IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Повтаря ли петролният пазар срива отпреди 16 години?

Има няколко стряскащи паралела между сегашната ситуация в ОПЕК и периода между 1997 и 1999 г.

11:18 | 08.12.15 г. 36
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) очевидно е приключила с всеки опит да изпълни мисията от основаването си и да управлява пазара на петрол, което изпрати цената на сортa Брент до 6-годишен минимум. Али ал-Наими от Саудистка Арабия, най-силният и най-дълго служилият петролен министър от групата, може би има усещането, че историята се повтаря, коментира Bloomberg.

Има няколко стряскащи паралела между сегашната ситуация в ОПЕК и периода между 1997 и 1999 г., когато групата изгуби контрол над пазара и петролът поевтиня до под 10 долара за барел. Макар че инвеститорите се чудят дали пазарите ще последват подобна посока и този път, важно е да си припомним, че ОПЕК се възстанови от кризата, а цените на петрола се вдигнаха до почти 150 долара за барел. Ако сравненията продължат, за пазарите може би предстои шеметно препускане.

Големите членове на ОПЕК повишават производството

Преди почти две десетилетия Венецуела отчиташе растеж, който повиши добива от 2,2 млн. барела на ден през 1992 г. до 3,5 млн. барела на ден шест години по-късно. Саудитска Арабия реагира, като увеличи собственото си производство, наводнявайки пазара. Този път Саудитска Арабия предприе подобни действия, макар и доста по-крайни – страната постави рекорд с добив от 10,6 млн. барела на ден по-рано тази година. В същото време Иран планира да повиши дневния си добив с 1 млн. барела на ден през следващата година, след като санкциите бъдат вдигнати.

Икономическо забавяне в Азия

Докато ОПЕК повишаваше производството си през 1997 г., Азия се насочваше към икономически срив. Обезценяването на бата, валутата на Тайланд, през онази година доведе до финансова криза, която вкара Индонезия, Малайзия, Филипините, Сингапур и Тайланд в рецесия. БВП на групата се сви с 8,3% през 1998 г. спрямо растеж от средно 7,5% през предишното десетилетие, сочат данни на Международния валутен фонд (МВФ). Макар че Азия не е пред срив този път, Китай преживява най-бавната си експанзия за последните 25 години.

Индонезийската връзка

През 1997 г. на среща в индонезийската столица ОПЕК реши да повиши производствените си квоти точно в началото на икономическата криза в Азия, което понижи цените на петрола до 10 долара. Бивши петролни министри все още си припомнят за „призрака от Джакарта“, който тегне над решенията им. Индонезия сега се върна в центъра на ОПЕК, присъединявайки се отново към групата миналата седмица, след като преустанови членството си през 2009 г.

Ел Ниньо

Петролният срив между 1997 и 1999 г. бе усложнен от Ел Ниньо, който ограничи търсенето на гориво за отопление, стопляйки повърхността на екваториалния Тихи океан и правейки есента и зимата в северното полукълбо по-меки от нормалното. През 2015 г. Ел Ниньо вече е сравним с рекордните събития през тези години, твърди метеорологичната служба на Австралия. Запасите от гориво за отопление в САЩ и Северна Европа са високи, което потенциално се отразява и на търсенето на суров петрол.

Наими срещу Зангане

Точно както преди почти две десетилетия, Али ал-Наими и иранският петролен министър Биджан Намдар Зангане са на противоположни позиции около конферентната маса във Виена. Двамата имат дълга история на съвместни решения при пренасищане на пазара с петрол, но различията този път са по-сериозни, тъй като противоположните позиции на двете страни по отношение на Сирия, Йемен и Ирак влияят и върху петролния бизнес.

