Азиатските борси се събраха на зелена територия след 3 последователни сесии на противоречиви резултати, след като гръцкото правителство се приближава все повече до осигуряване на втория спасителен пакет, съобщи Bloomberg.
Регионалният индекс MSCI Asia Pacific се повиши с 1,3% до 126,54 пункта, което е най-високото ниво на затваряне от 6 месеца.
В Япония Nikkei 225 напредна с 1,1% до 9 015,59 пункта, надхвърляйки границата от 9 000 пункта за първи път от 31 октомври, като акциите на Toyota Motor Corp. прибавиха 5% към стойността си до 3 135 йени, след като компанията повиши прогнозата си за печалба за годината с 11% до 200 млрд. йени (2,6 млрд. долара).
Пазарната капитализация на Elpida Memory Inc. скочиха с 9,4% до 373 йени, след като вестник Nikkei съобщи, че компанията иска да прехвърли основната си база за производство на памет с произволен достъп за персонални компютри от завода в Хирошима в Тайван, без да посочва източници на информацията.
Акциите на Panasonic Corp. повишиха стойността си с 3,3% до 657 йени, тези на Fujitsu Ltd. поскъпнаха с 2,9% до 391 йени, а акциите на Renesas Electronics Corp. скочиха с 10% до 556 йени, след като вестник Nikkei съобщи без позоваване на източник, че трите компании преговарят за сливане на системите си за производство на чипове.
Китайският индекс Shanghai SE Composite нарасна с 2,4% до 2 347,53 пункта на фона на спекулации, че очакваното утре съобщение за инфлацията ще покаже забавяне на ръста на цените, което би осигурило на правителството възможност за облекчаване на монетарната политика.
В Хонконг Hang Seng спечели 1,5% до 21 018,50 пункта, надхвърляйки 21 000 пункта за първи път от август 2011 г., като акциите на автопроизводителя BYD Co. скочиха с 9,5% до 28,35 хонконгски долара, след като от BNP Paribas SA съобщиха, че продажбите на новия спортен автомобил на компанията вероятно са достигнали рекордно ниво през януари
От началото на годината ръстът от 65% в стойността на акциите на автопроизводителя е втори сред всички 1 004 акции на компании, включени в Hang Seng.


Прецедент: Цял континент разреши шофиране след употреба на марихуна
Чудо: Момиче падна от 12-ия етаж и оцеля (ВИДЕО)
Магнитна буря ще удари Земята в петък
Награждават призьорите от Националния литературен конкурс „Този безкраен свят“ във Варна
Над 250 участници се включиха в Националния форум на социалните услуги край Варна
Дигитални двойници и споделените данни раждат нови бизнес модели в София
Все още няма изкуствен интелект, който е готов да не бъде проверяван от хора
Китай привлича чуждестранни пациенти с най-съвременно и достъпно лечение
Отказът на S&P 500 да включи SpaceX е обществено благо
United Airlines отчита устойчиво търсене
Как кабината на ТИР се превръща в луксозен кемпер
Германци показаха суперкола с 2413 конски сили
Ferrari ще дебютира в краш-тест на Euro NCAP с най-скъпия си модел
Опит за изгонване на шефа на Honda завършил с неуспех
Шефът на BYD: До 5 години ще изпреварим Toyota по продажби
Една от най-известните индустрии на Грузия е притисната от Русия и Запада
Вижте дома от конопени тухли на Зак Ефрон, който тайно живее в Австралия
Синът на Андре Агаси и Щефи Граф стана неочаквана звезда на „Ролан Гарос“
Шотев: Спирането на оръжието за Украйна е димка
Бивш здравен министър: Няма да се сложи точка на източванията на Здравната каса