IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Обезлюдяването - най-важното предизвикателство пред Централна и Източна Европа

Местните правителства акцентират върху политики за насърчаване на плодовитостта и раждаемостта, вместо да адресират корена на пробема, т.е. икономиката

16:24 | 01.09.20 г. 15
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Piotr Malecki/Bloomberg</em></p>

Снимка: Piotr Malecki/Bloomberg

Подобен разказ може да бъде илюстриран за по-голямата част от региона, където различията между градовете и селските райони продължават да се задълбочават от дефицита на ресурси, инфраструктура и капиталов поток в провинцията.

Доклад от Европейската мрежа за наблюдение за териториално развитие и сближаване (ESPON) от 2017 г. установява, че тази тенденция е особено изразена в нововъзникваща Европа, където 60% от селските райони са обезлюдени, в сравнение с 35% от селските райони в Западна Европа. Това не е изненада, когато се съчетае с данни, които предполагат, че селските райони в региона са изложени на много по-висок риск от бедност и социално изключване, особено в България и Румъния.

За изследователите от UNFPA обаче проблемът не трябва да се фокусира върху това как дадена държава да предотврати обезлюдяването, а как да се подготви. „От наша гледна точка не броят на населението е критичен, а човешкият капитал, който представлява това население. Това означава, че подготовката за обезлюдяване трябва да се съсредоточи преди всичко върху укрепването на човешкия капитал в страната“, смятат от организацията.

По-скоро подобряването на качеството на човешкия капитал се оказва много по-ефективно от политиките, насочени единствено към повишаване на плодовитостта. И все пак малко страни провеждат тази „подготовка“ и са много по-фокусирани върху повърхностното увеличаване на населението чрез раждания или опити за насърчаване на завръщащата се миграция. Например програмата на Зеленски за привличане на украинци от чужбина с преференциални заеми за започване на собствен бизнес след завръщането или настояването на Полша да освободи хората под 26 години от плащане на данък върху доходите в опит да ги насърчи да останат, вместо да емигрират. Тези политики могат да бъдат ефективни само с по-цялостен отговор.

Освен това правителствата могат да реагират адекватно на проблема само ако разполагат с достатъчно данни. Без основни демографски прогнози, възрастови структури и пространствено разпределение на населението политиките са почти безполезни.

Жени

Политиките, основани на увеличаване на плодовитостта, са не само неефективни в много случаи, но могат да са и вредни за жените, като неизбежно имат потенциала да стимулират по-нататъшната миграция. Политиките поставят жените в редукционистка и патриархална роля, „възнаграждавайки“ ги за това, че са станали майки, което в много случаи ограничава тяхното образование и трудовата им реализация.

Освен това някои политики, базирани на плодовитостта, могат да работят по друг начин, например да ограничат коннтрацепцията или да затруднят абортите, включително и по медицински причини, което може да причини значителна вреда на репродуктивното и психическото здраве на жените. Строгите закони на Полша за абортите накараха много групи за защита на правата на човека да изразят безпокойство, но в атмосфера с прекомерен акцент върху плодовитостта диалогът може да остане изкривен.

Това, което е доказано, че работи в региони като Скандинавия, е подобряването на репродуктивните права на жените и икономическата еманципация, като отново подчертава значението на цялостната жизнеспособност спрямо целенасочените политики. Изследванията показват, че жените и двойките в страните с ниска плодовитост обикновено заявяват, че искат повече деца, отколкото всъщност имат. Подобренията в тяхната икономическа сигурност ще им позволят да изпълнят това желание.

Щедрите отпуски по майчинство, възможността да съчетават работата със семейния живот, както и финансовата независимост правят избора на жената да има повече деца много по-гъвкав и е дал положителни демографски резултати. Докато Скандинавия все още страда от обезлюдяване, то е много по-бавно от страните, които поставят акцент върху плодовитостта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 7
korn
преди 3 години
От историята до сега знаем че има две решения на проблема. Първия е религията като форма на управление на държавата. Гледай кво става в ислямските катуни, множат се като луди и всичко е прекрасно. Другия е комунизъм, държава затвор от който няма излизане, приудителни бракове и т.н. Но един ден някой свободомислещ човек ще избяга от исламския катун, друг от комунистическия, трети от някоя диктаторска държава. Ще отидат в някой край на света и ще живеят както си искат. След време и други хора ще избягат и това ще са най умните и най способните, и ще се присъединят към първите трима, защото само *** хората искат да живеят в затвори. И така тази нова държава неизбежно ще просперира и ще започне да чисти разни диктатори и религиозни фанатици които държат хората в затвори. Стремежа към свобода никога не може да бъде спрян и както и непоносимоста към диктатори и фанатици. Един българин беше казал ''Свобода или смърт''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 8
Repoman
преди 3 години
Е няма да е същото, партията вече ще е политическа партия, т.е. ГЕРБ. каквото каже политическата партия това е. И без това ще се променя конституцията, може и то ва да се включи в нея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 1
vaskodd
преди 3 години
Някои помним времената когато се прилагаха такива решения. Не благодаря!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Тази тенденция е в цял свят. От селата към градовете, от градовете към столиците, от столиците към Белия свят.Няма как да спреш младите да идат в центровете на света. По-скоро трябва да потърсят формула за тяхното връщане.В космополитните градове е скъпо, пренаселено, мръсно и тн. Трябва хората да бъдат привлечени обратно.Втори проблем е, че младите не раждат. Не искат. Живеят си сами, дори не по двойки. Егоистична работа. И това няма решение. Навсякъде, с малки изключения, се случва, вече и в Китай дори. Поне докато не се стигне до фантастиката и изкуственото размножаване на население, не виждам решение. Може би природата си знае работата и ще редуцира по естествен начин свръх популацията по света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 12
Repoman
преди 3 години
Решението е лесно, да не се пускат хората да ходят да работят навън. Спира се издаването на червени паспорти, само при разрешение от ГЕРБ да се издават такива. Да се допускат изключения само за проверени партийни кадри и активните борци за приватизацията у нас. Останалите да работят в страната ни. Само така ще се оправи положението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още