Политически промени във Венецуела

Венецуела преживя резки политически промени през декември 1998 г., когато Уго Чавес спечели президентските избори, стартирайки нова ера на социализъм и обратен завой по отношение на петрола. Чавес намали производството заедно със Саудитска Арабия, слагайки край на десетилетия увеличения, докато в същото време политиките му бавно прогонваха много от чуждите петролни инвеститори в страната. 16 години по-късно производството на суров петрол в страната е намаляло с 10%, а опозицията тъкмо спечели първите си избори, получавайки мнозинство в Конгреса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 17 rate down comment 13
michaelis12
преди 8 години
незнам дали си видял борсата в Китай но юана е в резервните валути вече и се търгува в юани и то не от днеска или вчера. Та руснаците нямат кьорав кораб но за това имат най-добрата балистика и самолети а чайниците имат най-голямата армия. Америте колко и да им е мъчно няма да могат да праат зулуми с долара както беше. Свърши тя тая нека си имат самолетоносачи, ако някоя от тея двете Русия или Китай въведе златния стандарт (те имат капацитета, но нямат интерес) Империята нема има пари да си прибере корабите щото са банкрут дефакто и то отдавна са банкрут
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 20 rate down comment 10
mvr0306
преди 8 години
Докато Империята има 13 самолетоносачни групировки с много добре третиран екипаж пръснати из целия свят, а жълтурковците имат един малък самолетоносач (втора ръка украински) никой няма да търгува петрола в нещо друго освен $. Когато наскоро един щатски крайцер мина демонстративно през "новите" териториалниводи на Китай - около искуствените острови - какво направиха жълтурковците? Стояха и гледаха. Щото знаят че може да играе дебелата пръчка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 12 rate down comment 11
michaelis12
преди 8 години
слушай са кво аз отговарям на този под мене и не ми се прай на Лили Иванова ..... не съм ти искал мнението и ако обичаш пали, гаси и тръгвай ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 16 rate down comment 9
michaelis12
преди 8 години
В петрола много политика, да но сега вече има и фючърси в юани не е както през 97-99 да се търгува само и единствено в долари .... :))Shanghai futures Exchangehttp://***.shfe.com.cn/en/products/FuelOil/Ето това е съществената разлика от миналите петролни кризи, които бяха създадени от Сашови за да събарят режими и държави, е да ама са нема да работи баш как си мисли Империята. Да шистаците могат да си ги "спасяват" с печатницата, но петролните държави не са *** и ше минат на китайския фланг и с това вече печатницата на Империята се обезмисля и хартията им отива в канала ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 9
Ivan.r
преди 8 години
Не знам как от цената на петрола стигнахме до това "ордите от Масква" да ни окупират...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 21 rate down comment 14
michaelis12
преди 8 години
нема страшно нека тръгнат насам аз мисля, че ордите от Масква ако ги помолим ше им счупат каската на джадаите както напрайха в Сирия е верно срещу съответната цена, защото нема безплатен обяд ..... САЩа не ни пази за съжаление за кво им плащаме на тях неам идея .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 25 rate down comment 4
mvr0306
преди 8 години
За Щатите и банките им не са проблем лошите кредити на шистоваците - ще ги спасят и замажат (напечатат доларчета) както направиха вече веднъж с жилищните ипотеки. Да му мислят арабелите след няколко години като свърши петрола им - тогава ще стане страшно и за нас! Милиони гладни и озверели мюслите ще тръгнат познайте накъде!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 9
MZ/X
преди 8 години
Статията не обръща внимание и на два нови фактора. Шистовата и ВЕИ революцията. Те са основната причина Саудистска Арабия да не се и замисля за ограничение на добива. Само трайно ниски цени на нефта, газта и въглищата могат да им дадат малка отсрочка преди света да премине към ВЕИ.Днешната статия в Инвестор за Уругвай показва, че и при сегашното технологично ниво може да се постигне 95% дял на ВЕИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 7
ing5rov
преди 8 години
И правилно , САЩа също трябва да духне супата !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 3
Pyramid
преди 8 години
Ако "шистоваците" се обърнат към правилния човек, най-много, да ги позабавят за 3-5 години. Иначе, целта на СА е да ги потопи за поне 10-15 години. Вярно, какво ще правят после самите араби си остава чуденка без отговор но, /и въпреки/ приказките за балалаху-балакбар, те знаят, че живеят само сега и само веднъж - т.е., са скрити юдеи по разбиране - и действат на принципа "След нас - потоп"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още