IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кои браншове може да пострадат от китайската слабост

Забавянето на растежа на втората най-голяма икономика в света може да засегне автомобилни производители

08:35 | 04.01.19 г.
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

От iPhone-и до автомобили – западните компании разчитат на Китай за растежа си. Забавеният икономически ръст на страната сега излага и техните собствени бизнеси на риск, пише сайтът на Bloomberg TV Bulgaria, позовавайки се на анализ на CNN.

В сряда американската компания Apple обяви, че очакваното забавяне на ръста на китайската икономика е засегнало продажбите ѝ в азиатската страна в празничния период. Главният изпълнителен директор на компанията Тим Кук обяви в писмо до инвеститорите, че Apple е била повлияна от „магнитуда на икономическото забавяне“ там.

Всъщност Apple не е единствената компания, върху която събитията в Китай дават своето отражение. Забавянето на растежа на втората най-голяма икономика в света може да засегне автомобилни производители като General Motors, Volkswagen, както и веригата за кафе Starbucks, която трябва да обяви резултатите си за последното тримесечие на 2018 г. през следващите седмици.

„Има потенциал тази година да е трудна за западните брандове“, посочи Бенджамин Кавендър, анализатор в China Market Research Group.

Признаците на забавяне на китайската икономика идват след десетилетия на експанзия. Очаква се ръстът ѝ за 2018 г. да е най-слабият от 1990 г. насам. Мнозина изразиха мнение, че Китай очаква дори по-тежка 2019 г., имайки се предвид продължаващата търговска война между Вашингтон и Пекин, както и нарастващият дълг на страната.

Всичко това се отразява на международните компании, които разчитат на огромния пазар в Китай, за да изпълнят глобалните си продажби. Китайските потребители вероятно ще ограничат бъдещите си покупки, засягайки всички тези чуждестранни дружества.

Apple и обвързаността ѝ с Китай

Китай е изключително важен за Apple пазар. Американската компания генерира около 15% от общите си приходи именно там.

“Компании като Apple ще бъдат най-засегнати, защото потребителите ще трябва да обмислят по-сериозно избора си на продукти и брандове”, посочва Кавендър. Той отбеляза, че Китай също насърчава развитието на няколко местни производителя на смартфони, част от които са Huawei и Xiaomi. Много голяма част от продуктите на тези компании не са конкурентни на възможностите, които предлагат iPhone-ите на Apple, но пък за сметка на това са значително по-евтини.

Starbucks също усеща натиска

От забавянето на ръста на китайската икономика няма да бъдат засегнати само големите технологични компании. Кафето на американската верига Starbucks е далеч по-евтино от продуктите на Apple, но дори и тя вече усеща натиска. Компанията имаше големи планове за експанзията си в Китай, където е и вторият ѝ най-голям пазар след САЩ, но обяви намалени продажби в азиатската страна.

Starbucks се нарежда сред луксозните брандове в страната, посочва Ник Сетиян, анализатор в Wedbush. Това я прави уязвима, ако потребителите решат да намалят разходите си заради икономическото забавяне, добавя той.

Проблемът за Starbucks всъщност не е еднополюсен. Веригата се бори и с нарастващата конкуренция на местната Luckin Coffee, която увеличава броя на магазините си в страната и предлага много по-евтино кафе. 

Кои браншове и компании може да са сред останалите губещи вижте в продължението на анализа! 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още