IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко струва АЕЦ „Белене“?

Трудно може да бъде направена точна оценка и поради факта, че проектът излиза далеч извън сферата на икономиката

08:51 | 15.01.13 г. 184
Колко струва АЕЦ „Белене“?

Каква е цената на втората ядрена централа у нас, която трябва да бъде построена край Белене, не е ясно броени дни преди референдума, който трябва да реши съдбата й.

В понеделник (14 януари) в ефира на bTV Румен Овчаров направи сметки, според които цената на централата е максимално 6 млрд. евро. „Това е всичко с индексациите, както и изграждането на електропреносната мрежа, чиято цена е около 500 млн. евро“, обясни Овчаров.

Според тези изчисления това е най-евтиният ядрен проект в света, гласи тезата на „червените“. Подобно мнение изказа и лидерът на БСП Сергей Станишев в специална декларация пред Народното събрание в края на миналата седмица. В нея той обясни, че централата ще се изплати само след 10 години.

Отговорът беше спешен брифинг на министър Делян Добрев, който обясни, че това е „фантасмагория“ и при цена от 10,3 млрд. евро централата трябва да печели по 3 млрд. евро годишно, за да се изплати.

Цената от 10 млрд. евро беше потвърдена и от депутата от ГЕРБ Диан Червенкондев, който е и председател на парламентарната комисия, натоварена да разследва проекта АЕЦ „Белене“. Той обясни, че страната ни не може да си позволи този ресурс и ще трябва да изтегли кредит. Или с други думи ще трябва да плати и лихва, която ще бъде най-малко 1 млрд. лева, по думите на Червенкондев.

Къде е истината?

Трудно може да бъде направена оценка колко струва изграждането на втората ядрена централа у нас, особено и поради факта, че проектът далеч излиза извън сферата на икономическите оценки. От една страна предишните управляващи са тези, които са водили преговорите и могат да посочат записаното, дори и в засекретените договори.

Сегашните управляващи пък цитират доклада на независимия консултант, нает да направи анализ на проекта – британската банка HSBC.

Ако погледнем изявленията на самата руска компания, натоварена с изграждането на ядрения блок - „Атомстройекспорт“, преди малко повече от година коментарите бяха, че цената на АЕЦ „Белене“ е 6,3 млрд. евро. Сергей Кириенко обясни, че в края на ноември 2010 година са били подписани документи, според които централата е трябвало да бъде изградена за 6,7 млрд. евро, но по-късно цената е намалена до 6,4 млрд. евро.

През март 2011 година Кириенко заяви: „6,3 млрд. евро е нашата фиксирана цена до 2017 година. Нашата позиция не е променена, но сме готови на различни варианти за развитие на събитията, в това число и при нефиксирана цена“.

Това всъщност е едно от малкото изявления на руската страна, в което посочват някаква цена на проекта. Година по-късно правителството предложи да се откажем от проекта и Народното събрание одобри тази идея.

Броени месеци преди отказа на България да строи „Белене“ от „Атомстройекспорт“ обясниха още, че все пак смятат проекта за рентабилен, тъй като цената на реакторите е била договорена предварително, когато цените били по-ниски.

Колкото до един от основните проблеми на проекта – финансирането, Москва официално предложи да финансира изграждането на централата, но при запазване на дял от 51% в нея.

От руската компания обаче признават, че втората ядрена централа вече е политически, а не икономически въпрос. „Съдбата на АЕЦ „Белене“ зависи най-вече от текущата политическа ситуация в България“, заявяват от „Атомстройекспорт“ в края на 2011 година.

При всички случаи обаче не е ясно какво точно се включва в която и да било сметка – и на руската страна, и на БСП, и на ГЕРБ. Дотук признатите разходи по проекта са около 1 млрд. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

