IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стойнев: Дългосрочните договори и ВЕИ поставиха в опасност енергетиката

В Народното събрание започнаха дебатите по вота на недоверие, внесен от ГЕРБ заради проблемите в сектора на енергетиката

13:12 | 28.05.14 г. 23
Стойнев: Дългосрочните договори и ВЕИ поставиха в опасност енергетиката

Дългосрочните договори за изкупуване и производителите на енергия от възобновяеми източници бяха посочени от енергийния министър Драгомир Стойнев като едни от основните проблеми, които поставят в опасност енергийната система.

„Анализите на резултатите от изборите трябва да ги правим в партийните централи, а тук да се съсредоточим върху енергетиката“, призова той пред депутатите в пленарната зала в началото на дебатите по вота на недоверие, внесен от ГЕРБ.

Той коментира, че в мотивите си за вота на недоверие опозицията всъщност рисува картината в сектора, но отпреди една година. Оттогава са били прекратени консултантски договори, които не са били изгодни за обществото, прекратено е и източването чрез „студения резерв“.

„Енергетиката е част от националната сигурност и управлението й трябва да е подчинено и на обществения интерес, а не само на пазарните принципи“, изтъкна енергийният министър и очерта основните проблеми, както и опитите на правителството да ги реши.

ВЕИ мощностите влошават ликвидността на компанията. Задължението да бъде изкупувано електричество от тези производители, но в условията на свиването на потреблението на регулирания пазар, води до дефицит от 435 млн. лева за Националната електрическа компания (НЕК).

Цената на тези производители е три пъти над средната, на която общественият доставчик продава на регулирания пазар. В структурата на изкупуваната енергия, произведената от ВЕИ-мощности, е 16%, а разходите за изкупуването й – 30% от общите разходи за закупуване на енергия, отделяни от държавната компания, отчете още енергийният министър. 

Останалите договори за задължително изкупуване с двете „американски“ топлоцентрали са довели до още загуби на държавната компания, защото тя е трябвало да спази ангажиментите си в условията на свитото потребление на енергия. Изкупената енергия от тези централи е близо 50% от общото потребление, но цените са средно с 40% над цените, на които НЕК продава на регулирания пазар.

Заради задълженията за изкупуване на електричество от ВЕИ и двете "американски" централи са налице големи загуби и за другите държавни компании. Причината са наложените мерки на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), свързани с диспечиране на системата в условията на намалено потребление. Заради ограничението на производството, АЕЦ „Козлодуй“ например губи 55 млн. лева през 2013 година, отчете Стойнев.

Загубите на НЕК заради заложените задължения за изкупуване на разполагаем резерв са в размер на 340 млн. лева. Кабинетът „Орешарски“ обаче взе решение за намаляването на мощностите - от 1040 мегавата на 500 мегавата. Това е довело до спестяването на повече от 100 млн. лева за държавната компания, изтъкна още енергийният министър.

Въведената такса за пренос от 34 лева е довела до намаляване на износа и загуби от 190 млн. лева за НЕК. Намаляването на таксата до 6,91 лева е довело до ръст на износа и съответно – до повишаване на натоварването на мощностите на ТЕЦ „Марица изток“ 2. Само за първото тримесечие на тази година приходите на предприятието се повишават с 12,8% спрямо същия период на 2013 година.

Данните на Стойнев сочат, че за първите три месеца на годината ТЕЦ-ът е реализирал приходи от 161 млн. лева, спрямо 143 млн. лева. За първите пет месеца на 2014 година износът на електричество се е повишил със 115% спрямо същия период на 2013 година.

За стабилизирането на енергетиката БЕХ е отпуснала заеми за своите дъщерни компании. За НЕК са отпуснати 707 млн. лева, а Мини „Марица Изток“ - 115 млн. лева. През 2013 година холдингът е изкупил задължения на „Топлофикация – София“ към „Булгаргаз“ на стойност 185 млн. лева. Към май тази година са изкупени общо задължения на софийската топлофикация към газовото дружество за над 550 млн. лева.

Негативно влияние върху енергетиката са оказвали недалновидни решения на правителството на ГЕРБ. Едно от тях например е решението за повишаване на дивидентите. Така  Българският енергиен холдинг е внесъл 181 млн. лева през 2012 година, а за 2013 година – 205 млн. лева в бюджета под формата на дивиденти. „Никой не отчете, че неразпределена печалба не означава налични средства и БЕХ реално не е получил внесените средства от своите дъщерни компании“, обяви Стойнев.

„Енергийната стратегия е готова, но не искам тя да стане поредната стратегия, която не работи“, посочи още енергийният министър по повод една от критиките в мотивите на ГЕРБ за искане на вот на недоверие. Стратегията ще бъде представена и обсъдена с всички парламентарни групи. Тя стъпва върху четири стълба – либерализация на енергийния пазар, стабилизиране на ключови дружества в енергетиката, диверсификация на маршрути и източници и спиране на разпродажбата на енергетиката.

