Има компании, които не би трябвало дори да съществуват по законите на икономиката. Техните структури би трябвало да ги докарат до фалит. Въпреки това те съществуват, защото банките ги държат живи. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) предупреди в неотдавнашен свой доклад за тези така наречени "зомби" компании, пише в свой анализ Business Insider.
Слабите банки биха спасили тези компании от фалит - общо взето рисково начинание, тъй като броят на „зомби“ компаниите расте. „Проблемът със зомби компаниите в Европа може да бъде приписван поне отчасти на снизхождението на банките", пишат авторите на доклада.
„Банките предпочитат да не отписват компаниите в беда, а вместо това да им предоставят повече пари при сегашните ниски лихвени проценти", казва Йорг Кремер, главен икономист в Commerzbank, пред Business Insider. „Това е проблематично решение, защото тези компании продължават да имат малка производствена мощност, а поръчките им могат да се обработват по-добре в здрави компании". Освен това „подобни решения водят до забавяне на младите и развиващи се компании".
Твърде много непродуктивни компании се придържат към живота
Същевременно парите, инвестирани в компаниите "зомби", липсват, когато многообещащи компании се нуждаят от заеми. Като цяло непродуктивните компании натоварват икономиката, както показват и статистическите данни на ОИСР.
От началото на хилядолетието потенциалът на растеж спада стабилно. В продължение на дълъг период на време експертите отдаваха това развитие на демографските промени, но докладът на ОИСР очертава една различна картина. В страни с много зомби компании броят на новосъздадените фирми спада, а по-малко компании се обявяват в несъстоятелност. Това е индикация, че прекалено много непродуктивни компании се поддържат живи.
Банките в еврозоната все още държат цяла планина от проблемни заеми в размер на 844 млрд. евро като завещание от финансовата криза. Това забавя желанието им да отпускат нови заеми, което на свой ред попарва растежа на икономиката.
Икономист вижда вина у ЕЦБ
Банката за международни разплащания нарече големия брой компании, които генерират по-ниски печалби, отколкото плащанията по лихви, „тревожен сигнал".
Това развитие се дължи на политиката на нулеви лихвени проценти на Европейската централна банка (ЕЦБ), казва икономистът Маркус Крал пред Business Insider. Той предупреждава за последиците: според неговия анализ това може да означава до пет милиона повече безработни в Германия в средносрочен план.
Чрез плана на ЕЦБ, който изглежда като комунистическа планова икономика, "изкуствено поддържаните живи компании" ще трупат все повече и повече дългове към банките. Крал говори на 2500 млрд. евро. Ако този балон се спука, банките в Европа може да фалират.
На това мнение обаче енергично се противопоставя съветникът на Европейската централна банка Даниел Нуи. „Някои банки трябва да положат повече усилия, за да се справят с проблема с лошите кредити", каза тя в петък във Франкфурт. „Трябва да правим оценка на база всеки отделен случай и да намираме подходящото решение за всяка банка“.
Според нея по отношение на икономическото възстановяване възниква въпросът: „Кога, ако не сега?". Финансовите институции би трябвало да си поставят амбициозни, реалистични и надеждни цели. Но ръководителите имат ключова роля в този процес, подчерта още Нуи.


Цените на винетките поскъпват с 30% от 1 август, годишната за автомобил става 64,50 евро
Отстранената шефка на кадастъра във Варна обясни за Баба Алино
Мъж пострада при пожар на тераса в новопостроена сграда в курорт край Варна
Бюджет 2026 цели плавна стабилизация, за да продължи растежът на икономиката
Венци Стефанов покрусен заради мелето на "Тракия" с деца от "Славия"
Осигуровки, акцизи, винетки, дълг: Какво се вдига перо по перо с бюджет 2026?
„Шелли“ и „Софарма“? Още български акции могат да влязат в индексите на MSCI
Топлинният купол разкрива колко неподготвени сме за горещините
Компанията майка на Google влиза в индекса Dow Jones
Nvidia прави хуманоидните роботи по-безопасни за работа с хора
Японски марки признаха за по-лошо качество на американските си коли
Най-добрите употребявани коли за по-малко от средна заплата
Тази функция охлажда интериора и в най-големите жеги
Най-ексцентричната Honda се завръща
Шест проблема при Volkswagen Passat CC на старо
Международният филмов фестивал в Бургас се завръща с шест дни кино от цял свят
Демерджиев: При трагедията на "Тракия" има смущаващи доказателства
България очаква рекордна реколта от пшеница - 7,5 млн. тона
Времето в началото на юли: Слънце и летни дъждове, за Джулая ще е хубаво
ПСС: Добри са условията за туризъм в планините
преди 8 години Толкова много обяснения за последиците в Европа без да се представи, че водещата причина е неправилното прилагане на еврото.Европейската централна банка не може да спаси от актуалните злини, защото няма необходимата компетентност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Прочетих с голямо нимание анализа "зомби компаниите,които могат да срутят Европа"!...И се замислих!Че това си е чиста проба социализъм!По време на омразния ви "комунизъм",който си беше чиста проба социализъм,икономиката си функционираше съвсем на този принцип - имаше предприятия(по сегашному,компании),кито функционираха на печалба,даже,на свръхпечалба(главно в оръжейната промишленост,но не само) и много,които или кретаха,около нулева печалба,или,на загуба.Но,икономиката функционираше и каквото и да плещят сегашните бандитоикономисти,ФУНЦИОНИРАШЕ ОБЩЕСТВОТО,КАТО ЕДИН ЦЯЛОСТЕН ОРГАНИЗЪМ!!Което,всъщност е главното!!!Защото икономика,извън индивида "човек" и "човешкото общество",НЕ СЪЩЕСТВУВА!!!Предназначението на една реално съществуваща икономика е не "да работи на печалба",а да подпомага развитието на обществения организъм!!!Всичко,извън това води до разрушаване на обществения организъм,което значи,на самата икономика!Явно,някой,или някои са проумели този ПРИРОДЕН ЗАКОН! отговор Сигнализирай за неуместен коментар