IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо строгите икономии не са проблемът на Гърция

Повечето страни в света не успяват с опитите си да балансират между разходите и приходите, посочва в анализ Рикардо Хаусман

08:30 | 08.03.15 г. 12
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Когато наблюдавате нещо през прозореца, лесно може да заблуждавате от вашия собствен мироглед и да виждате повече от себе си, отколкото от външния свят. Такъв изглежда е случаят, когато експертите от САЩ, повлияни от фискалния дебат в собствената си страна, коментират случая на Гърция, пише в свой анализ за Project Syndicate Рикардо Хаусман.

Хаусман е бивш министър на планирането на Венецуела и бивш главен икономист на Междуамериканската банка за развитие. Професор по икономическо развитие в Харвардския университет, където е и директор на Центъра за международно развитие.

Да вземем за пример отношението на Джоузеф Стиглиц към строгите икономии в Гърция. Той ги разглежда като въпрос на идеологически избор или на лоша икономика, точно както в САЩ. Според тази гледна точка тези, които подкрепят строгите икономии, трябва да бъдат обсебени от теорията, говорейки за възможността за далеч по-лека алтернатива. Защо изобщо някой би могъл да подкрепя строгите икономии, когато партии като СИРИЗА в Гърция или Подемос в Испания предлагат "решение без болка"?

Въпросът отразява плачевната тенденция да обединим две много различни ситуации. В САЩ въпросът е дали едно правителство, което би могло да заема при рекордно ниски лихвени проценти в момент на рецесия, трябва да го прави. От друга страна, Гърция натрупа огромен фискален и външен дълг в период на икономически подем, а през 2009 г. пазарите каза "достатъчно".

Тогава на Гърция бе предоставено безпрецедентно количество силно субсидирано финансиране, за да може Атина да намали постепенно своите прекомерни разходи. Но сега, след толкова много европейска и световна щедрост, Стиглиц и други икономисти твърдят, че част от гръцкия дълг трябва да се опрости, за да се отвори възможност за разширяване на разходите.

Истината е, че рецесията в Гърция има много малко общо с прекомерна тежест на дълга. До 2014 г. страната не плати нито едно евро от лихвите, натрупани по дълговете, за да плаща впоследствие над 100% от сметката в определени моменти. Тази ситуация претърпя известни промени през 2014 г. – първата година, в която страната допринесе малко за изплащането на лихвите, след като постигна първичен излишък от 0,8% от БВП.

Опитът на Гърция подчертава една истина за макроикономическата политика, която твърде често се пренебрегва: Светът не е доминиран от строгите икономии. Напротив, повечето страни имат огромни проблеми с балансирането между разходите и приходите.

Напредъкът в областта на поведенческата икономика показва, че всички ние имаме огромни проблеми със самоконтрола. Теорията на игрите обяснява защо хората действат още по-безотговорно при вземане на групови решения, благодарение на честия т.нар. проблем на тълпата. Фискалните дефицити, като неочакваното забременяване, са нежелана последица от действия, предприети от повече от един човек, който е имал други цели в ума. И липсата на фискален контрол е това, с което Гърция на първо място има проблем.

Така че проблемът не е, че строгите икономии се опитаха и ​​не успяха в Гърция. Той е, че въпреки безпрецедентната международна щедрост фискалната политика е напълно извън контрол и се нуждае от значителни корекции. Недостатъчните разходи никога не са били проблем. От 1998 г. до 2007 г. годишният ръст на БВП на глава от населението в Гърция бе средно 3,8% – втората най-бързо растяща икономика в Европа, оставайки само зад Ирландия (също изключително задлъжняла – бел. ред.).

Но от 2007 г. Гърция харчи повече от 14% от БВП над това, което се произвежда. Темпът е най-големият на Стария континент – повече от два пъти този в Испания и 55% по-висок от този в Ирландия. Въпреки това в Испания и Ирландия разликата отразява бума на строителството. Присъединяването към еврозоната изведнъж даде на хората достъп до много по-евтини ипотеки. В Гърция обаче средствата отидоха за консумация, а не за инвестиции.

Неустойчивият растеж често завършва с внезапно спиране на притока на капитали, което принуди страните да върнат своите разходи обратно в съответствие с приходите. В Гърция обаче безпрецедентната щедрост на международните кредитори доведе до по-плавна корекция, отколкото, да речем, в Латвия или Ирландия. Всъщност дори и след т.нар. гръцка депресия икономиката нарасна повече на глава от населението от 1998 г. насам от тези на Кипър, Дания, Италия и Португалия.

Внезапното спиране винаги е болезнено. Икономиката не откри лек за болестта си. Но начинът, по който да се сведе до минимум болката, е да се намалят разходите, без да намали продукцията. Това изисква да продавате на другите това, което вашето население вече не може да си позволява. С други думи, единственият вариант за Гърция е да увеличи износа, иначе намаляването на разходите ще засили загубата на производство.

