IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Случаят Wirecard: Как Маркус Браун вкара концерна във фалит

Това е урок за сривовете в света на бизнеса, за вярата в технологията, егоизма на инвеститорите, помията и алчността за величие

08:15 | 29.06.20 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

През октомври 2015 г. Wirecard пое група компании в Индия за 340 милиона евро, включително премия. Това беше най-голямото придобиване в историята на компанията. Сделката все още повдига въпроси: Най-важната част от групата е закупена малко преди поглъщането от фонд със седалище в Мавриций - само за 40 милиона евро.

След това той препродаде компанията на Wirecard за многократно по-висока сума, и очевидно реализира огромна печалба. Wirecard не можеше или не искаше да отговори на случилото се с парите и кой се е възползвал от тях. Ръководството отрича да знае кой стои зад сделката. Това, че не ги е проверило, било грешка.

Бордът на директорите очевидно не е проверил и още нещо- или не е искал да го изследва: например изборът на попечители, които трябва да управляват активи на Wirecard, което служи за сигурност на третата страна. Именно тези доверителни сметки препъват одиторите на KPMG, но в крайна сметка и цялата група.

Със започването на специалния одит KPMG проверява, за разлика от дългогодишния одитор EY, нещата с криминалистични средства. По този начин изрично се търсят признаци на измами, финансови загуби, корупция и манипулиране на баланса. Специалистите по данни преследват платежните потоци от октомври 2019 г. Съобщава се, че Wirecard генерира 200 милиона записа на данни в рамките на един месец.

Докладът от одита от 74 страници е изтинска катастрофа за Wirecard: За разлика от Браун, който не смята нито едно обвинение за потвърдено, KPMG съди сурово. Одиторите не намират доказателства за твърдението за фалшифициране на баланса. Но: Що се отнася до размера и съществуването на приходи от продажби между трети партньори и дъщерни дружества на Wirecard в Дубай, Ирландия и Ашхайм, не може да се направи изявление за 2016 до 2018 г., че приходите от продажби съществуват или че не съществуват. „Засега има пречка за разследването“.

Има и недостатъци във вътрешната организация и нежеланието на трети страни да сътрудничат. Данните за трансакциите за 2016 до 2018 г. липсват, както и договорите между трети партньори и търговци, както и банкови извлечения и банкови потвърждения за доверителни сметки.

А тъкмо уж сериозните попечители са по-скоро ветровити персонажи, както показват проучванията на Wirtschaftswoche и Handelsblatt: Старият попечител в Сингапур е изчезнал, новият попечител в Манила, Марк Толетино, е длъжностно лице, но с редица нередности и добри връзки с бившия филипински президент Родриго Дутерте.

Наистина ли е възможно бизнесът на трети страни да е изграден върху пясък? Не съществува ли голяма част от продажбите на Wirecard? Вътрешните лица вече не смятат това за невъзможно. Възможно е в продължение на цели две десетилетия ръководството да е действало на принципа: „Fake it till you make it“.

Wirecard би надул балансите си, за да изглежда по-значим - с надеждата, че в крайна сметка ще спечели Amazon, Uber и Co. като клиенти. Според теорията след като милиардите na големиte интернет компании преминаха през собствената платформа, онези 1,9 милиарда евро биха могли да бъдат събрани отново.

Друго обяснение е по-просто. Марсалек е избягал, очевидно в Манила и планира да се изправи срещу властите през следващата седмица. Около него има хора, които не вярват. Марсалек имал отлични контакти с тайните служби, съобщават те, може би може дори да му бъде издадена нова самоличност.

Дори и да е отклонил само малка част от 1,9 милиарда евро, той би бил в добро положение в Азия. А тогава предполагаемата измама с баланса ще бъде преди всичко голям банков обир.

Последна актуализация: 08:51 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 5 rate down comment 0
Tisafarn
преди 4 години
Днес, навсякъде спекуланти и еднодневки. За 10 години искат да глътна половината свят....явно системата е пред колапс!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 0
Ironhorse
преди 4 години
Прави ми впечатление на натрупване на скандали:1. Сименс през 2008-10 за подкупване на цели правителства.2. Дизелгейт ... още не е приключил3. Тази измама ...4. Робовладелеца ТьонисА колко ли още има
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
bigmamascandal
преди 4 години
Напротив, поне за мен имаше доста нови неща. Като например че wirecard са искали да лапнат дойче банкасъ. И други любопитки. Браво
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 1
michaelis23
преди 4 години
а как вече бех казал, кой иска да рискува са е момента с тая шитня, не кат се качи горе на 100вка .... Ей го било е на кинта и е скокнало на тройка което е х3 .... просто по-добрия вариант от търкане на билетчета дет и без тва са безмислени, а на часова графика тва ми сочи +185% .... BUY NOW и ако стане то ше си заслужава, ако не стане йебига и толкоз ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 0
terziеv
преди 4 години
Борсовите измами точно в Германия са доста чести. Системата там е прогнила от корупция, но не и на битово ниво и затова си мислим, че "там не правят така".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
michaelis23
преди 4 години
един човек не мое вкара концерна във фалит, тва за балалайките, просто тоя е изкупителната жертва как беше оня трейдър Jerome Kerviel дет обра пешкира за Сосиете Женераль с 5те млрд. ... а там банкерите са го ползвали кат *** на повикване, ако не изкара тия 20% неа му платат нищо и тоя е треало да рискува кат за световно .... Аз не мислим че с WDI се е случило нешо различно, началниците са му казали да напрай еди колко си % и тоз е сложил некъде 2 млрд. обаче на борсата има само 4/5 банки дет минават сички поръчки и са ги нaeбали лекичко кат са играли срещу тях .... мхм така стаа на "слободния пазар" .... Не мое те засекат чак толко много с 2/3/5 млн. щот са малко ама сложиш ли милиард вече си личи на квото и да било и щи ги земат тва от ясно по-ясно ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 0
Боян Асенов
преди 4 години
А аз си мислих, че там такива неща не стават ;d
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
bigmamascandal
преди 4 години
Най-интересния анализ по темата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още