Цената на тока за бита в България продължава да бъде най-ниска в целия Европейския съюз (ЕС), сочат нови данни на Евростат, публикувани днес, за първото полугодие на тази година. Информацията на статистическата служба за динамиката на цените на природния газ са положителни, тъй като в период между първото полугодие на 2016 и на 2017 г. цената на газа у нас е спаднала с 10,3%.
През първите шест месеца на 2017 г. общата цена на електроенергията за домакинствата (със средно потребление*) в България е 0,096 евро за киловатчас. Това е над три пъти по-малко отколкото цените в Дания и Германия, където са най-високите цени на електроенергията. Домакинствата там плащат по 0,305 евро за киловатчас, а след тях е Белгия, където цената достига 0,280 евро за киловатчас.
България държи и един от най-малките дялове на допълнителни такси и данъци – само 17%, което прави стойността им едва 0,016 евро за киловатчас. Процентът е и доста по-нисък спрямо средното за ЕС – 37%. Датчаните са лидер и в това отношение, тъй като техните допълнителни такси и данъци са най-високите в съюза и като дял, и като стойност – 67%, или 0,204 евро за киловатчас.
Малта пък е на другия край на класацията – допълнителните такси и данъци са едва 5%, което се равнява на 0,006 евро.
Цената на тока за домакинствата в съседните ни страни от ЕС са доста по-високи, отколкото у нас. Гърците например плащат по 0,194 евро за киловатчас, а румънците – 0,12 евро. Цените в съседна Сърбия и Македония обаче са по-ниски – съответно 0,066 и 0,082 евро за киловатчас.
От Евростат отбелязват още, че цената на електроенергията намалява в 14 страни от съюза през разглеждания период, увеличава се в 13 и остава без промяна в една. Най-значително увеличение на цените в национални валути се наблюдава в Кипър (22%) и Гърция (12,8%), а най-забележителен спад е отчетен в Италия (-11,2%), Хърватия (-10,2%) и Литва (-9,3%). В България се бележи минимално намаление от 0,2%.
През първото полугодие домакинствата у нас са се възползвали и от едни от най-ниските цени на природния газ в ЕС. Според данните цената на суровината е била 0,033 евро за киловатчас. На другия край, и то с огромна разлика не само с нас, а и с останалата част от ЕС, е Швеция, където цената е 0,121 евро, следвана от Дания (0,081 евро) и Португалия (0,077 евро). Най-ниска е цената в северната ни съседка, като румънците плащат по 0,032 евро за киловатчас.
Цената на природния газ между първото полугодие на 2016 година и на 2017 година е намаляла в 20 от 25-те страни членки, които са предоставили информация за движението на цената на суровината. Най-значително е поевтиняването (в национална валута) в Хърватия (-17,5%), Португалия (-15,3%), Литва (-11,6%), Латвия (-10,8%) и България (-10,3%). Газът поскъпва най-много пък в Естония (+21,1%), Дания (+12,7%) и Швеция (+10,8%).
Кипър, Малта и Финландия не предоставят сведение за динамиката на цената на природния газ на Евростат.


Германия разгроми Кюрасао със 7:1
Илияна Йотова откри официално Световното първенство за спортисти със синдром на Даун в София
Бебе се роди в линейка
Ударна акция: Арестуваха 36 души по обвинение, че са част от "Калашниците"
Демерджиев: Мръсните пари ще бъдат изкарани на светло
Ръцете са основното предизвикателство в роботиката
Промяната в туризма: Клиентите няма да знаят дали говорят с AI агент или с човек
Глобалният капитализъм залага всичко на AI бъдещето, което плаши избирателите
Тръмп предупреди Израел да спре ударите по Ливан заради сделката с Иран
В продажбата на оръжие, Китай все още не е суперсила
Невиждано оспорван Льо Ман, Toyota се върна на върха
Класическият Mercedes-Benz S-Class на Мелания Тръмп получи нов живот
Koenigsegg за 5 милиона долара се паркира на яхта за 86 милиона
Безпилотно такси помогна на крадец да избяга
Финландската твърдотелна батерия се оказа измама
Везенков изпрати най-успешния си сезон под звуците на Бангаранга
ПБ са категорични: Конфликтът в Украйна няма да се разреши по военен начин
Музикантът Оливър Трий загина в катастрофа с хеликоптер