IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Терорът в Париж сплотява Източна Европа срещу плана на Меркел за бежанците

ЕС все още е разделен по линията изток-запад за това как да бъде решена имиграционната криза

17:33 | 18.11.15 г. 23
Автор - снимка
Създател
<p>
	Бежанци на гръцкия остров Родос. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Бежанци на гръцкия остров Родос. Снимка: Ройтерс

Източноевропейските страни засилват опозицията си срещу плана на германския канцлер Ангела Меркел да ги принуди да приемат бежанци и твърдят, че имиграционната политика на ЕС може би е спомогнала за терористичните нападения в Париж от миналата седмица.

Във вторник българският външен министър Даниел Митов окачестви дискусиите за квоти за мигранти като "абсурд" след събитията в Париж. А ден по-рано новият премиер на Полша Беата Шидло каза, че ЕС трябва да преразгледа своето становище за миграцията и се зарече да приема бежанци само ако не застрашават сигурността, пише в свой анализ Bloomberg, цитиран от БТА. 

Най-малко 129 души бяха убити в Париж в петък. Сирийски паспорт бе намерен край тялото на един от атентаторите самоубийци, регистриран на гръцкия остров Лерос. Това свидетелства, че притежателят може би е влязъл в Европа, твърдейки, че е политически бежанец.

Европейският съюз все още е разделен по линията изток-запад за това как да бъде решена имиграционната криза. Същевременно по оценка на Европейската комисия 3 милиона кандидати за убежище може да са се отправили към съюза до 2017 г. Група бивши комунистически страни, водени от Унгария - една от най-засегнатите страни от притока на мигранти - се обявява против оглавяваните от Германия опити за въвеждане на квотна система за тяхното разселване. 



Това породи критики към получателите на милиарди евро помощи от Западна Европа, че не желаят да помогнат на своите по-богати съседи.

"Опозицията срещу квотите бе налице и преди атаките", казва Отилия Дан, анализатор в консултантската компания за политически рискове Teneo Intelligence Брюксел. "Сега атаките се използват като допълнителен аргумент", добавя тя.

Меркел, която през тази година разреши в Германия да бъдат допуснати около 1 милион претенденти за убежище, се стреми да разсели в 28-членния блок тези хора, които бягат от войни и граждански конфликти в Близкия изток и Северна Африка. Планът обтегна отношенията й със страни като Полша и балтийските държави, които разчитат на германската подкрепа за санкциите срещу Русия след анексирането на украинския Кримски полуостров през 2014 г.

"Твърдо да"

На въпрос дали сирийските бежанци могат да се интегрират ефективно в обществото, Меркел каза пред репортери вчера, че отговорът е "твърдо да". Интеграция означава да се спазват правилата и законите на приемащата страна, да се получи възможност за "участие в обществото" и да бъдеш поставен в общност, която е готова да бъде толерантна и мултиетническа, каза тя.

Подобни чувства до голяма степен не се споделят от източноевропейски политици, които все още се опасяват да отворят своите общества за чужденци, включително такива с различни религиозни вярвания.

"Да обсъждаме квоти в този момент е вече абсурдно", каза вчера българският топ дипломат в интервю за националното радио. "Това не е начинът за решаване на проблема и за подход към него", добави той. Унгария планира да оспори плана пред съда на ЕС, каза пред репортери същия ден унгарският министър на правосъдието Ласло Трочани.

Не всички източноевропейски страни искат да се отърват от квотната система. Латвийският премиер Лаймдота Страуюма казва, че нейната страна ще се придържа към поетите ангажименти, но "много внимателно ще преценява всяко лице", което иска да се засели в балтийската страна.

Нацистко минало

Вътрешният министър на Полша Мариуш Блашчак от партията "Право и справедливост", която миналия месец спечели парламентарните избори с обещание да извади страната от "преобладаващото политическо течение в ЕС", припомни как нацистите са унищожили Варшава през Втората световна война в отговор на въпрос да коментира изказванията на германски политици, че Полша трябва да прояви повече солидарност в опитите за решаването на мигрантската криза.

"Това е поредният пример за германската арогантност", каза той вчера пред телевизия Те Фау Ен 24. "Ние сме във Варшава, разрушена от германците, които избиха 50 хиляди души, включително жени и деца", по време на въздушни нападения срещу квартала Вола през 1944 г., напомни той.

