IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво е бъдещето на Полша в ЕС?

Реториката на управляващите повдига въпроси дали не сме изправени пред Polexit, пише в коментар Politico

08:08 | 04.12.20 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

В последните седмици Полша и Унгария наложиха вето над новата Многогодишна финансова рамка на ЕС, както и на пакета за възстановяване на икономиката след COVID. Двете държави подписаха и споразумение да се подкрепят в опитите да блокират идеята за нов демократичен критерий при разпределяне на европейските фондове.

Това повдига въпроса какво бъдеще има Полша в ЕС и дали не сме изправени пред Polexit, пише в коментар европейското издание Politico. Причината за тези опасения е реториката на полските власти, които представят общността като чужда и недружелюбна сила, която в крайна сметка ще доведе до инерция за напускане на общността, както се случи с Великобритания.

Темата не е чужда във Варшава - в края на миналата седмица председателят на контролирания от опозицията парламент Томаш Гродзки заяви, че правителството няма мандат да извади страната от ЕС без първо да се допита до хората.

И въпреки някои изявления, правителството заяви, че няма намерение да напуска ЕС, а само да го насочи към неговата първоначална цел - обединение на нации, а не либерална федералистки проект.

От Politico анализират няколко хипотези, според които Полша може да излезе от ЕС и защо няма да го направи.

На първо място става въпрос за ценности. Полските ценности понякога са различни от тези в останалите държави. Например, дори когато говори за вето, полското правителство не споменава думите "пари" или "фондoве", а коментира идеологията, суверенитета и цивилизацията.

И така включването на върховенството на закона като условие за разпределяне на европейските фондове в Полша звучи като "загуба на суверенитета на нашата страна". Именно това е в основата на битката между Варшава и Брюксел - ценностите. Управляващите в Полша настояват, че ЕС се превръща в ултра ляв проект, воден от идеологии, или че целта на всички е Германия да контролира всички.

Няма значение дали става дума за върховенство на закона, климатичните цели, абортите или правата на гейовете, политиците от "Право и справедливост", управляващата партия в Полша, виждат желанието на ЕС да наложи "западните" или "либералните" ценности над консервативната християнска Полша.

Друго основание за напускане на ЕС може да бъде намерено в засилващите се анти-ЕС настроения в поддръжниците на управляващата партия в Полша. Въпреки че Polexit е "абсолютен абсурд" по думите на външния министър Збигнев Рау, правителството не харесва особено и не уважава европейските институции.

Оставането в ЕС може и да не е в дългосрочните планове на Ярослав Качински. Това също е опасност, която не бива да се пропуска при анализа на бъдещето на Полша в ЕС, пише още Politico. Във визията на 71-годишния Качински ЕС няма централна роля в плановете за възстановяване на страната.

Причини за оставане в ЕС

Но все пак, въпреки настроенията в правителството, поляците като цяло са сред най-големите поддръжници на ЕС. При референдума за влизане в общността през 2003 година, 74% от гражданите гласуваха с "да", в следващите години този ентусиазъм дори се засили.

Това не е голяма изненада - поляците се възползват в пълна степен от единния пазар и европейските фондове. От 2004 година досега страната е получила 127 млрд. евро от ЕС, повече от всяка друга държава в общността. С тези пари Полша финансира инфраструктурни проекти, училища и индустрията.

Повече от 2 млн. поляци пък намериха работа в друга държава от ЕС.

Преговорите за Brexit показаха колко е трудно да се запази достъпът до единния пазар. В случая с Полша това ще бъде още по-сложна задача и опасенията са, че последиците могат да бъдат катастрофални за икономиката. Полският внос и износ е свързан основно с ЕС - през 2018 година около 80% износа и 58% от вноса е свързан със страни от общността. Икономическият бум в страната е свързан с чуждите инвестиции, които превърнаха Полша в индустриална сила на ЕС.

Не на последно място: Полша знае колко е лошо да нямаш съюзници, пише още Politico. През последните години страната се свърза с ЕС и НАТО и така се откопчи от сферата на влияние на Москва. Идването на власт на Доналд Тръмп засили националистичните настроения в Полша и идеята за излизане от алиансите. Но Джо Байдън няма същата визия за ЕС.

Това сега е проблем за Великобритания, но до голяма степен ще се превърне в такъв и за Полша, ако тя реши да я последва и да напусне ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:39 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 4 години
а единството на многообразието и културните особености...---искам да науча повече за "единството на многообразието"!!! ... след като се освестя, че съм в лек ступор!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 4 години
що бе, ти как вярваш на Тиквата ? Сега като му спрат парите и като започне и той с тая мантра....пак ли няма да вярваш?... и аз не вярвах че енглизите ще се самоубият с брекзит, но ето че с правилната пропаганда и с неуко населени всичко се постига.. така и у полша...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 2
korn
преди 4 години
Значи никой от Полша не е говорил за напускане на ЕС, но от ПОЛИТИКО решили да напишат статия за ПОЛЕКЗИТ. Другия абсурд е случия с Орбан и Унгария. В медиите Орбан често се представя като противник на ЕС, а всъщност самия той винаги е предлагал по интегриран ЕС с обща Европейска Армия. Някой се опитва да наложи Полша и Унгария като защитници на източно европейските ценности, които били поразлични и консервативни от Западните, а всъщност изобщо не е така. Например Австрия се управлява от популист и националист. Макрон е расист и ислямофоб. Дания е много по консервативна от Полша. Като цяло в целия ЕС в момента имаме диктатура като начин на управление, уж заради пандемията. Така че това изкуствено разделение на Изток Запад, Север Юг, като вид демокрация е грешно. Трябва да се разчупи тази рамка. Също така е време от ПОЛИТИКО да ми предложат работа на анализатор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
Whitestar
преди 4 години
Нелогично е да се говори за излизане на повече страни от ЕС! Съюзът дава достатъчно възможности за самостоятелна политика на дъравите в нея, а единството на многообразието и културните особености трябва да се отстоява! Трудния период за целия свят вероятно оказва влияние, но дано да се намери позитивното и оптимално решение!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 7
дядя Вова
преди 4 години
Какво е бъдещето на Полша в ЕС? Каквото е било винаги - на лаещо русофобско куче.До сега беше на луксозен порцион,сега малко ще поджафка към господаря си,че на кокалите няма да има толкова месо....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 1
фиг.1
преди 4 години
Поляците, също както и бизнесът им са толкова силно зависими от евросубсидиите и европейските пазари, че не бих повярвал някой сериозно да предлага напускане на ЕС. Иначе хората просто ще го линчуват. Не бих го повярвал и за унгарците, макар те да са по-известни като чешитите на Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
khao
преди 4 години
ооо пенсионирания пагон пак се появи... сугурно за затворили лудницата покрая карантината :))Бегай бърже че и бил гейтс те дебне с голямата инжекция... хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 4
Valentin13
преди 4 години
ДжорджСорос явно е закупил Politico. мислих, че само му се мазнят за парички, но явно са погълнати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още