Печалбата на Micron Technology нарасна с 23% през последното тримесечие, но акциите на производителя на мобилни чипове се потопиха във вторник, след като фирмата не даде толкова оптимистична прогноза за печалбата и капиталовите си разходи за следващото тримесечие, пише Wall Street Journal.
Micron сви плановете за разходите си за цялата година с около 1,25 млрд. долара и даде заявка, че ще намали производството на чипове, използвани във всичко - от коли до смартфони и центрове за данни, в резултат на по-слабото от очакваното търсене от страна на клиентите.
Книжата на Micron, които завършиха търговията във вторник с леко повишение, по-късно понижиха стойността си 9 на сто до 31,07 долара. Спадът в цената на акциите на Micron по време на следборсовата търговия се прехвърли и към компаниите от технологичния сектор, включително Nvidia, Lam Research и Applied Materials, заради опасенията, че прекомерното предлагане ще бъде по-изразено и по-дълго, отколкото ръководителите на компаниите твърдят.
Главният изпълнителен директор на Micron Сунджай Мехротра все пак увери Wall Street, че търсенето ще се засили през втората половина на 2019 г. По думите му в момента има сезонна слабост на пазара, включително при високия клас смартфони.
Micron очаква печалбата ѝ за текущото тримесечие да спадне до около 1,75 долара на акция, а приходите - до 5,7-6,3 млрд. долара, доста под очакванията на анализаторите.
Според прогнозата на компанията капиталовите разходи ще са 9,5 млрд. долара.
По думите на изпълнителния директор, за да отговори на сегашните пазарни условия, Micron ще произведе по-малко DRAM и NAND чипове. По думите му той очаква производството на DRAM чипове да нарасне с около 15% през 2019 г., което е под по-рано обявените 20%. Търсенето на NAND чипове на пазара се очаква да се увеличи с около 35% на годишна база, което е под прогнозата за 35-40%.
Печалбата на Micron за тримесечието е нараснала с 23 на сто до 3,29 млрд. долара, или 2,81 долара на акция. Като се изключат еднократните ефекти, печалбата е достигнала 2,97 долара на акция.
Приходите са нараснали с 16% до 7,91 млрд. долара, отбелязвайки тримесечен рекорд за продажбите на мобилното, автомобилното и индустриалното звено.
Брутният марж на печалбата се е подобрил до 58,3% от 55,1% година по-рано.


Основните причини за смърт сред българите са болестите на органите на кръвообращението
ЕС открива процедура за свръхдефицит срещу България
"Евронюз": С позицията си за патриарх Кирил Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Невиждани горещини в Европа: Температурите достигнаха 45 градуса, жертвите вече са 212
От космоса: Черно море и Босфора в млечносин тюркоаз
AI компаниите стават по-чувствителни към разходите и ги прехвърлят към клиентите
САЩ увеличават инвестициите в AI за по-строг митнически контрол
Финансовият срив в Йоханесбург засилва призивите държавата да поеме управлението
Горещите вълни в Европа вече намаляват доходите и излагат милиони на бедност
Путин вече не означава стабилност – поне за Крим
Бензиново завръщане: Най-интересните бъдещи коли с ДВГ - II част
Този мотоциклет вдига 100 км/ч за 0,4 секунди
Citroën сваля цената на Ami срещу отлични оценки
Шефове в BMW искат да направят наследник на M1
VW получи 7,4 милиарда евро, но съкращава 100 000 души
Пенелопе Крус и Оливия Уайлд блестят с впечатляващи визии на червения килим
Кристиано Роналдо разкри трогателния начин, по който винаги носи децата си със себе си
Проданов, ПБ: Инвестираме в бъдещето на България
НАТО планира 70 млрд. евро помощ за Украйна през 2026 г., САЩ без нови военни ангажименти
Бил Гейтс призна за извънбрачни връзки по време на брака си