IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ си посипа главата с пепел

Фондът призна за "значителни грешки" при приемането на спасителния план за Гърция и определя първия спасителен пакет като "лош атестат"

09:25 | 06.06.13 г. 20
Автор - снимка
Създател
<p>
	В Гърция настроението срещу &quot;Тройката&quot; и по-специално МВФ продължава да е доста негативно. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

В Гърция настроението срещу "Тройката" и по-специално МВФ продължава да е доста негативно. Снимка: Ройтерс

Международният валутен фонд (МВФ) значително е подценил до каква степен мерките за икономии ще задълбочат рецесията. В доклад, цитиран в днешните броеве на Guardian и Independent, от МВФ заявяват, че не са успели да осъзнаят какви щети могат да нанесат на Гърция мерките за икономии, съобщава Bugaria on Air .

Базираната във Вашингтон международна организация отчита грешките, допуснати по време на спасяването на потъналата в дългове страна-членка на еврозоната. В равносметката си международната организация признава за прекалено оптимистичните си нагласи във връзка с перспективите за гръцкото правителство да се върне към пазарите на облигации и политическата способност на Атина да изпълни условията на наложените отвън спасителни програми. 

Гърция бе първата страна от еврозоната, която в хода на дълговата криза получи подкрепата на международната общност. По силата на първата програма Атина получи спешни заеми на обща стойност 110 млрд. евро., но бързо стана ясно, че това не е достатъчно и през ноември 2012 г. бе гласуван втори спасителен пакет, включващ допълнителни заеми за 165 млрд. евро.

В своя доклад, който касае първия спасителен пакет, МВФ обозначава мерките като "подходящи" и "необходими". В края на краищата те са задържали Гърция в еврозоната и са предотвратили прехвърляне на кризата в други държави-членки във валутния съюз.

Въпреки това ретроспекцията показвала и много грешки. Две основни обвинения срещу себе си посочва МВФ – подценяване на негативите от наложената програма за строги икономии и нарушаване на собствените си правила. В началото на 2010 г., когато Гърция получи първите пари, страната от днешна гледна точка не би била квалифицирана за помощни средства, като не би изпълнила три от общо четири критерия за това.

Експертите от фонда са били твърде оптимистични и в оценката си за това кога Гърция ще бъде в състояние да изплати дълговете си. В допълнение те са надценили и срока за връщане на страната към капиталовите пазари и са считали, че правителството ще проведе реформите по-бързо.

Високопоставени служители на фонда са имали сериозни съмнения дали дългът на Гърция би могъл да се поддържа на определено стабилно равнище дори и след първата спасителна помощ от май 2010 г. и са се съгласили с плана само заради страха от "зараза".

"Фактът че не се захванахме с проблема с дълга енергично от самото начало доведе до разпространяване на несигурност за това дали еврозоната е в позиция за разрешаване на кризата", пише в доклада

Грешките обаче не се дължат само на МВФ, пишат авторите. Вина имат и партньорите на фонда - Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ). Заедно те образуват така наречената "Тройка", която предоставя парите за Атина и наблюдава изпълнението на реформите.

В замяна на спасителния заем Гърция трябваше да се съгласи на програми за строги икономии, структурни реформи и увеличаване на данъците. Тези условия бяха спорни от самото начало. Критиците обвиняват "Тройката", че с исканията си към Гърция е изострила положението. Сега МВФ признава в своя доклад, че наистина е подценил последиците за икономиката.

В материала фондът атакува силно и Европейската комисия. Тя е описана като „неопитна в управлението на кризи“ и е „фокусирана вместо към създаване на импулс за растеж, повече върху спазване на стандартите на ЕС“. Освен това „подстригването на дълга“ на Гърция е дошло твърде късно, защото твърде дълго е считано за „политически трудно решение“ в самата валутна зона.

В обобщение МВФ нарича първия спасителен пакет „лош атестат“. Въпреки че спасителната помощ успя да задържи Гърция в еврозоната, в доклада си МВФ признава за значителни проблеми при приемането ѝ. "Доверието на пазара не беше възстановено, банковата система загуби 30% от депозитите, а икономиката се сблъска с изключително висока безработица и с рецесия, много по-дълбока от очакваната".

 В Атина реагираха на доклада с едва прикрито ликуване. Властите в южната ни съседка излязоха с коментар, че това потвърждава, че цената, поискана за спасителния пакет на стойност 110 млрд. евро, е била твърде висока за страна, затънала в огромни дългове и проблеми, като укриване на данъци и голяма сива икономика.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:06 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 3 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
Ако въпроса не е подчинен на наложеното отнемане на суверенитет в името на общото (?) и то толкова високо , че чак над-човешко световно благо, то отговора е "ДА"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 11 години
А от централни банки имали нужда на ниво държава ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 2
iivanoff
преди 11 години
А замислете се кой прави така, че да има нужда от този кредитор...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 6
data
преди 11 години
Ролята на МВФ като кредитор от последна инстанция за държавите няма как да бъде заменена - да сигурно имат доста грешки , но като структура няма как да бъдат заменени
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Добре, малко крайно се изказах наистина:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 4
Ricco
преди 11 години
"Тази организация е за закриване. Няма държава през която да е минала и да не..."-----------------Това е доста спорно. Вярно, че така изглежда, но да не забравяме все пак, кога се намесва МВФ - когато местните политици така са оср***ли нещата и така са затънали в дългове, че МВФ им изглежда като спасение. Едно че им дава пари (за пореден път), но по-важно, дава им сила да устоят на популизма си и слабите си ангели да харчат и раздават готови пари. Така изглежда, че МВФ е виновен, но всъщност причините са по-дълбоки. Мнооого по-дълбоки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 2
georgi.benevolenet
преди 11 години
познавам Петър Чобанов от работата ми в Агенцията за Икономически анализи и Прогнози към Министерство на Финансите. Чобанов е абсолютно зависим и вивлечен в картелите на банковия, електрическия и теклекомуникационните пазари и безкруполен лъжец!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 2
Tony
преди 11 години
"Фондът призна за "значителни грешки" при приемането на спасителния план за Гърция и определя първия спасителен пакет като "лош атестат"" - ха ха! Каква изненада само, а?!!! :)Тъкмо си мислиш, че си научил отговорите на всички въпроси и Живота смени въпросите! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 5
deant
преди 11 години
Тази организация е за закриване. Няма държава през която да е миналата и да не я е направила на пух и прах. Сега едно голямо извинявай за Гърция, ще почерпим по едно кафе с френска кифличка. Дано я осъдят мадам Лагард!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 4
data
преди 11 години
Голяма глупост направиха че не назначиха Стенли Фишер за шеф на фонда . Хитрия евреин щеше бързо да се усети от къде духа вятъра !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още