IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сбърка ли Западът след 11 септември?

Никога няма да знаем какво можеше да се случи, ако Западът бе реагирал по друг начин, пише колумнистът Питър Апс

08:47 | 11.09.16 г. 8
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Това мислене продължи след президента Джордж Буш и Блеър до администрациите на Барак Обама и Дейвид Камерън. И двете одобриха собствени операции за смяна на режима в Либия след Арабската пролет. И двете направиха същото откритие – намесата е сложна, а изпращането на огромен брой западни войници на теоретично неограничени от времето мисии неизбежно постига по-малко от това, на което са се надявали в плановете си.

Нито пък – а това е изключително важно, са постигнали значително намаляване на заплахата от военни нападения. Въпреки че Западът, до преди нападенията през последните две години, до голяма степен е избягвал доста атентати, хиляди са загиналите от екстремистките групи ударили страни като Пакистан, Нигерия и, разбира се, Ирак и Афганистан.

Това, което виждаме сега е някаква огромна промяна в мисленето на Запада. Военните интервенции в момента – срещу ИДИЛ в Ирак, въздушните удари в Сомалия, по-малката кампания в Афганистан – са с различен привкус. За добро или лошо водещата сила обикновено е местното правителство. Когато САЩ и съюзническите войски и представители се присъединят към усилията, ролята не е поддържаща, а е по-скоро с амбицията за временно доминиране в страната преди оттегляне. А в това има повече смисъл – дори ако политическите и военни лидери нямат голям интерес да говорят за предишните неуспехи и защо са променили тактиката си.

Работата чрез местните сили и силовите структури по ирония бе в сърцето на първоначалната изключителна успешна операция от 2001 г. за сваляне на афганистанските талибани. Тези уроци обаче бяха бързо изгубени на фона на по-грандиозни, военни конвенционални амбиции в Ирак.

Единственото място, където тази стратегия не проработи е Сирия, пише Апс. Там САЩ остават твърде ненаясно дали все още искат да свалят правителството. Те се оказват и обградени от други правителства, включително Иран, Русия, а сега и Турция, които имат други перспективи и мнения.

Иронията е, че докато голяма част от интелектуалната и финансовата енергия е отишла в по-големи войни от 11 септември насам, Западът всъщност има значителен успех в борбата си с тероризма. Алкайда постепенно бе съборена, Бин Ладен бе открит и убит. Чрез наблюдение и разузнаване, войници на специалните части и дронове – въоръжените операции биват спирани.

Това обаче не попречи на възхода на ИДИЛ, която сега открива нови техники да наранява Запада, особено радикализирайки отделни лица и малки групи, които извършват трудни за спиране атаки с множество жертви. Но това не е толкова изненадващо. Подобно на използването на антибиотици за лечението на инфекция, винаги ще има опасни нови щамове, които се нуждаят от друго третиране.

Лесно е да се каже, че атаките – и нападателите, трябва да бъдат открити и неутрализирани много преди удара им. Но това никога няма да бъде напълно възможно. Това, което е важно е да се следят реалните опасности и реалните инструменти за предотвратяването им: ограничаване на достъпа до оръжия, да не се отблъскват големи сегменти от населението, така че потенциално да се радикализират. Трябва да избягваме свръхреакцията, която свършва с поляризиране на обществото, задълбочаване на разделенията и влошаване на всичко останало. В Европа, за съжаление, нещата вървят точно в обратна посока, пише Апс.

Крайната стратегическа грешка, която отвори вратите за атаките срещу Ню Йорк и Вашингтон бе тревожно банална. Никога не трябваше да се допуска пътниците в самолетите да носят смъртоносни оръжия с остриета като макетните ножчета, убили пилотите. Нито пък нападателите да успеят да достигнат пилотската кабина.