Всичко за бежанската вълна можете да прочетете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:39 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 9 rate down comment 1
studioaa
преди 8 години
ЕС НЕ Е ДЪРЖАВА и следователно е съвсем нормално в него да няма единство. Аз съм категорично против обща европейска имиграционна политика защото няма абсолютно никакъв контрол върху политиката на еврокомисията и я е пълна с максисти/комунисти мултикутуралисти е абсурдно тя да взема подобни решения. За мен тази безумна идея, която я въртят в момента в европарламента, може реално да ликвидира цивилизацията в Европа и трябва да се противопоставяме със всички средства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 1
Jorkata
преди 8 години
За каква толерантност говорим, когато мюсюлманите в Германия си бяха направили шериатска полиция и ходеха по улиците и гонеха по-оскъдно облечените хора? ТЕ НЕ МОГАТ ДА СЕ ИНТЕГРИРАТ В ЕДНО НОРМАЛНО ОБЩЕСТВО! Един ден това ще стане пределно ясно - дано вече не е прекалено късно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 3
ing5rov
преди 8 години
Най добре да не беше падала Берлинската стена а МЗе ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 16
MZ/X
преди 8 години
По скоро Източна Европа на подлежи на култивиране към толерантност и мултикултурност и явно ЕС направи голяма стратегическа грешка като прие в съюза държави с които не споделя еднакви ценности. Много по добре беше ЕС да държи Източна Европа още десетилетия като кандидат член, подобно на Турция.Подобен разнобой на ценности просто разбива ЕС, а не го прави по силен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 17 rate down comment 2
Jorkata
преди 8 години
Западния свят упорито отказва да приеме, че само диктат може да държи арабите в подчинение - тия не се поддават на никакво култивиране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 4
panther
преди 8 години
Афганистан, който руснаците опитаха да направят нормална държава, но САЩ и англичаните съсипаха тоя опит доставяйки последни модели оръжия на талибаните и създадоха център на ислямистката пасмина с обучени терористи. САЩ вече близо 15 години окупират Афганистан, никой от големите играчи не им пречи (както те правиха мизерии на СССР) и пак нищо съществено не са постигнали. 15 години не могат да забършат миризливите си "творения".Единственото хубаво нещо е че заради нашите родни полит-парaзити България е толкова опоскана че само най-отчаяните бежанци са съгласни да останат тук и дори и да мине безумната идея за квоти, няма реален начин тези хора да се задържат освен лагери със засилен режим, а дори и при текущата ескалация това все още е немислими. Да се надяваме да остане така. И дано на западните безумци им просветне че има нужда от сериозно затягане на граничния режим, че и нашите *** да се задействат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 25 rate down comment 4
panther
преди 8 години
Западна европа създаваше и продължава да създава огромни пречки пред имигрантите от източна европа - голяма част от които са добре образовани, работещи бели християни. А сега канят и приемат накуп, мързеливи, необразовани черни ислямисти. Дори и да приемем че тези хора са бежанци - от какви войни бягат?Либия - бомбардирана и съсипана от САЩ, Великобритания и Франция. Страна която беше толкова добре, че работещите там българи не искаха да се прибират в България много след започването на бпйните действия.Сирия - страна в която американците съвсем откровено признават че въоръжават с автоматично оръжие и противотанкови управляеми и неуправляеми ракети цинично наричаната от тях "умерена опозиция", която допреди въоръцението беше "мирно протестиращи хора".Каква роля има Източна Европа в съсипията на тези страни (като изключим няколко малoумни политици), че да поема отговорност за имигрантите от там?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 6
ing5rov
преди 8 години
Да видим какво ше каже прецедента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 1
Mike Florida
преди 8 години
"Да обсъждаме квоти в този момент е вече абсурдно", каза вчера българският топ дипломат в интервю за националното радио. "Това не е начинът за решаване на проблема и за подход към него", добави той!Браво на Даниел Митов, американско *** или не, по въпроса с бежанците е сред най-адекватните!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 1
Mike Florida
преди 8 години
"Да обсъждаме квоти в този момент е вече абсурдно", каза вчера българският топ дипломат в интервю за националното радио. "Това не е начинът за решаване на проблема и за подход към него", добави той!Браво на Даниел Митов, американско *** или не, по въпроса с бежанците е сред най-адекватните!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още