97
rate up comment 3 rate down comment 1
deant
преди 11 години
И аз благодаря за статията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
96
rate up comment 3 rate down comment 1
deant
преди 11 години
До Жеков и Мави.Хубаво Жеков вади данни, но никой не коментира това което аз пиша? Толкова ли съм неграмотен, толкова ли съм далече от темата? По мое мнение сегашната уредбва за дистрибуция на тока е НАПЪЛНО ПОРОЧНА. Докато това не се промени, а то няма изгледи да се промени защото и дума не се чува за ЕРП-тата, ВСЯКА дискусия да строим или не Ядрена централа остава в някакво друго измерение. Нито широко прокламираната "енергийна независимост" ще е факт, защото печалбите, ако ги има ще бъдат източени на изхода от ЕРП-тата, нито имам гаранция, че енергията ще бъде купена от комшии, които някой от тях искат собствени ЕЦ-и. Става нещо от сорта на: Кел файда, че водата от извора е безплатна, ако плащам на бай Чепик да ми я донесе, на солена цена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
95
rate up comment 4 rate down comment 1
panzer
преди 11 години
Вчера се натъкнах на тази доста описателна статия по въпроса (мисля, че никъде в предните коментари не видях нищо за нея): http://***/13GsJf4Пък всеки си има глава на рамената и сам си решава. (y)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
94
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 11 години
Начини има , обаче нашият опит е много лош . Знаеш с колко Цанков камък надхвърли бюджета нали ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
93
rate up comment 3 rate down comment 3
vzhekoff
преди 11 години
Да благодаря за подкрепата ! За мое голямо съжаление, спорът за АЕЦ се *** в класическо псуване в стил Левски-ЦСКА, ако не и в стил Миньоро-Петрич. Колкото и противниците да се пънат, всички числа са срещу тях, но решенията в българската икономика не се вземат на база числа, а на база кое посолство е по-силно в момента. Тъкмо това прави нашия спор малко безполезен, но така или иначе за всеки трябва да е ясно, че без Белене цените на тока ще растат масивно, а т.нар. енергийна зависимост ще се превърне в хронична криза на мощности. Тогава Красен Станчев, Илиян Василев и другата лобистка *** вече или ще е умряла, изяждайки сладко парите от рушвети, или подобно на Милен Велчев ще се измъква с общи приказки, че тогава (сега) такива били прогнозите. Да го духат бедните...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
92
rate up comment 4 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 11 години
Има начин да се построи и да не се краде! Има начин Р. Овч. да остане с пръст в г^за, ако съмнението е, че червените се точат на проекта за да си оправят финансите лични и партийни. Не може да е истина обаче, че повечето от противниците на Белене мислят за Белене като за проект на БСП! То по времето на БКП се построиха и други неща да вземем и тях да съборим! Да изкъртим магистралите от София до 100-тния км., щото ги е строил Т.Ж. Да спрем и 5-6 блок предсрочно, и метрото е мислено и проектирано през 80-те години!Аз знам една много сериозна, истинската причина да не се строи Белене, но тя няма никаква връзка с глупостите, които се пишат и говорят против този проект. Тя няма никаква връзка и с позицията на разумните българи, затова е добре ние да си искаме централата, а американците да дойдат и открито да кажат НЕ! Не искам разни гурели да ме убеждават, че нема дзвер като жирафа, щото ме обиждат на интелект!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
91
rate up comment 4 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 11 години
Една държава или строи, или не строи! Ако не строи, си отива! В джаза...!Ние че ще строим някой ден АЕЦ е сигурно, но първо по традиция ще трябва да изядем и солта и боя... хаха!Българската кратуна омеква с много сол и много бой! :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
90
rate up comment 7 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 11 години
Токът от АЕЦ е най-евтин и нещо много важно най-сигурен и най-чист като комбинация! Това е истината, а вие си отричайте! Не казвам, че ще е по-евтин от стар АЕЦ като Козлодуй, но няма да е по-скъп от СТАР ТЕЦ и ще е много по-евтин от НОВ ТЕЦ, каквито ще трябват, ако не пуснем нови ядрени блокове! Това е!Ток от вятър, слънце и вода в България е ветър и мъгла!И метрото е скъпо, и магистралите са скъпи, едно време, още по соца и срещу тях имаше същите критици като вас сега! Даже и срещу Козлодуй! Скъпо било, били сме малка държава, нямали сме коли за такива скъпи магистрали, защо да правим метро в София, като няма и 1 млн., подпочвените води щели да го напълнят, археологията ще погине... Работническо дело беше пълно с анализи има архив в библиотеката, четете! Може и да се познаете! Колко плюнки отнесе и НДК-то!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
89
rate up comment 3 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 11 години
Изчетох всички коментари и искрено се забавлявах от спора между колегата @vzhekoff и опонентите му! Той вади числа, че токът от АЕЦ е най-евтин, те викат не е! Сетих се за вица, дето Вуте не вервал на Гьоре, че е видел жираф. Гьоре доказва със статии, снимки, телевизия не! Завел го накрая в зоопарка, показал му жирафа в клетката, а Вуте вика: Е нема такъв дзвер! хахаха!Пичове, ток така или иначе ще ни трябва все повече, ако допуснем, че и нас ще ни има като държава в ЕС. Дори да ги рехабилитираме, след 20 г. повечето от сега работещите големи мощности ще бъдат спрени поне 3-4 MW. Тези неща не се строят като детски площадки! Какво ще оставим на децата си? Сега ни е гот с Козлодуй, никой не говори как е строен и колко е струвал на данъкоплатците тогава! Те тогава са мислели за нас, техните деца!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
88
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 11 години
Един колега по долу е написал ПРОГНОЗНИ 6.5-7 млрд. евро . А освен политически спекулации има и човешки опит който показва че тези ПРОГНОЗНИ стойности ВИНАГИ са с поне 20 % по високи от първоначалните ПРОГНОЗИ . Та затова съм дал линковете . Да я ясно че тези 6-7 млрд. евро ще ни се видят песен, пред опасността централата да надхвърли бюджета си с до 50 %
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още