Имотният пазар в Дубай, където цените на имотите са нараснали със 70% през последните четири години, започва да привлича нови инвеститори от Wall Street, предава Bloomberg.
Brookfield Corp. обмисля планове да създаде комплекс със смесени функции в квартала „Дубай Хилс“, който ще бъде първият му жилищен проект в региона, съобщават запознати с въпроса източници. Компания за управление на имоти, притежавана от сингапурската Temasek Holdings, също в момента търси възможности за инвестиции в града.
Те ще се присъединят към Goldman Sachs Group и базираната в Азия компания за управление на активи Hillhouse Investment, които през последно време влагат милиони в недвижими имоти в емирството.
Те са привлечени от нарастването на активността в Дубай. През последните 24 месеца градът регистрира осем продажби на офис сгради, повече от предишните десет години, взети заедно. Същото важи за сделките с хотели, където са били осъществени 15 сделки през последните 30 месеца, сочат данни на консултантската компания Knight Frank.
„Последните две години бяха по-натоварени за нас, отколкото предишните десет години от гледна точка на капиталовия пазар“, коментира Андрю Лав, ръководител на капиталовите пазари и бизнес имотите в Knight Frank. „Търсенето от чуждестранни купувачи нараства и те търсят по-добра възвръщаемост и по-ниски данъци“, допълва той.
Инвеститорите влагат милиарди в процъфтяващия имотен пазар в Дубай. Графика: Bloomberg LP
Положението е съвсем различно в сравнение с годините след финансовата криза, когато кадрите със стотици луксозни коли, изоставени на международното летище в Дубай от чужденци, които не можеха да се справят с дълговете си, се загнездиха в съзнанието на институционални инвеститори по целия свят. Те бяха напомняне за естеството на бум и спад на имотния пазар в града, където населението и до днес е доминирано от чужденци.
Новооткрито въодушевление
Повратът в Дубай започна след пандемията, когато градът отвори отново по-рано от останалите, привличайки множество богати туристи и инвеститори към слънчевите си крайбрежия. Въвеждането от правителството на по-либерални визови политики ускори още повече силния ръст на туризма.
След нашествието на Русия в Украйна много богати руснаци се установиха с част от парите си в града в усилията си да предпазят активите си от санкциите и по-строгия контрол в родината. Към тях скоро се присъединиха множество новоизлюпени криптомилионери и ръководители на хедж фондове, които бяха привлечени към Дубай от ниските данъци в емирството и времевата зона, която позволява на служителите да работят в азиатските, европейските и американските часове.
Взети заедно, тези ходове предизвикаха безпрецедентен ръст на цените на жилищните и бизнес имотите. През първото тримесечие на тази година, преди търговската война на президента на САЩ Доналд Тръмп да натежи върху нагласите на инвеститорите и да допринесе за спадовете на цените на петрола, Дубай записа рекордни продажби на жилища на цена над 10 млн. долара.
Brookfield започна да навлиза на имотния пазар в Дубай през 2020 г. Тогава компанията за управление на активи, наред с партньора си, Investment Corp. of Dubai, откри ICD Brookfield Place, най-голямата офис кула в Дубай. Сградата бързо беше запълнена и сега постига най-високите наеми на бизнес имоти в града. Миналата година Brookfield успя да се освободи от дела си от 49% в кулата в сделка, която оцени имота на 1,5 млрд. долара.
Сега канадската компания обмисля планове да построи жилищни кули наред с офисите и търговските площи, които ще бъдат налични за отдаване под наем в „Дубай хилс“. Кварталът е известен с луксозните си вили.
Освен това Mapletree Investments, компания за управление на имоти, притежавана от Сингапурския държавен фонд Temasek, се надява да вложи около 2 млрд. долара в региона на Персийския залив, след като отвори офис в Абу Даби миналата година, съобщават запознати с въпроса източници.
Ръководители на Blackstone също са провели предварителни разговори в региона на Близкия изток за инвестиции в бизнес имоти, допълват източниците.
Те са в компанията на други големи имена, които са инвестирали в града.
През април подразделението на Goldman за управление на активи вложи 25 млн. долара в Sunset Hospitality Group от ОАЕ, за да позволи на хотелската компания да разшири портфейла си от курорти в региона. Този месец Hillhouse направи първата си инвестиция в региона, след като звеното ѝ Rava Partners придоби имота на Hartland International School в Дубай в сделка, която го оцени на 100 млн. долара.
В Абу Даби Aldar Properties, най-голямата листната строителна компания в града, набра 500 млн. долара от Apollo Global Management. Благодарение на сделката Apollo направи инвестиции на обща стойност 1,9 млрд. долара в Aldar в четири сделки от 2022 г. насам.
Последната инвестиция подчертава „ангажимента на Apollo да служи като основен доставчик на капитали на по-широката екосистема в Абу Даби“, коментира Джамшид Ехсани, партньор в Apollo.
Липса на предлагане
За чуждестранните компании за управление на активи, застрахователни и пенсионни фондове, които се стремят да инвестират в недвижимите имоти в града, остава един проблем – намирането на активи, генериращи доход, които те действително могат да купят.
Към днешна дата много от сградите в града са собственост на семейства от емирството или на държавни дружества, които искат да запазят доходоносните активи. Това принуждава много фондове и инвеститори да обмислят инвестиции в нови проекти.
„Институционалните пари искат да бъдат тук и започват да пристигат, но предизвикателството са наличностите за продажба“, казва Лав. „Повечето офиси са построени от правителството или от полудържавни дружества“, отбелязва той и допълва, че това означава „липса на сгради клас А за придобиване, а следователно и липса на дълбочина на пазара, каквато институционалните инвеститори изискват, за да си струва навлизането им на пазара“.
преди 3 седмици "Нажеженият имотен пазар в Дубай започва да привлича големи фондове"И това ще мине, всяко чудо за три дни отговор Сигнализирай за неуместен коментар