IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Случаят Wirecard: Как Маркус Браун вкара концерна във фалит

Това е урок за сривовете в света на бизнеса, за вярата в технологията, егоизма на инвеститорите, помията и алчността за величие

08:15 | 29.06.20 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Бъдещето

Феликс Хуфелд се задъхва силно, докато заема място на сцената на хотел Hilton във Франкфурт миналия понеделник. Всъщност президентът на Bafin трябваше ще обсъжда последиците от кризата на коронавируса с шефа на Deutsche Bank Кристиан Зевинг и други мениджъри. Но около 100 гости на Frankfurt Finance Summit се интересуват преди всичко от това, което Хуфелд може да каже за скандала с Wirecard, който заплашва да се разшири до най-голямата следвоенна измама.

Хюфелд знае, че авторитетът на неговата институция не е никак добур. Вместо да разкрият несъответствията в Wirecard, бяха обвинени журналисти от FT. Министърът на финансите Олаф Шолц (SPD) предупреждава, че в случая има „критични въпроси“, особено по отношение на счетоводството и контрола на баланса. Тук одиторите и регулаторите изглежда не са били ефективни. Министърът на икономиката Петър Алтмайер (ХДС) предупреждава за загуба на имидж на Германия като място за правене на бизнес: „Ние бихме очаквали подобна ситуация навсякъде - просто не в Германия“.

„Много частни и публични институции, включително и моята, не бяха достатъчно ефективни, за да предотвратят това да се случи“, признава Хуфелд. „Жалко е.“ Bafin не следи Wirecard Group като цяло, а само нейното дъщерно дружество. Това със сигурност не е оптимална структура.

Въпреки това Bafin би могъл да контролира по-добре Wirecard и съгласно съществуващите закони, признава Хуфелд. Според вътрешни източници Bafin класифицира Wirecard като технологична компания, а не като финансов холдинг, в резултат на което има по-малко надзорни правомощия. Едва преди около шест седмици това е трябвало да се проветри по настояване на Хуфелд - твърде късно, очевидно.

Междувременно, на четири часа и половина път с кола, в покрайнините на Мюнхен, Wirecard преговаря със своите около 15 банки кредитори под ръководството на новия председател на надзорния съвет Томас Айхелман и временния изпълнителен директор Джеймс Фрайс. Под ръководството на Commerzbank, Landesbank Baden-Württemberg и двете основни холандски банки ABN Amro и ING, те бяха предоставили кредитната линия в размер на 1,75 милиарда евро преди около две години.

Подаването на заявлението за фалит провали преговорите, банките бяха изненадани от мярката. Сега трябва да свикнат с идеята, че голяма част от парите ги няма. Доскоро имаше конструктивни преговори с групата, твърдят кръгове на консорциума. Но сега за всичко това ще отговаря администратор по несъстоятелност.

Според данни на Bloomberg всяка банка е вкарала номинално около 200 милиона евро, докато DZ Bank е внесла 120 милиона евро. Wirecard е използвал 90 процента от линията, показват данни на Handelsblatt.

До последно не е ясно какво ще стане с дъщерното дружество Wirecard Bank. Банката с около 150 служители е единствената част от Wirecard, която се наблюдава пряко от финансовия надзор Bafin и първоначално не е засегната от заявлението за фалит. Само Bafin може да направи такова заявление.

По-вероятен е мораториум. В тази рамка Bafin може, освен всичко друго, да забрани на Wirecard Bank да извършва плащания или да продава активи, което би помогнало да се предпази банката от скандала в компанията майка и през това време клиентите да могат да продължат да използват услугите на банката.

Преди няколко дни директорът на Bafin Феликс Хуфелд обеща да направи всичко възможно, за да защити дъщерната компания. Но той също добави: "Въпреки това, не знам дали това може да стане, ако групата Wirecard фалира."

През последните няколко дни клиентите на Wirecard Bank са изтеглиха средства в голям мащаб, съобщава вътрешен източник. В резултат общите активи на банката от 1,9 милиарда евро са се свили значително. Съвсем наскоро банката имаше хиляди частни клиенти с депозити за над 1,7 милиарда евро. Депозантите не трябва да се притесняват за парите си. Федералната асоциация на германските банки обяви, че депозитите са застраховани с около 17,9 милиона евро на клиент.

В Ашхайм охранители затварят паркинга на Wirecard и главния вход. Никой не може да влезе в помещенията на компанията без специален пропуск. Двамата мъже с тъмни слънчеви очила дават да се разбере, че няма да пускат никого Около централата, донякъде скрита зад зелените пространства и влаковите коловози, служителите се събират на малки групи и обсъждат случилото се.