Петнайсет години след онзи ужасен ден, не мога да не се замисля дали нямаше да постигнем повече, ако бяхме направили по-малко, завършва авторът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 5 rate down comment 2
panther
преди 7 години
Партайгеносе брейнфрий, муджахидините се били "образували"? А не баха ли платени, обучавани и въоръжавани тея ислямистки *** от американски и британски спец служби и инструктори? Въоръжавани включително и с последно поколение зенитни ракети Стингър?Също както американците сега въоръжават ислямистките *** в Сирия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 5
DutyFree
преди 7 години
СЛЕД МУДЖАХИДИНИТЕ, остатъците им се появява, алкайда !!! ПРИЧИНА ЗА АТАКИТЕ ОТ 9/11, НО УВИ БОЛНИТЕ ЧЕРВЕНИ ПРАЗНИ И ДЕГРАДИРАЛИ ГЛАВИ ПАК КОНСПИРАЦИИ ТЪРСЯТ, ЕДИН ВИД ПАК САЩ СА ВИ ВИНОВНИ, ЧЕ СТЕ БОЛНИ И БЕДНИ, ТАКА ЛИ ????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 8
DutyFree
преди 7 години
ЕЙ НАПЪЛНО БОЛЕН И НЕКАДЪРЕН ***, ПАК РАЗСЪЖДАВАШ КАТО ЧЕТВЪРТОКЛАСНИК, КОЙ КЛАС ИМАШ ЗАВЪРШЕН ТИ ВЕ!!??? МУДЖАХИДИНИТЕ СА СЕ ОБРАЗУВАЛИ ЗАРАДИ С.С.С.Р -СКИТЕ ВОЙСКИ В АФГАНИСТАН В 1965Г. ТОВА ТАКА ЛИ Е ???? КАКВО ПРАВИ С.С.С.Р. В АФГАНИСТАН !!!??? КАКТО СЕГА В КРИМ И ДОНБАС И ЛУГАНСК!???КРИМ БИЛ ИСКОННО РУСКИ ЛИ . ХАХАХ ХА БОЛНИ ЧЕРВЕН НЕКАДЪРНИЦИ, ПРЕДИ ДА Е ИМАЛО С.С.С.Р. И РУСИЯ Е ИМАЛО КРИМ !!! И СЛЕД РУСИЯ ЩЕ ИМА КРИМ!! НО КАКВО ПРАВИ ШУТИН В ДОНБАС И ЛУГАНАСК!!?? НЕКАДЪРНИ ЧЕРВЕН ДЕГРАДАНТИ БОЛНИ!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 6
hex
преди 7 години
Абе нещо и изтока не вади бенефити от борбата с терора. Не е само запада! Уйгури в Китай, талибани в Пакистан, разни подобни в западна Индия, бившите съветски републики и Русия поемат редовно удари.... Матушка направи в сърцето на Москва най-голямата джамия в Европа!!! Путин танцува интимно с Ердоган, баси! Филипините са в смут! Мианмар, Бангладеш и Тайланд са нежелани дестинации. Западът, та западът! Вижте първо една Пещера!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 4
0pk
преди 7 години
Аз лично не помня и съм сигурен, че и повечето други. Помнят само тези които са загубили близките си и наистина е редно да почетат паметта им. Обаче има други помнещи, дето се опитват да направят от това някаква велика дата, едва ли не историческо събитие и преломен момент за цяла нация. Вчера даваха един епизод на "Кости" посветен на въпросната дата. Е по-смотана пропаганда скоро не бях гледал. То не бяха сълзи и сополи по тоя повод, как разбираш ли всички помнели къде били и как много страдали. Но никога няма да кажат колко народ затриха след това, за да оправдаят изключителността на една "нация".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
ing5rov
преди 7 години
http://dnes.dir.bg/news/evropeyski-parlament-isljamisti-jihad-23858835?nt=4 "Refugees Welcome"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 3
ing5rov
преди 7 години
След падането на Берлинската стена вече го нямаше врагът, срещу когото да се бори справедливият американски дух...Варшавски договор няма...спешно трябваше да се създаде ново световно плашило и оправдание за прахосаните милиарди.Нужен беше параван зад когото да се скрият архитектите на новия световен ред.Вкарвайки тоя път и религиите в играта , америка на 11.09 създаде плашилото на радикалния ислямски тероризъм - идеалният невидим враг.Светът днес бере плодовете , които пося америка на 11.09.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 3
ing5rov
преди 7 години
И така в тоя ред на разсъждения , следва да си зададем въпроса : "Кому беше нужен 11.09 ? " , което отключи дълъг списък от смърт и разрушения по света ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още