IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Горанов: Новият дълг може да бъде намален, ако няма бюджетни дефицити

Ратифицирането на договора не задължава държавата да тегли заем, ако намери друг ресурс, подчерта финансовият министър

16:34 | 18.02.15 г. 21
<p>
	Владислав Горанов. <em>Снимка: БТА</em></p>

Владислав Горанов. Снимка: БТА

Ако не искаме да теглим нов дълг, не трябва да имаме дефицит. Така финансовият министър Владислав Горанов коментира пред журналисти планирания нов заем от 8 млрд. евро, за което е необходимо парламентът да ратифицира подписания от правителството договор за дилърство със Citigroup Global Markets Ltd., HSBC Plc., Societe Generale и Unicredit Bank AG.

Горанов заяви, че планираният дълг може да бъде намален с 2 млрд. евро, ако от 2015 до 2017 г. страната избегне планираните дефицити.

Финансовият министър обясни, че договорът с консултантите се случва, за да се избегне рискът при евентуално разформироване на парламента страната да не може да си покрива задълженията, което би ни вкарало в „гръцки сценарий“.

„С лека ръка говорим за дефицита, а колко остър става дебатът, когато трябва да го покрием. При липса на други инструменти, а те са основно приватизация, единственият вариант правителствата да финансират превишението на разходите над приходите е поемането на дълг. Затова е важен дебатът. Всички политически партии се убеждават, че не може с лека ръка да се правят бюджети на дефицит. Тази цена се плаща от всички нас. Дефицитите се финансират с дългове, които задължават бъдещите поколения“, коментира Горанов.

Той допълни, че по ратификацията на споразумението за 8 млрд. евро дебатът в рамките на управляващото мнозинство продължава, а лично той няма притеснение от инструмента, който е предложил.

Финансовият министър допълни: „Когато знаем, че следващите години ще имаме дефицит и огромни падежи на дългове, има две стратегии: можем всяка година да сключваме подобен агентски договор и да повдигаме темата дали държавата ще може да си покрива сметките. Тези 6 млрд., които ще падежират от 1 януари 2015 г. до 31 декември 2017 г., влизат в обхвата на тригодишното бюджетно планиране и е задължително да имаме визия как ще покриваме тези си задължения“.

По думите му, ако има някакъв политически катаклизъм и отново управлението е възложено на президента, има реален риск да не можем да финансираме текущите си задължения. Той обясни, че този риск се управлява с предложението му за рамков договор с банки партньори, което дава възможност да се поема дълг до 2017 г. в рамките на предвидените лимити.

Той определи като нездравословни спекулации твърденията на опозицията, че е нарушена Конституцията, като се поема 8 млрд. евро дълг. Горанов също така допълни, че поеманите от БСП и ДПС дефицити не са отговаряли на целите на обществото. АБВ нямат точна формула за ребалансиране на бюджета и неувеличаване на дефицита, каза той по повод днешния дебат в парламента.

„Тези 8 млрд. евро може да бъдат намалени на 6 млрд. евро, ако балансираме бюджетите от 2015 до 2017 г. Само че дефицитите не са причина, а са следствие от политиките по отношение на данъците, събираемостта и разходите, заложени в Закона за бюджета“, допълни Горанов.

„Всяко намаление на дефицита ще дойде по линия подобряване на събираемостта. Разходната част на бюджета е фиксирана“, допълни министърът.

Той декларира готовност да предлага мерки откъде дефицитът да се намалява, за да не се трупа допълнителен дълг. „Каквото и да направим, ще е грешно да оставим държавата и обществото без възможност да финансират поетите вече дългове“, предупреди той.

Горанов настоя, че ако страната не си плаща сметката, ще изпадне в гръцки сценарий. „Нашите южни съседи се лашкат между прагматичното управление и популизма. Аз не съм оптимист, че отказът от спазване на правила ще даде резултат. Предлагам в България да не правим дебата си за финансите по този начин“, каза Горанов.

Финансовият министър посочи още, че непопулярните решения изтощават всяко управление и е политически наивитет, ако партньорите на управлението са очаквали само позитиви.

Ако не искаме да имаме дълг, не трябва да имаме дефицит. Ако не искаме да имаме дефицит, трябва да харчим по-малко или да увеличим данъчната тежест, обясни още финансов министър. Според него има резерви при събираемостта и в разходната част.

По новия дълг сметките са коректни и точни, настоя той в отговор на въпрос.

Тъй като договорът за новия дълг предвижда максималният срок за връщане да е 30 години, а лихвата е до 10%, Горанов посочи, че при подобни случаи от 2002 до 2014 г. при емитирането на дълг е имало лихви в тези граници, а през 2013 г. е сключен договор с Дойче Банк без посочен лихвен процент в ратифицираните договори.

30-те години пък по думите му са шанс да изберем най-добрия срок на дълга, за да не се натрупат емисии и падежи в кратък период.

Горанов подчерта, че ако договорът бъде ратифициран, това не задължава държавата да тегли заем, ако намери друг ресурс.

