IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Руските износители на петрол се изправят пред сериозни изпитания

Великобритания отказа да приеме танкер с газ от Русия, Shell ще внесе печалбата от търговията с руски петрол във фонд в помощ за Украйна

10:09 | 06.03.22 г. 16
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

В последните дни руските компании, износители на петрол, имат сериозни проблеми относно получаване на кредити, наемане на кораби и сключване на задължителните застраховки. В допълнение има и доста откази от покупката на петрол, пише Ройтерс.

Британски служители на доковете отказаха да обработят руски танкер с втечнен газ, който пристигна на британското пристанище на остров Грейн. Товарът е по договор с британския газов оператор Centrica, посочва още агенцията. Отказът е свързан с военната инвазия, която предприе Русия срещу Украйна.

Руският кораб е акостирал на френско пристанище след това, допълва още агенцията. "Грийнпийс" съобщи, че бъдат организирани протести срещу приемането на кораба във Франция.

Войната в Украйна накара много компании от енергийния сектор да спрат дейността си в Русия. Shell беше една от първите, а сега съобщи, че ще внася в специален фонд в подкрeпа на Киев средствата, които получава от търговия с руски енергоизточници.

В края на седмицата компанията купи руски петрол при много ниска цена. Сделката не нарушава санкциите, които Запада наложи на Русия, но си спечели острите критики на украинския министър на външните работи Дмитро Кулеба.

 

От Shell коментираха, че решението за покупка на петрол от Русия не е лесно, но страната е водещ доставчик на суровината и трудно може да се спре търговията за толкова кратко време. Затова са решили да предоставят печалбата от тази дейност за Украйна.

Междувременно Италия, която е една от европейските компании, силно зависими от руските енергоизточници, засилва отношенията си с Катар. Външният министър Луиджи ди Майо пристигна в Катар за разговори в опит да подсили сътрудничеството между двете страни в енергийния сектор.

Ръководителят на Eni Клаудио Дескалци е част от делегацията на италианския външен министър в Катар. През изминалата седмица двамата бяха на непланирано посещение в Алжир. Ди Майо коментира, че целта на тези визити е да бъдат увеличени алтернативните доставки на газ в краткосрочен и средносрочен план. По този начин ще бъдат избегнати лостове за изнудване, коментира още външният министър на Италия.
Катар е водещ износител на втечнен газ.

Италия зависи изключително много от вноса на природен газ, още повече, че около 40% от електроенергията, произведена в страната, идва от газови централи.

САЩ също обмисля начини за ограничаване на вноса на руски петрол и природен газ. В Конгреса е внесен законопроект в тази насока, а доскоро въобще подобна перспектива не се обсъждаше. Подобна мярка би повишила сериозно цената на горивата и в САЩ заради несигурността на пазара. Но широката обществена подкрепа може и да промени тази позиция, допълва Ройтерс.

"Разглеждаме варианти за намаляване на вноса на руски петрол, но трябва да сме сигурни, че няма да има проблем с глобалните доставки", коментира говорителят на Белия дом Джен Псаки.

През 2021 година САЩ са внасяли по повече от 20 млн. барела петрол и продукти средно на месец от Русия. Това представлява около 8% от вноса на течни горива в страната.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

6
rate up comment 5 rate down comment 4
redcretin
преди 2 години
След няколко месеца в Рашастан няма да има и как да добиват, дори не могат сами да поддържат техниката хахахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 5
redcretin
преди 2 години
Дебелия сега го яде идолът ти ***, рашката икономика вече се разпада :)После наистина ще има евтин рашки петрол - в следпутиновата демократична епоха.Дебелия го ядеш и ти - със занулените рашки акции и халвинга на руплата, пада ти се като поддържаш режими като тоя :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 5
дядя Вова
преди 2 години
Руските износители на петрол се изправят пред сериозни изпитания == петролните компании се изправиха пред изпитание, то няма много какво да се добива..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 8
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Хахаа, "качествения" руски петрол е просто петрол. Ще има сделка с Иран, ще вдигнат и добива на шистов петрол в САЩ и расийка ще си продава нейния само на Китай. Ее, на цена 28 долара за барел, както продадоха на Шел оняден. пPocийка имаШЕ дял от 8% от световния добив, скоро ще са 3%. Да ви е честито!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 8
юрист
преди 2 години
Когато преди 1 ден написах, че нацистка русия не познава нито макро-, нито микро- икономиката, бях права. Когато написах, че ако един търговец има стока, но никой купувач не иска да купува тази стока точно от него, то този търговец няма нищо, ник ''император'' ми се присмиваше. Е- сега руснаците да си ядат руския природен газ и да замезват с руски петрол- до 2 месеца, при тези санкции, наложени от цял свят, ще се върнат и към канибализма от ВСВ при обсадата на ленинград, но никой няма да им помогне и бавно ще си умрат от глад...Така СВЕТЪТ НАКАЗВА всеки агресор....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 11
Императорът
преди 2 години
Тепърва ВНОСИТЕЛИТЕ ще видят дебелият край. Откъде САЩ ще вземат алтернатива на качественият руски петрол, без който нефтопреработвателната им промишленост не може да работи? Другият производител на - е Венецуела... донякъде Иран... ама те на чия страна са? А пък то и най-голямата компания в секторът във Венецуела е Роснефть !!! За газчицата - Катар казаха, че не могат да помогнат засега на ЕС. САЩ са ненадежден партньор - първо защото си гледат интересът и продават дето е най-скъпо (нормално, разбирам ги), второ - защото залежите им са ограничени. Неслучайно американските индустриалци призовават силно да се ограничи износът на природен газ.... щото иначе след 7-8 години тогавашният президент също ще трябва да лази на килимчето пред Путин...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още