„Предполагам, че трябва да търся нова работа“, оплаква се един. Твърди се, че първите съкращения вече са направени по целия свят. „Навремето дизеловият скандал във VW наистина ме съсипса, също заради щетите върху германската икономика“, казва млад мъж в светло яке. „А сега работим в компания, в която се случва нещо подобно“.

Времето за Wirecard изтича, дори и за жизнеспособния бизнес. „Опасността е доволните досега поне клиенти да се откажат, защото се опасяват от нарушения в платежните транзакции“, казва Волкер Брюл, управляващ директор на Центъра за финансови изследвания във Франкфуртския университет. Сега Wirecard се нуждае спешно от независим външен преглед, за да се разбере дали има жизнеспособни части от бизнеса.

Wirecard вече изгуби първия си основен клиент в лицето на услугата за споделени пътувания Grab от югоизточна Азия. Конкурентът на Uber заяви в сряда, че сътрудничеството ще бъде прекратено до по-нататъшно уведомление. Според съобщенията френският телекомуникационен гигант Orange скоро ще премине към нов партньор за разплащане. Лондонската цифрова банка Revolut също иска да се преориентира, за да предотврати смущения в потока на плащания.

Bank of America отново понижи ценовата си цел за Wirecard в сряда: до едно евро. „Последните новини сочат, че отливът на клиенти в Wirecard започва и че кредиторите могат да обмислят да изтрият кредитните си линии“, коментират анализаторите. „Тези развития могат да доведат до невъзможност за поддържане на бизнес операциите“.

Висшестоящ мениджър на Wirecard все още не може да повярва какво се е случило с неговата компания в рамките на седмица. Не би си помислил, че е възможно такава катастрофа. Винаги обаче е бил наясно, че Wirecard също може да загуби състезанието за бъдещето на пазара на плащания. „Wirecard беше фокусиран върху една цел в продължение на 20 години: трябва да станем най-голямата риба в езерото и то възможно най-бързо“, казва той. „Това всъщност беше огромен залог“.

Е, очевидно залогът не сработи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:51 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 5 rate down comment 0
Tisafarn
преди 4 години
Днес, навсякъде спекуланти и еднодневки. За 10 години искат да глътна половината свят....явно системата е пред колапс!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 0
Ironhorse
преди 4 години
Прави ми впечатление на натрупване на скандали:1. Сименс през 2008-10 за подкупване на цели правителства.2. Дизелгейт ... още не е приключил3. Тази измама ...4. Робовладелеца ТьонисА колко ли още има
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
bigmamascandal
преди 4 години
Напротив, поне за мен имаше доста нови неща. Като например че wirecard са искали да лапнат дойче банкасъ. И други любопитки. Браво
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 1
michaelis23
преди 4 години
а как вече бех казал, кой иска да рискува са е момента с тая шитня, не кат се качи горе на 100вка .... Ей го било е на кинта и е скокнало на тройка което е х3 .... просто по-добрия вариант от търкане на билетчета дет и без тва са безмислени, а на часова графика тва ми сочи +185% .... BUY NOW и ако стане то ше си заслужава, ако не стане йебига и толкоз ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 0
terziеv
преди 4 години
Борсовите измами точно в Германия са доста чести. Системата там е прогнила от корупция, но не и на битово ниво и затова си мислим, че "там не правят така".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
michaelis23
преди 4 години
един човек не мое вкара концерна във фалит, тва за балалайките, просто тоя е изкупителната жертва как беше оня трейдър Jerome Kerviel дет обра пешкира за Сосиете Женераль с 5те млрд. ... а там банкерите са го ползвали кат *** на повикване, ако не изкара тия 20% неа му платат нищо и тоя е треало да рискува кат за световно .... Аз не мислим че с WDI се е случило нешо различно, началниците са му казали да напрай еди колко си % и тоз е сложил некъде 2 млрд. обаче на борсата има само 4/5 банки дет минават сички поръчки и са ги нaeбали лекичко кат са играли срещу тях .... мхм така стаа на "слободния пазар" .... Не мое те засекат чак толко много с 2/3/5 млн. щот са малко ама сложиш ли милиард вече си личи на квото и да било и щи ги земат тва от ясно по-ясно ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 0
Боян Асенов
преди 4 години
А аз си мислих, че там такива неща не стават ;d
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
bigmamascandal
преди 4 години
Най-интересния анализ по темата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още