IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сбъркан ли е германският икономически модел?

Потискането на заплатите с цел ускоряване на износа не трябва да служи за пример на еврозоната, смята икономистът Филип Легреин

17:01 | 11.10.14 г. 36
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Сбъркан ли е германският икономически модел?

Собственици на фирми може й да приветстват това, но потискането на заплатите вреди на по-дългосрочните перспективи пред икономиката, като обезкуражава работниците да усъвършенстват уменията си, а фирмите да произвеждат продукция с по-висока стойност.

Свитите заплати потискат вътрешното търсене, докато в същото време субсидират износа, на който Германия разчита за растеж. Еврото, което несъмнено е много по-слабо, отколкото би била германската марка, също помогна на износа, като понижи стойността му в чужда валута и предотврати преследването на валутна обезценка от Франция и Италия.

Доскоро еврото осигуряваше бума на външното търсене в Южна Европа, докато главоломното индустриалното развитие на Китай повиши търсенето на традиционните немски износни стоки. Сега обаче, след като Южна Европа стагнира, а китайската икономика се забавя и инвестиционните разходи намаляват, германската износна машина се забавя. Нейният дял в световния експорт е намалял от 9,1% през 2007 г. до 8% през 2013 г. - толкова ниско, колкото в ерата на Обединението, когато страната бе "болният човек" на Стария континент. Тъй като в момента автомобилите и други стоки с надписа "Произведено в Германия" съдържат много части, произведени в Централна и Източна Европа, делът на Германия в световния износ като добавена стойност е на рекордно ниско ниво.

Германските политици се гордеят с огромен излишък по текущата сметка на страната - 197 милиарда евро към средата на годината - разглеждайки го като знак за превъзхождаща конкурентоспособност. Тогава обаче защо фирмите не желаят да инвестират допълнително в страната, пита риторично Легрейн?

Външните излишъци са в действителност характерни за боледуваща икономика. Стагниращите заплати стимулират корпоративните излишъци, докато потиснатите разходи, задушеният сектор на услугите и слабо развитите стартиращи фирми потискат вътрешните инвестиции, като произтичащите от това излишъци често биваха прахосани в чужбина. Берлинският DIW институт изчислява, че в периода 2006-2012 г. стойността на германските чужди портфейлни инвестиции в Германия е спаднала с 600 млрд. евро, или 22% от БВП.

Вместо да бъде "остров на стабилност" за еврозоната, както Шойбле твърди, Германия разпространява нестабилност. Лошият подход на немските банки към отпускането на излишните им спестявания под формата на заеми допринесе за образуването на балони при активите в навечерието на финансовата криза, а оттогава наложи дефлацията на дълга.

Германия дори не е "двигател на растежа" в еврозоната. В действителност слабото й вътрешно търсене се отрази неблагоприятно на растежа другаде в региона. В резултат на това германските банки и данъкоплатци е по-малко вероятно да възвърнат лошите си заеми, отпуснати в Южна Европа.

Като се има предвид колко зле се отразява на германската икономика стагнацията на заплатите, натрапването й на останалата част от еврозоната би било катастрофално. Спадащите доходи потискат вътрешното потребление и правят дълговете още по-трудно управляеми. При слабото глобално търсене еврозоната като цяло не може да разчита на износа, за да се справи с дълговете си чрез растеж. За затруднените южноевропейски икономики, чийто традиционен износ бе подкопан от от китайската и турската конкуренция, решението е да инвестират в придвижване нагоре по веригата на стойността чрез създаване на нови и по-добри продукти.

Икономиката на Германия се нуждае от основен ремонт. Политиците трябва да се фокусират върху увеличаването на производителността, а не на „конкурентоспособността", като на работниците се плаща дължимото. Правителството трябва да се възползва от почти нулевите лихвени проценти, за да инвестира и да се стимулира бизнеса - особено стартиращите предприятия - да направи същото.

Накрая, Германия трябва да приветства по-динамичните млади имигранти, за да спре демографския си упадък. Това ще бъде по-добър икономически модел за Германия. Той също така ще даде подходящ пример за останалата част от Европа, завършва Филип Легреин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 28 rate down comment 10
michaelis
преди 9 години
и ако Google и Facebook e критерии за икономика wow ми яжте Googla и облечете Facebokluka тогава ,,,, Това са неща въздух нищо, нито това те облича нито те храни нито летиш с него нито караш, нищо просто нищо, а същинските предмети които влизат на хората в употреба се произвеждат именно в Германия и Китай, икономика било нещо съвсем отнесено виртуално, май там в УНСС тотално чавка им изпила мозака ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 27 rate down comment 9
michaelis
преди 9 години
не знам инвестора са тотално у лево вече с тяхните изказвания, Нейков някой от вас или от инвестора да е бил в Германия в най-бедния квартал и в САЩ в най-бедния квартал или UK да направи някво сравнение ? Аз живея там бе пумпали ..... :)) всичко си имат и фунционираща здравна система и банки и производство и всичко и се бачка не се мотат по кафетата по цял ден или да гледат talk shows с пуканки по телевизора .... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 24 rate down comment 7
michaelis
преди 9 години
ми произведи нещо ТИ което да е конкурентно на немското или на китайското и продавай и прави икономика, дай акъл там на Боко, Доган, Местан и всички *** и да произвеждаме айде, само не знам кой ше те чуе там, че са заети много със схемите им колко да краднат вместо да създават работни места ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 23 rate down comment 3
citizen_bg
преди 9 години
Ама кога вносителите ядат кИфтета не реват, а? Що искат да паразитират с чуждо производство? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 28
supertrader
преди 9 години
Просто експортно ориентирана икономика и е грешка че се допуска да съществуват такива икономики - те трябва да бъдат изолирани и експорта им да се ограничи от потърпевшите държави в които те изнасят. Същата работа е и Китай. Това са грешни икономики паразитиращи с чуждото потребление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 36 rate down comment 9
vzhekoff
преди 9 години
Толкова глупости в англосаксонски стил. Най-много се смях, когато прочетох как гърците имали повече вишисти :) В България са още повече. Горките германци. Германската икономика е блестяща и това придизвиква само завист у реднеците, а и не само у тях. Не че няма проблеми, но това, което се пробутва в статийката, може да мине в Булгаристана, но не и в Берлин !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още