е *** като повечето икономисти ,защото симптоматичното лечение и вливането на физиологичен разтвор не лекуват трайно. Освен това същият номер с понижаване стойността на собствените пари го могат и конкурентите и подобно състезание не е от вчера. Обезценяването на парите реално намалява доходите на наемния труд и бизнеса ,който не работи за износ, а това свива потреблението и понеже това е устойчива световна тенденция доходите да изостават от производителността на труда и делът им в световния БВП да намалява, дефлацията е винаги някъде наблизо, а опитите да се пребори с наливане на пари не дава добри резултати, докато дълговете растат ли растат. Изобщо тъпият професор разсъждава на парче, а проблемът е глобален и системен и изисква политическа воля и цялостно решение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 7 rate down comment 2
Pyramid
преди 10 години
Твоите пари ще се обезценят, след като хората ти видят акъла. Работата е там че, ако купуваш глупости /тоест, пасиви - кога Америка си е връщала дълговете?/ разбиращите от икономика виждат, как не умееш да си управляваш активите, тоест, ставаш по-рисков. Оттам - от опасението, че, колкото и да имаш, след такава глупост, явно, можеш всичко да опропастиш - се губи вяра в здравия ти разсъдък, левчетата ти поевтиняват и...сещаш се. Естествено, говоря за принципа. Задаваш, обаче, правилни въпроси, значи, за теб има надежда. Виж, за набълбукващите се с безценни /нищо не струващи/ хартийки, съм разтревожен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 0
Dimat
преди 10 години
Признава,че съм невежа по финансовите науки.Само,че,не мога да си обясня следното:Да кажем имам 1000 евро и съм в "дефлация",т.е,тези пари са много скъпи.Купувам с 500 евро ДЦК на САЩ,т.е,лишавам се от тези 500 евро и оставам само с останалите .Парите ми стават още по-малко,което би трябвало да означава,още по-скъпи пари и още по-голяма дефлация.Обяснете ми,моля,как така,ще се обезценят моите пари?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 1
Pyramid
преди 10 години
"- Второ, няма морален риск"-----------------Хе-хе, това е номинация за виц на годината :))) Ами аз по-разточително правителство от американското не знам дали има. "Па морален риск има, дето има морал. Затова, за Америка риск може и да няма. Той е тук, а тук НЕ Е Америка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 2
Pyramid
преди 10 години
Този пич ни навива да купуваме американски бумаги. Пари с /някакво/ съдържание срещу бумаги без покритие...щяло да ни бъде от полза? Пробутва ни нови дози необезпечен американски дълг, а знаем, че той едва ли някога ще бъде върнат.Като ще се купува, да са китайски юани, рупии или рубли - щом онези са лоши, значи, не заслужават, значи, еврото още ще пада, значи, ще имаме ръст на експорта но...срещу нещо като по-риално покритие. Лудите все някога трябва да свършат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 10 rate down comment 3
stoiloff
преди 10 години
Никакво купуване на хамрикански ценни книжа! Купуването ан хамрикански ценни книжа спонсорира тероризма насаждан от хамриканцити по света!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 10
lordrad
преди 10 години
Разбира се трябва да се купуват американски ДЦК в рамките на 1000-2000млрд. долара годишно. САЩ са армията на Европа.Иначе червени или жълти ботуши ще мачкат европейската земя.Продавам рубли за долари някой да е навит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 6
Internet
преди 10 години
ти си голям смешникна надник ли си тука
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още