Проблемът е, че Гърция произвежда много малко от това, което светът иска да консумира. Износът на стоки на страната включва предимно плодове, зехтин, суров памук, тютюн, както и някои рафинирани петропродукти. Германия, която според мнозина трябва да харчи повече, внася само 0,2% от своите стоки от Гърция. Туризмът е една зряла индустрия с много регионални конкуренти. Страната обаче не произвежда машини, електроника и електротехника или химикали. От всеки 10 долара от световната търговия с информационните технологии Гърция печели 0,01 долара.

Гърция никога не е имала достатъчна производствена структура, която да отговаря на огромните ѝ разходи. Според изследването The Atlas of Economic Complexity през 2008 г. разликата между доходите на Гърция и индивидуалността на нейния износ е най-голямата сред 128-те страни, попаднали в разработката.

Твърде голяма част от дебата е съсредоточена върху това, което Германия, Европейският съюз или Международният валутен фонд трябва да направят. В периферията обаче остава това, на което Гърция трябва да наблегне, ако иска да расте. Нефокусираният набор от структурни реформи, предвидени от настоящото финансово споразумение няма да го направи. Вместо това Гърция трябва да се концентрира върху активни политики, които привличат глобално конкурентни фирми – област, в която Атина има какво да научи например от една Ирландия.

За съжаление, това не е нещото, в което много гърци вярват. По-голямото множество от тях са гласували за СИРИЗА, която иска да преразпредели средства за увеличение на работните заплати и субсидии, като дори не спомена износа в своята стратегия за растеж. Те би трябвало да си спомнят, че съветите на Стиглиц не успяха да спасят Венецуела от сегашната ѝ хиперинфлационна катастрофа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 0 rate down comment 0
Pitashtia
преди 9 години
Тогава те или надуват балони, тези пари или се юрват към златото и акциите на борсата или към ценните книжа издавани от държавите . Държавата се смята за първо качество платец докато не фалира. Кой даде на вмирисания комунистически режим у нас пари за да оцелее още някоя година? Не беше ли ясно ,че може да фалира ? Да но една малка държава може да бъде заставена да плаща следващите 100 години . Каквото се случи у нас, се случи и у Гърция. Това което трябва да направят Гърците е да се разбунтуват и откажат да плащат, защото никой не ги е питал когато са грабили техните олигарси и политици и да им потърсят сметка за грабежа чрез държавата . Нека всеки грък плати пропорционално на своето богатство част от дълга.Ще бъде справедливо, но само ако платят и онези които са изнесли парите в офшорните зони. Кой може да ги принуди ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 0
Pitashtia
преди 9 години
Има нещо вярно ,но не е поставено правилно в контекста на процесите в глобалното село. Гърция пожизнено не може да плати този огромен дълг. Въпросът е защо и как се е натрупал, кой е отговорен. От една страна е ясно,че отговорност носят управлявалите и кредиторите,а от друга страна въпросът е кой спечели от тази политика, как се появи тази политика и кой я подкрепяше. Глобализацията има един много голям дефект-изостря конкуренцията не само между фирмите , но и на пазара на труда, между валутите и правителствата ,които за да насърчат инвестициите и своя бизнес свалят данъците, защитата на труда и качват разходите от друга страна за да спасят работни места, да обслужат бизнесинтереси и обръчи от фирми.Данъчни и валутни войни, търговски войни, политически войни за гласовете на избирателите и купища пари в най-богатите , в банките и лихварите ,които се чудят къде да ги инвестират. За да ги инвестират в бизнес и работни места трябва да има растеж, гладни пазари, а пазарите са пренаситени
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 3
kane
преди 9 години
не само в гърция - икономиите са само за бедните, за богатите пак си има разкош
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 3
kane
преди 9 години
не само в гърция - икономиите са само за бедните, за богатите пак си има разкош
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 3
kane
преди 9 години
не само в гърция - икономиите са само за бедните, за богатите пак си има разкош
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
rover
преди 9 години
Гърция никога не е имала достатъчна производствена структура, която да отговаря на огромните
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 0
rover
преди 9 години
Гърция никога не е имала достатъчна производствена структура, която да отговаря на огромните
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
упс...корекция-Стиглиц бил съветник на гърчолята, извинявам се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 2
kalendar
преди 9 години
Всичко си беше наред със статията, даже си мислех как ще напиша положителен коментар, докато не стигнахме до финала и заключенията:)Не се говори твърде много за Германия и ролята и в тоя Батак. Твърде малко се говори даже. Стиглиц го оставете-аз лично не знам по някакъв начин да е замесен в Гърция(поправете ме ако бъркам). Тия "глобални конкурентни фирми" да не вървят по две за левче? Ние що не си вкараме 50-60 другата година, нали имаме "дясно" правителство(т.е. поне на теория далеч от Стиглиц), значи тук трябва да се прескачаме от "глобални конкурентни фирми". Между другото като се зазяпа човек в разните статистики и индекси за икономическата свобода вижда, че държави като Швеция и Норвегия са сред първите по свобода(т.е. освен ниска корупция индексите измерват и степента на големина на правителствените харчове, на правителствените регулации и разни подобни неща), а България е много пред Хърватска...как да е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 9 години
Нещо което го няма , няма как да е проблем .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още