IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономическият упадък на Русия

Кризата в Украйна разкрива недостатъците на руския държавен капитализъм, посочва анализатор пред Economist

16:37 | 03.10.14 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Владимир Путин е изправен пред тежки времена. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Владимир Путин е изправен пред тежки времена. Снимка: Ройтерс

Признаци на икономически дисбаланс в Русия се появиха много преди анексирането на Крим или войната в Донбас, Украйна, пише авторитетното британско списание The Economist.

Моделът на растеж на страната, при които печалбата от продажбата на петрол и газ се инвестираше в подкрепа на потреблението изчезна в момента, когато Владимир Путин се върна на президентския пост през 2012 г. Същевременно той отказа да предприеме подход, базиран на иновации и инвестиции, притеснен от възможността за неприятни политически последствия.

Този нов стагниращ подход доведе до много по-лоши последствия от комбинирания ефект от санкциите на Запада, липсата на достъп до финансиране, изтичането на капитали и атмосферата на несигурност.

"Pазпростирането на икономическите негативи от кризата в Украйна разкрива недостатъка на държавния капитализъм", заявява Александър Климент от мозъчния тръст Eurasia Group. "Когато нещата вървят добре, силата на пазара помага за укрепването на държавата. Но когато държавата започне да има проблеми с външния свят, икономиката страда драматично", допълва той.

Алексей Кудрин, който е бивш министър на финансите, предупреждава, че растежът може да бъде с един процентен пункт по-нисък във всяка една от следващите три години. "Ще се движим на ръба на рецесията през цялото време", заяви той по време на среща на инвеститори.

"Путин се обзалага, че може да направи достатъчно, за да защити основния си електорат – държавни работници и жителите на областните градове – от последиците от забавянето на икономическия растеж, като същевременно повиши разходите в подкрепа на бизнес елита", казва Климент.

По думите му Кремъл ще обвини Запада за своите трудности, като същевременно даде приоритет на разходите за заплати, отбрана и други части на държавния сектор. Само военните разходи ще достигнат 4% от БВП през 2015 г., което представлява увеличение от повече от 80 млрд. долара спрямо тази година.

През септември руското правителство представи нов бюджет за периода 2015-17 въз основа на редица предположения, които изглеждат нереалистично оптимистични: инфлация от 6% (според някои анализатори ще е близо 8%), ръст на БВП от 1,2% (най-оптимистичният сценарий на Световната банка за следващата година е за ниво от 0,3%) и международна цена на петрола от 100 долара за барел (цени спаднаха под 95 щатски долара за барел през този месец и по-нататъшни понижения са твърде вероятни).

Изследвания на Economic Expert Group показват, че поевтиняване на барел петрол от 1 долара води до загуба в размер на 2,3 млрд. долара за бюджетните приходи. Тъй като петролът и газът са отговорни за около половината от правителствените постъпления, способността на Кремъл да си купува социален и политически комфорт е в опасност.

"Рискът е от изпадане в цикъл на нисък или нулев растеж, висока инфлация и девалвация на рублата. Санкциите драматично ускоряват най-лошия сценарий", посочва Наталия Орлова от Alfa Bank. Политическият и бизнес елит на страната се пренастройва към по-голямо търсене за по-малко пари. Импулсът за контрол на ресурсите не се основава на желанието тези пари да се разпределят по-ефективно, а да отиват до определен кръг от фирми и банки", добавя тя.

Изискванията на националната сигурност са удобен претекст за подбив на критичните гласове. "Новият закон, които ограничава чуждата собственост на медийните компании ще засегне руското издание на Forbes и ежедневника "Ведомости". Националната сигурност стана универсален начин да прокарват всякакви глупости", казва Татяна Лисова, редактор във "Ведомости".

Алчността, маскирана като патриотичен дълг също може да обясни проблемите на Владимир Евтушенков, милиардер и ръководител на холдинговото дружество "Система", който сега се намира под домашен арест. Смята се, че дългогодишният довереник на Путин Игор Сечин, който ръководи държавния гигант "Роснефт", е пожелал петролната компания на Евтушенков "Башнефт", за да укрепи спада на производството.

Западните санкции направиха изплащането на дълговете на "Роснефт" трудна задача и блокираха финансирането за нови инвестиции на фона на опитите на компанията да разшири добива си в Арктика. С оглед прокурорските призиви "Башнефт" да бъде предадена обратно на държавата, перспективата пред компанията за национализация не е никак далеч от истината.