Правителството се фокусира върху големите проекти, но при задължителната защита на националните интереси. Един от тях е „Южен поток“, за който БЕХ няма да плаща никакви гаранции, въпреки че предишните управляващи са заложили корпоративни гаранции за заема за строителството на газопровода. На това изявление от страна на министъра Делян Добрев от ГЕРБ отговори, че правителството на Бойко Борисов е планирало заем да изтегли „Южен поток – България“, не БЕХ и „да не бъдат залагани активите на енергетиката“ за проекта.

Като цяло от ГЕРБ бяха категорични, че енергетиката не е в опасност, а катастрофата вече се е случила. Износът на електричество наистина се повишава, но се продава на безценица.

„На границата с Турция износът на ток е 8 стотинки, а българските граждани плащат 16 стотинки“, заяви бившият енергиен министър Делян Добрев. Бившите управляващи посочват в своите мотиви за вота на недоверие, че липсва визия и стратегия за управление на сектора. Печалбите на дружествата са изчезнали, а загубите им растат.

Дебатите по вота на недоверие в пленарната зала продължават, като работното време е удължено до изчерпване на темата. Очаквайте още подробности от случващото се в Народното събрание. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 15 rate down comment 2
Tikvarova
преди 9 години
Мави, другарю! Мнението ти е релевантно с израза - "А Вие защо биете ***?"Искам да те попитам нещо, но се съмнявам да можеш да ми отговориш. Все пак да опитаме! Знаеш ли, какво е това "ЧУГУК"?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 18 rate down comment 2
data
преди 9 години
:) Бъркаш ме с някой Мави . Няма нищо против евтиния ток ( друг е въпроса колко евтин е щот всички патихме цената на фалита на соца ) Няма и нищо против Държавата да се занимава с това което е нейна работа -да строи централи, пътища, училища, болници, ВиК инфраструктураПросто искам нещата да се наричат с истинските им имена , а не Стойнев да пелтечи и да се чуди на кого да прехвърли отговорността . Сега те са на власт - да си размърдат дупетата . Знам че не винаги им харесва *** това е как Сийке положението .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 9 години
Аз нещо не разбирам - ти имаш нещо против евтиния ток ли? И ти ли не си разбрал, че България не започна съществуването си през 1989 г? И ти ли мислиш, че е било грешка, че държавата е строила централи, пътища, училища, болници, ВиК инфраструктура, благодарение на които ние все още мърдаме! Ами ако трябваше всички да се строи от частници с норма на печалба като ВЕИ?Ако не си разбрал, точно това е болката на някои капиталисти, че все още има някакви мърдащи остатъци от онази държава, която правеше разни неща за хората, а някои се опитвад и да ги съхранят! И все още има хора, които мислят, че смисълът от съществуването на държавата е да прави живота на хората по-лесен, а не обратното!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 18 rate down comment 1
data
преди 9 години
Съгласен че ГЕРБ както и тия в момента се опитваше до последно да удържи цената и накрая я издумкаха с 13 % . Но бъркаш че тия правят нещо в момента като изключиш че скокнаха на ЕРП да си намалят печалбите , но това няма да реши проблема с цената на тока . Големия проблем на който никой не ще да отговори е не че ВЕИ са големия проблем , нито пък Американките . Големия проблем на енергетиката е че след преструкторирането на икономиката и затваряне на губещите производства България има консумира към днешна дата 3600 мг./ч дневно . И в тия 3600 искат да се наместят всичките 10-12 хил. мег .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 17 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 9 години
Аз не ти говоря за това, какво някой някога и някъде е правил - както виждаш, нито Р. Овч. е в правителството, нито Петър Димитров. Ако изобщо си забелязал, в това правителство я има 3-*** партийци заедно от БСП и ДПС, я не! Стойнев Е ПРАВ в това, което казава, а той не казва, че тези, които са подписвали някога са прави! Говорим за наличие на воля да се решава проблем, възникнал по някакви си причини! Правителството на ГЕРБ нямаше такава воля, даже напротив - близки до ГЕРБ се намяткаха като скакалци по последните вагони на заминаващия влак! хехе!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 0
SS-23
преди 9 години
ъ , Румен Овчаров подписа договорите със американските централи , а по времето на Тройната коалиция бе приет закона за ВЕИ п.п.Това естествено не оневинява ГЕРБ , че не направиха нищо за да променят нещо де====================така е, тук съм съгласен !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 3
data
преди 9 години
Евтиния ток както знаеш се дължи на изградените ( и платени) по време на соца централи и язовири . Лошото е че рано или късно тези мощности ще се амортизират и ще трябва да се сменят с нови , а те са бая скъпи както стана ясно със случая Белене
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 3
data
преди 9 години
Как се оказа че където и да разровиш около ВЕИ централите все излиза някой депутат я от БСП я от ДПС ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 23 rate down comment 2
data
преди 9 години
Мави , в кое е прав ? В описването на това което ТЯХНОТО управление направи ? Нали по тяхно време се финализираха Американските централи и се прие закона за ВЕИ с безумните преференции ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 3
data
преди 9 години
:) Интересно ми е тия баби дето се подписваха в подписката "ЗА" Белене сега кат дойде време да се плаща сметката де са ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още