IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Отрицателните лихви са риск, какъвто инвеститорите досега не са виждали

Ключовото нещо, към което трябва да се придържаме в нашата ера на изненади, е съмнението

09:00 | 14.09.19 г. 6
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Цялата тази парична драма може лесно да бъде засенчена от общата политическа истерия по света, която е важна, разбира се. Последният етап от битката за Brexit има значение за Обединеното кралство: Борис Джонсън и привържениците на напускането на ЕС имат преимущество, но твърдите поддръжници на оставането свършиха изключително добра работа досега в противопоставянето си на резултата от референдума - гласуването за излизане беше преди три години, но все още не се е случило.

Все още не можем да сме сигурни какво да очакваме, като това засяга икономиката в краткосрочен план. Можете да отнесете 0,5-процентното увеличение на БВП на Обединеното кралство през първото тримесечие и 0,2-процентното свиване през второто на трескавата подготовка за предишния краен срок за излизане на Великобритания от ЕС на 29 март.

Очевидно има значение и търговска война на САЩ с Китай (скоро може би и студена), която се води на пресекулки. Цикълът на връщане на производствената и друга дейност в САЩ би могъл да е полезен за страната в дългосрочен план. Преходният период обаче може да не е добър.

Но това са политически събития, каквито развитите страни със солидни институции са виждали - и са преодолявали - преди. Отрицателните ставки са нещо различно. Книжните пари съществуват от около хиляда години. Доколкото знаем никой досега не е предлагал отрицателни лихви по тях. На теория това е първото нещо, за което инвеститорите трябва да помислят. То на практика прави невъзможно усещането за сигурност какво да се прави.

Това може да означава, че трябва да започнете да търсите подходящо убежище. Ако ви струва да държите парите си в банката, защо да не спестите малко като ги съхранявате у дома? Може да означава също, че трябва да купувате облигационни фондове. Централните банки може би се замислят, както предложи Джей Пауъл от Федералния резерв, дали да не разширят инструментариума си. В свят, претоварен с дългове и със застаряващо население, това означава, че доходността ще продължи да спада, като цените на облигациите ще се повишават, поне докато инфлацията най-накрая се отприщи.

Може и да означава, че трябва да продължите да трупате акции. Каквито и да било стари акции. Ако те са единствените, които предлагат надежден и често нарастващ доход, тогава може би са най-подходящият актив. Възможно е да намерите някаква реална стойност, ако пренебрегнете американските акции, както и тези на толкова прехвалените технологични компании. Огледайте се сред многото предлагани фондове в акции (поне във Великобритания), които носят 4-5%.

Ключовото нещо, към което трябва да се придържаме в нашата ера на изненади, обаче е съмнението. Твърде много инвеститори (и определено прекалено много потребители на Twitter) поддържат неоправдано ниво на сигурност относно толкова много неща. А не трябва. Всеки, който наистина мисли, че може да прогнозира какво ще се случи през следващата година, да не говорим за следващото десетилетие, в този нов свят на отрицателни лихви, вероятно ще остане разочарован.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 3
Императорът
преди 4 години
Зависи от дивидентът. Когато сгодата от него е над 5% (и то реална, не преди денъкът), когато при това компанията не харчи за данък всичката си печалба, но немалка част от нея реинвестира в бизнес, покрива стари задължения или прави сосно обратно изкупуване на акции, тогава как ще кажеш, че е надценена? Нали надцененост и подцененост се определят от две работи: какво получаваш срещу туй, че държиш акцията и как се развива бизнесът, стоящ зад тая акция?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
julian12
преди 4 години
Цялата тая работа с отрицателните лихви и стимулите много намирисва. КАкво ли са намислили големите глави пак? Обикновенно кризи се създават и поддържат с цел да се смени или промени системата на управление. Интересно какво ще е тоя път.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 0
julian12
преди 4 години
Това, че една компания изплаща дивидент не означава, че не е надценена. Нещо си в голяма грешка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
scott
преди 4 години
ама верно ли не сме виждали?Моето поколение не, но има поколения, живели при ОТРИЦАТЕЛНИ ЛИХВИ! ВЪВ ВАЙМАРСКАТА РЕПУБЛИКА. Тогава, хиперинфлацията е била като отрицателните лихви днес. Какво е правила: евреите и псевдоинвеститорите са печелили пари докато спят! Останалите - на екзистенцминимума и в пълна невъзможност да се измъкнат от бедността. Щото са печелили пари за хляб и докатъ стигнат до пазара са си купували една филия от него, за толкова са стигали инфлиращите пари. Така е и сега: уж има пари, ама банките ти ги зимат още в трезора чрез такси, лихви по кредита и некви такси. Това така поляризира обществото, че вече нема пирамида на властта и постоянно възниква насилие между разорени и разоряващи. Тогава, у хиперинфлационът, насилието е променило играта, така ше стане и сега. Инверситорите ни си предцтавят, че играта на свръхфино изкупуване на активи от бълъци нема а свърши. Е, тя вече свърши. купувай акциес, праи кво щеш. Вече ше се цакате само помежду си. Умните хора купиха и сглобяват ак 47. и вече са готови за търговски войни, пък преговарят......щъкъщите свършиха. поне извън САЩ де. Идеята на хитлер за разоряване на великобритания с фалшиви пари се прави днес от ЕЦБ. Се пак има примцтвенос на идеите. и ше има разорение в европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 2
Императорът
преди 4 години
Консервативният и прогресивно поокухавяващ чичо Уорън не смее да излезе от американския пазар - и затова казва, че няма какво да си купува. Така - като него - ного хора са се вкопчили в БФБ - и не смеят да вдигнат своите премрежени от предразсъдъчни гурели очички към небето, по което плуват облачетата но сосната сгода.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
Императорът
преди 4 години
Финалът на статията е ного правилен. Ако американският пазар е балоняк (защото като хипермегапрахосмукачка засмука пари от всички пазари) то не е така в Европа. Човекът лесно може да си направи портфейл, който да му носи над 5% годишна сгода и то САМО от дивидент, при това без да рискува със съмнителни компании, но пазарувайки само акции от могъщи такива. Акциите на ного от тях паднаха дори прекалено много и незаслужено - и имат потенциал за капиталов ръст.Проста сметка, която правя на момента - ако някой бе инвестирал 10 Б в следните акции в началото на годината:Daimler (могъщ автомобилопроизводител)Shell (1 петролна и 2 газова компания на света)HSBC (3 бамка на света)Corestate (колосална германска имотаджийска компания)BAT (1 цигараджийска компания на света)Gazprom (1 газова компания на света)BP (2 петролна компания на света)GSK (4 хапчева компания на света)Rio Tinto (1 минна компания на света)BHP (2 минна компания на света)... и ги беше инвестирал по равно - щеше да си спечели около например 790 лв само от дивиденти - т.е. сгода от 7.9 % !!! И това е след данъците... вярно, че за около 8 от тях ще трябва да се плати 5% данък тука, но пак остава сгода от 7.58% ... Надценени били акциите, а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още