IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Слуховете за смъртта на либерализма са силно преувеличени

Предизвикателствата пред него обаче трябва да се управляват, за да не докара общественото недоволство лидери, които презират нормите на либералната демокрация

17:33 | 08.07.19 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

За да измерим успеха на либерализма, може да комбинираме мярката за „гласност и отговорност” на Световната банка и индексът за икономическа свобода на фондацията „Херитидж“. Икономическите и политическите свободи вървят ръка за ръка, отчасти защото и двете зависят от върховенството на закона. Либерализмът, измерен по този начин, се свързва с просперитета – либералните общества обикновено са богати, а богатите общества обикновено са либерални.

При Путин Русия обърна гръб на либерализма. До голяма степен в резултат на това руската икономика е в лошо състояние. Въпреки че брутният вътрешен продукт на човек в страната е по-малко от половината от този в САЩ, средният му ръст между 2009 и 2018 г. бе само 1,8% годишно. Настигането на развитите държави се забави до пълзене.

Позьорството на Путин на международната сцена е начин за отвличане на вниманието на руснаците от корумпирания му режим и неуспехът му да им осигури по-добър живот. Дори при много по-успешната китайска икономика може да се спекулира дали прибягването от Си Дзинпин до по-голям държавен контрол и политически репресии няма да подкопае икономическия динамизъм.

Путин обаче е прав за едно. Либералните демокрации се изправиха пред трудности, особено по отношение на способността си да поемат имигранти и да управляват неравенството. Либералните общества се нуждаят от споделени ценности и идентичност. Това е абсолютно съвместимо с имиграцията и трайните културни различия. И двете обаче трябва да бъдат управлявани – иначе общественото недоволство ще докара на власт лидери, които презират нормите на либералната демокрация. Тогава крехкият баланс може да рухне.

Много от това, което американският президент Доналд Тръмп казва и прави, показва неговото презрение към тези норми, особено относно свободната преса и независимата съдебна система. Рискът в такъв случай е либералната демокрация да се превърне в „нелиберална демокрация”, която всъщност е нито либерална, нито демократична.

В своя доклад „Свободата в света през 2019 г.” независимата американска организация Freedom House констатира влошаване на глобалната демокрация за 13-та поредна година. Това влошаване, посочва организацията, се случва и в западните демокрации, като САЩ – традиционно най-влиятелният поддръжник на демократичните ценности – водят в това отношение. Това е притеснително.

Либерализмът може би е несравнимо най-успешният подход, но в много либерални демокрации хората, особено елитите, забравиха баланса, който трябва да се поддържа между отделната личност и обществото, между глобалното и местното, между свободата и отговорността.

Либерализмът не е утопия, той представлява вечен прогрес. Той е начин за съвместно съществуване, което е основано на върховенството на човешката воля. Това обаче е само началната точка. За да сработи този подход се изисква постоянна адаптация. Путин си няма идея какво означава това – той не може да си представи социален ред, който не почива на сила и измама. Ние сме по-добре запознати, но също така трябва да се справяме по-добре – много по-добре.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:19 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 25 rate down comment 7
arbeitmachtfrei
преди 4 години
Колко пък да е преувеличена? Само дето системата е на изкуствено дишане (отрицателни лихви, лесни пари). Я се спомене за вдигане на лихвите с някаква малка стъпка и гледайте каква паника настава... Система, която не може да генерира разтеж, нито да носи благоденствие на болшинството хора, е свършена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още