По този начин Русия най-накрая може да реализира жадувания нов икономически модел, който обаче едва ли е това, което ще предостави много перспективи за възобновяване на растежа в обозримото бъдеще.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:29 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 10 rate down comment 16
kane
преди 9 години
НАТО обаче НАРУШИ споразумението СИ м/у Рейгън и Горбачов за НЕразширяване на изток нито метър повече след карая на "студента война"След тази стъпка на "международната престъпна общност криеща са за абривиатурата НАТО" и след намеренията за ПРОТИВОВЪЗДУШЕН ЩИТ разположен в Румъния, Полша и Украйна, Русия нямаше никакъв избор, но да защити руснаците от геноцида на фашизма и католицизма и защити народа и населението със руски произход, самозъзнание, дух и самоопределение имащи право на избор!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 16 rate down comment 10
milioner4e
преди 9 години
Точно така, Каненце. Всички са едни фашисти, фашизоиди и фашисонанисти!!! Кажи им на всички тия гнусни фашисти от гадния, вмирисан Запад истината в очите. А пък Сорос бай дъ уей четох някъде, че е толкова гаден и лош, че е предизвикал земетресението, което помете Фукушима, сам самичък и само той дава пари на украинците за оръжие срещу руснаците и в момента пък набива кинти на ислямска държава, щото прай луди пари на борсите. Егаси какъв спекулант само, но и какъв фашист. Гнус ме е да коментирам даже. Да живее пролетариата и червената идея!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 10
citizen_bg
преди 9 години
"Кризата в Украйна разкрива недостатъците на руския държавен капитализъм, посочва аналЛизатор пред Economist" или както е казал народът: "Присмял се хърбел на щърбел." :))"Глобалната икономика може да изпадне за известно време в "посредствен темп на растеж" фондът очакваше световната икономика да нарасне с 4% през следващата година след ръст от 3,4% през тази, но големите дългове, високата безработица, анемичната инфлация в Европа и растящите рискове във финансовия сектор може да предвещаят години на слаб растеж, посочва Лагард."МВФ отново ще снижи прогнозата си за глобалния растеж- http://***.investor.bg/drugi/338/a/mvf-otnovo-shte-sniji-prognozata-si-za-globalniia-rastej,181153/МВФ: Възстановяването на глобалната икономика стъпва на несигурна основа - http://***.investor.bg/drugi/338/a/mvf-vyzstanoviavaneto-na-globalnata-ikonomika-stypva-na-nesigurna-osnova,180247/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 21 rate down comment 13
Стоян Петров
преди 9 години
Mavi ***, хапчетата Хахаха, хапчетата забрави, Хахаха! Нали си давате сметка, че Русия се пъне да остане империя. Доколкото си спомням всички империи се разпадат след около или малко повече от 500 години съществуване. Ами Руската империя е по-млада, но явно е дошъл и нейният ред. Така, че и да пишете и да бришете все тая
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 21 rate down comment 15
MZ/X
преди 9 години
Русия се самоизолира след като наруши 70 годишното международно статукво и анексира територия на чужда държава! След тази стъпка международната общност нямаше как да не ги изолира!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 15
kane
преди 9 години
доколкото си спомням Руся бе "изолиранта", а не "самоизолиралата се"нека сме точни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 16
kane
преди 9 години
доколкото си спомням Руся бе "изолиранта", а не "самоизолиралата се"нека сме точни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 15 rate down comment 17
kane
преди 9 години
100% от статиите са платенивече няма "свободна журналистика" има само по-зле и по-добре платена такаваи липсата на свобода на медиите е една от големите характеристики на Фашизма в който ние всички живеем
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 19
kane
преди 9 години
Обама също както Сорос е от добрите, които се "борят" на страната на фашизма съзнателно или неМожеш да спиш спокойно докато Обама е президентТук Путин и компания показват идеологическа слабост Руския президент сякаш няма ясна визия за бъдещето на Русия А след като в една президентска република президента няма идея как иска да види да изглежда Русия в бъдеще то бъдещето се определя от тези които го виждат - фашистите от западаРусия има по мое мнения много слаби президенти от много години, от Горбачов насетне Русия само пропадаБез да има лидер, който да прегърне социалните ценности на социализма Русия обрича народа си на "империалистите" за които Ленин им завеща да не допускатРусия се проваля
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 14
dr.5rov
преди 9 години
Една чисто поръчкова статия. Такава статия почти всеки от форума може да напише, ако му кажат на какво да наблеге и платят добре. За съжаление сериозни анализи за ситуацията в Русия трудно се намират.Про-руските са бодяшки - трудно, но ще се справим и по-добре ще стане, а про-заадните носят от девет кладенеца вода за покажат как Русия щяла да рухне ама не бивало да я подценяваме и още по-здраво да удряме. На нас не ни остава нищо друго да си изберем отбор и да викаме за него!Тъпота и ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още