IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Жилищният пазар през 2013 г. Има ли повод за оптимизъм?

Купувачите, които през последните години са отложили покупката на имот, излизат на пазара, но оживлението е далеч от предкризисния бум

09:05 | 31.12.13 г. 8
<p>
	Стабилизацията на цените е водещата тенденция на пазара на имоти.<em> Снимка: Investor.bg</em></p>

Стабилизацията на цените е водещата тенденция на пазара на имоти. Снимка: Investor.bg

2013 година скоро ще бъде история. Вижте какво се случи през последните 12 месеца в специалната селекция на Investor.bg Бизнесът 2013. Предлагаме Ви поглед върху най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот на България и света.

Стабилизация на цените, оживление при огледите и сделките, информиран избор при необходимост от външно финансиране – това са трите водещи тенденции на жилищния пазар, които се откроиха през тази година.

На пазара излязоха купувачи на имоти, които през последните години заради кризата отлагаха решението за покупка – било заради несигурност, било в изчакване на още по-добри цени и условия за сделка, или за да акумулират повече собствени средства. Средният купувач се очертава като домакинство със стабилни доходи и спестявания, което финансира със заемни средства не повече от 50 на сто от цената на жилището, за да придобие или първо собствено жилище, или да се премести в по-добро жилище.

Спадът на цените силно се забави, като някои агенции отчитат и опити за ръстове в определени райони (най-вече в София), където търсенето е силно, а предлагането – свито.

Очакванията са цените да се задържат на достигнатите равнища за по-дълъг период от време като знак, че кризата на пазара вероятно е приключила и следва продължителен процес на възстановяване.

Същевременно на пазара вече се оформя и вакуум – на качествени нови жилища на добри цени, които да покриват изискванията на купувачите. Строителната активност обаче се възстановява незадоволително. Новото строителство освен това е неравномерно разпределено на територията на страната и отчетливо се концентрира по Черноморието заради засиленото търсене на руски граждани.

Спънка пред пазара може да се окаже и политическата обстановка. Заради несигурността някои от потенциалните купувачи продължават да отлагат решението за покупка на собствен дом.

Въпреки позитивните сигнали пазарът е нестабилен и не само заради политическата ситуация – перспективите пред икономиката са тревожни, безработицата в България е над средното за Европейския съюз (ЕС) и продължава да расте, а демографските тенденции в страната не предполагат нов бум на пазара.

Оживлението – предкризисните ръстове са в миналото

Когато говорим за оживление на жилищния пазар, трябва да изясним неговия характер. Преди кризата – до 2009 г., станахме свидетели на неустойчив растеж на пазара – неконтролируемо застрояване, плод на необмислени инвестиции и на неистово желание за печалба на всяка цена в условията на растяща икономика.

Кризата спря процеса и доведе до „прочистване“ на инвеститорите – оцеляха опитните, които могат да предложат качество на добра цена и при нормална печалба.

От 2009 до 2011 г. пазарът записа двуцифрени спадове – общото понижение достигна средно 30-40%, а на места – дори над 50 на сто. От 2012 г. се забелязва отчетливо забавяне на спадовете, а от тази година вече се говори и за признаци за достигане на дъното и евенетуален обрат. При цените понижението на тримесечна база вече е от порядъка на 0,1 – 0,2%, а на годишна – до 2%.

Последна актуализация: 17:30 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
Веск
преди 10 години
Няма нищо лошо в оптимизма. Без оптимизъм няма ръст. Само, че в стараната (извън София) много често се работи за 2 лева на час след данъците и осигуровките. С 2 лева на час капитъпизъм не става драги ми оптимисти. То добре, че не се сринаха буквално цените, но между доходи и цени несъответствието е факт и тежко на държава дето чака руснаците да и спасят пазара. В повечето областни градове населението е намаляло со 10 до 30 хиляди души според размера на града. Това си е свободен жилищен ресурс и нищо друго. За ръста от 5 процента при тази тотална разпродажба на земя и купуване на имоти оптимизъм въобще не е точната дума. А дали е така годината ще покаже.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
pepince
преди 10 години
Оптимизъм за какво...и за кого...забравете, още по-зле ще става, демографски срив, мощна емиграция, висока безработица, слаб икономически ръст (под 1%)...какъв оптимизъм...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
Jorkata
преди 10 години
Догодина като се вдигне основната лихва ще видим какъв оптимизъм ще настане...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 7
Mesoiadess
преди 10 години
"Отстъпките, които се договарят при сделка, са вече от порядъка на 5-10%, а не на 20-30%, както беше в пика на кризата," значи има поскъпване от 20 % - това ако не е оптимизъм ?:))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 5
alwayastrue
преди 10 години
Вчера един съсед, ерген на пенсионна възраст, ми каза че е продал апартамента на майка си, веднага след като е починала. Попитах го защо не го даде под наем,а той отговори кратко: "Нямам наследници, а и не ми остава много да живея". Това ме накара да се замисля, колко човека в блока са в подобна ситуация и се наложи страшният извод - ВСИЧКИ 80 апартамента!.В блока не живеят по-млади от 25г хора, повечето са пенсионери без деца или децата им са в чужбина.Та въпросът ми е за оптимизма - къде го, че нещо не го виждам?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още