Той за пореден път коментира, че при избора на подуправител на БНБ с ресор банков надзор ГЕРБ няма да позволят други партии да извлекат дивиденти за тяхна сметка заради кандидатурата на Димитър Костов, въпреки че управляващите отчитат професионалните му качества. Така стана ясно, че до есента този избор може да не бъде направен. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:52 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 5 rate down comment 2
rover
преди 9 години
Kane, ето че можеш да напишеш нещо свястно. А не като онези хленчове от вчера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 24 rate down comment 3
aldy
преди 9 години
След като *** овче население не измяка даже за Обира на века КТБ, ОПГ ГРОБ видя, че селото е без кучета и побърза да пристъпи към нов, още по-мащабен обир, че дори и повече от един. Първо опитаха с пенсионните фондове и е въпрос на време и постоянство едни 8 милиарда да се размият в пространството. Сега вече стягат 16 милиарда. А защо не, след като в обира участват всички държавни институции и никой няма да потърси сметка от никого. Ние няма да падаме до нивото на румънците я, дето са пълни с престъпници по високите етажи. А тук само момини сълзи, ***...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 28 rate down comment 0
kane
преди 9 години
"подписания от правителството договор за дилърство със Citigroup Global Markets Ltd., HSBC Plc., Societe Generale и Unicredit Bank AG"Ето ги печелившите!После да не се чудите защо Гърция затъна в дългА бъдете сигурни че комисионните се "стичат" и надолу по веригата под всякакви форми - от политически дарения, либита, назнаения...до лични подаръци Бе 8 000 000 000 са това и 0,00001% да стиган до теб са си нещо , нали!и най-лошото е че те ни опъват колективно, а милиардерите индивидуалисти не пипват с по-високи данъци и там е цялата игра!На практика милиардерите опъват цели държави с огромни заеми, а държат данъците си ниски и плоски ... и така доде се доведе строя до ФашисткиИли когато бюджета на държавата е съизмерим с бюджета на много от фирмите на милиардерите и в следствие те да управляват чрез влианието на парите си и това че има избори и народно събрание нищо да не значи или гласа на народа да се минимизира, за сметка на гласа/разбирай пари и васт в едно/ на богатите хора
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 31 rate down comment 2
крас
преди 9 години
Бюджетен дефицит още в началото нагодина ??Та само преди два месеца приехте БЮДЖЕТ 2015 и корегирахте Бюджет 2014 с 4,5 млрд. лв!!Брутният външен дълг в края на ноември 2014 г. е 38 819.2 млн. ? (96.4%) от БВП !!Държавно гарантирания дълг в края на ноември 2014 г. е 5056.2 млн.?КАКВИ СТАРИ ДЪЛГОВЕ ЩЕ РЕФИНАНСИРАТЕ с тези нови 8 млрд. ? държавно гарантирания дълг който в момента е 5 млрд.? !!УЖАС !! НАИСТИНА СМЕ ПРЕД ФИНАНСОВ КРАХ !!Тези ни вкарват в гръцкия сценарий!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 2
Тъпо парче
преди 9 години
Сега Черешко да смъкне още 1.5млрд евро, и ще стигне до моето число. Всичко останало си е чиста проба комфорт на гърба на данъкоплатеца.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 1
divo
преди 9 години
Парите в макроикономически смисъл не изчезват. Ако правителството е в дефицит Х, значи някои друг (хора или фирми) е спестил Х.Ако не искате дефицити, трябва да се откажете да спестявате.Проблемът не в наличието на дефицит, а в заемите в чужда валута за да се покрива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 3
divo
преди 9 години
Парите в макроикономически смисъл не изчезват. Ако правителството е в дефицит Х, значи някои друг (хора или фирми) е спестил Х.Ако не искате дефицити, трябва да се откажете да спестявате.Проблемът не в наличието на дефицит, а в заемите в чужда валута за да се покрива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 35
Radoslava
преди 9 години
Прав е г-н Горанов, че за да не теглим нови дългове не трябва да имаме дефицити. Време е, да се каже на опозицията че не искаме да има дефицит по бюджета, а ако искат тогава следва да подкрепят новия дълг и да не се оплакват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 41 rate down comment 2
hagan
преди 9 години
да когато се харчат повече пари от отколкото се събират е най лесно да се каже разходите остават толкова дайте да теглим заемконфуции е казал не е важно котката бяла или черна е важното е дали лови мишкиаз ще кажа не е важано горанов или орешарски тегли заем важното е че се тегли и се натоварва цялата държава аз протестирах срещу заема на орешарски а след него дойдоха майката на заемите теглим и всичко е наред-по делата щеги познаете в библията пише-не ги слушайте какво ви говорят а какво правят-който тегли заем в такъв размер без желание за реформи епрестъпник
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 42 rate down comment 5
Vesko94
преди 9 години
Поредната доза нахалство от министъра. Защо има дефицити, бе Горанов? Трупането на такива през последните години е за всичко останало, само не и за развитие на икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още