IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Щатските индекси затвориха смесено след волатилна сесия

Технически пазарът е надценен, като корпоративните резултати бяха горивото за мечото настроение, коментира анализатор

23:48 | 02.02.12 г.
Автор - снимка
Създател
Щатските индекси затвориха смесено след волатилна сесия

Щатските индекси затвориха смесено в четвъртък, след волатилна сесия, въпреки данните за спад на първоначалните молби за помощи за безработица и призива на председателя на Федералния резерв (Фед) Бен Бернанке за политическо решение на проблема с бюджетния дефицит.

„Утрешния доклад за безработицата ще тества устойчивостта на пазара“, коментира Елиът Спар, стратег на Stifel Nicolaus, цитиран от MarketWatch.

След волатилна сесия Dow Jones Industrial Average се понижи с 0,09% до 12705 пункта.

S&P 500 спечели 0,11% до 1326 пункта, като най-силен ръст сред 10-те индустриални групи на индекса отбелязаха компаниите от енергийния сектор.

„Технически пазарът е надценен, като корпоративните резултати бяха горивото за мечото настроение. Към средата на февруари би трябвало да очакваме инерцията да се забави“, казва Марк Падо, главен стратег на Dowbull Inc.

Разочароващи отчети на фармацевтичния гигант Merck & Co. Inc., застрахователя Cigna Corp. и производителя на медицинско оборудване Boston Scientific Corp. оказаха негативен натиск върху представянето на компаниите обслужващи здравния сектор.

Nasdaq Composite се повиши с 0,40% до 2860 пункта, подкрепен от оптимистичните резултати на Qualcomm Inc. и втората по големина компания за картови разплащания в света MasterCard Inc.

При днешната сесия обемът на търговията се задържа на сравнително ниски нива.

„Часовете станаха дни, дните - седмици и всичко това ни превърна в пазарни наблюдатели, вместо участници. Това обяснява и патетичния обем на търговията“, казва Питър Буквър, стратег на Miller Tabak, коментирайки ефекта от проточилите се месеци преговори за преструктурирането на гръцкия дълг.

Във Вашингтон Бернанке обяви, че икономиката на страната се възстановява, въпреки несигурната перспектива.

Председателят на Фед призова щатските политици да приемат план за понижаване на бюджетния дефицит.

В същото време обаче, Бернанке предупреди Конгреса, да не прибягва към твърде рязко ограничаване на разходите, тъй като това би могло да застраши икономическия растеж.

„Въпреки всичко данните за първоначалните молби за помощи за безработица са добри, както и тези за продуктивността, така че ако не друго, през януари бяхме свидетели на известно икономическо съживяване“, допълва Падо. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:39 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още