IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо Русия и Владимир Путин започнаха петролна война със САЩ?

Москва може би търси начин да възстанови лидерската си позиция на петролните пазари, като в същото време отмъсти за американските санкции

08:21 | 11.03.20 г. 77
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Руският държавен глава Владимир Путин. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Руският държавен глава Владимир Путин. Снимка: Bloomberg

Отплата за санкциите?

Оставяйки настрана битката за пазарен дял, анализаторите посочват, че Русия може да отмъщава за неотдавнашната кампания на Вашингтон с енергийни санкции - мерки, станали възможни след шистовата революция.

Например, само преди три седмици администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп обяви санкции срещу дъщерно дружество на „Роснефт“ в отговор на подкрепата на компанията за режима на президента на Венецуела Николас Мадуро.

„Изглежда, че стратегията на Русия е насочена не просто към американските шистови компании - а към политиката за принудителни санкции, която американското енергийно изобилие е позволило", пише Хелима Крофт, ръководител глобалната стокова стратегия в RBC Capital Market, в бележка до клиенти.

Крофт заяви, че Игор Сечин, изпълнителен директор на „Роснефт“ и близък довереник на Путин, изглежда е убедил Москва да се фокусира върху американската шистова индустрия. 

Путин също има голямо финансово предимство пред Саудитска Арабия. Русия разчита на приходите от петрол, които съставляват само 37% от бюджета ѝ, в сравнение с 65% за кралството, според данни на Argus Global Markets. Анализаторите смятат, че Русия може да балансира бюджета си при цена на петрола от 42 долара за барел, в сравнение с около 80 долара за Саудитска Арабия.

„Всички ще бъдат наранени от това, включително Русия", посочва Бьорнар Тонхауген, ръководител за петролните пазари в Rystad Energy. „Допълнителната полза от това решение е, че това, разбира се, ще навреди на другите, включително и на САЩ", посочва той.

Във Вашингтон от Министерството на енергетиката заявиха в понеделник вечерта, че „държавите участнички" се опитват да „манипулират и шокират" петролните пазари. Въпреки това администрацията изрази увереност, че САЩ „могат и ще издържат на тази нестабилност".

По време на среща в понеделник с руския посланик Анатолий Антонов министърът на финансите на САЩ Стивън Манучин „подчерта значението на поставените под контрол енергийни пазари“.

 „Филм на ужасите“ за петролната индустрия на САЩ

Каквото и да подхранва мотивацията на Русия, ценовата война не можеше да настъпи в по-лошо време за индустрията, която вече страда от мечия пазар.

Големите петролни компании биват притискани от инвеститорите от години поради постоянното прекъсване на доставките, прекомерните разходи и нарастващите проблеми, свързани с климатичните промени. Енергийният сектор на САЩ беше най-големият губещ в индекса S&P 500 през миналата година.

В същото време коронавирусът поставя още по-сериозно предизвикателство пред петролната индустрия. Множеството анулирани полети, затварянето на фабриките и забавянията при пътуванията сериозно отслабиха апетита за петрол по света. Очаква се глобалното търсене на петрол да спадне за тази година за първи път от 2009 г., според Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Кой ще мигне първи?

Тази тревожна конюнктура обяснява защо не само петролните компании се намират в задънена улица. Банките със здрави връзки с енергийния сектор също бяха наказани в понеделник, тъй като инвеститорите се подготвят за неизбежна вълна от необслужвани заеми.

Шистовите компании с най-слаби баланси ще трябва да спестят пари, като се откажат от скъпите проекти за сондаж. Някои от тях няма да оцелеят.

Големият въпрос е колко дълго цените на петрола ще останат потиснати - и колко още могат да се понижат? И отговорът може да се крие в Рияд и Москва.

Ако ценовата война със Саудитска Арабия принуди Русия да се съгласи на съкращения на производството, петролният пазар може бързо да се възстанови, което ще донесе облекчение на шистовата индустрия.

Но Путин не е известен с отстъпчивостта си, което предполага, че американската петролна индустрия трябва да се подготви за влошаване на положението.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

44
rate up comment 3 rate down comment 6
dikens15
преди 4 години
Пишеш глупости!!! Прочети си статията там всичко е написано много точно( дори и за този не много коректен да го кажем сайт).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 1 rate down comment 6
dikens15
преди 4 години
Така е може би в твоето съзнание, в действителността нещата са много по различни и ясни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 6 rate down comment 5
dikens15
преди 4 години
За да ти продава някой газ на такива цени, някой друг от Банкя 2012 г. трябва да е подписал договорите. Ти как мислиш, кой е той и поради какви причини той е загърбил държавният интерес??? Познай от три пъти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 8 rate down comment 11
zelka007
преди 4 години
хаха каква война па теб те бие ... най-обичам като вкарат в търговията военен речитатив ... клавиатурните войници ... :))) ... борбата е за пазарни дялове , не за петрол и газ ... е khao ти го е написал ... такива бол ... :))) ... война за водород няма да има , щото всеки ще си го прави сам ... :))) ... вятър вее навсякъде и слънце пече навсякъде ... не е еднакво , но достатъчно ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 7 rate down comment 3
dikens15
преди 4 години
Втората статия ( за това, че йената е убежище) вероятно е била по-стара. И това е точно така. Йената , заедно с швейцарският франк винаги са били убежища, включително о през последната криза от 2008. Първата статия, вероятно е била по-нова. И тя също е абсолютно точна, защото последните данни показват, че инвеститорите вече избягват и не се доверяват на йената като убежище, включително и при събитията от последните дни. И двете статии са абсолютно верни( включително тази за нефтът и Путин) това, че на теб не ти е много ясно е друг въпрос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 20 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 4 години
аха, начи войните са заради други ценности - не за ресурси и пазара, демек - за кинти, а заради културни и цивилизационни ценности...? Ше си отбележим, че и аз съм научил нещо от тебе... ;)Само не ми е ясно оти толкова им пречи на американците Мадуро у Венецуела, а не Ево Моралес у Боливия и националните им интереси се из Близкия Изток са застрашени, а не у Централна Африка ... ? Само за последните 20 години колко военни интервенции и къде проведоха САЩ? Защо е войната в Сирия, напр. - знаеш ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 10 rate down comment 10
khao
преди 4 години
След 10 години потреблението на газ ще се удвои най-малкото---я сподели с колко се вдигна потреблението на газ за последните 10 в ЕС ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 17 rate down comment 11
fon
преди 4 години
Путин не е започвал никаква война, ами му убиха всичките надежди държавата му да се измъкне от Третия свят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 17 rate down comment 13
Императорът
преди 4 години
Жалко, че няма екзорсисти да гонят идиoтството - че ще имат ного работа с тебе и с гeй-дружинката ти тука.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 15 rate down comment 14
Императорът
преди 4 години
Забравяш, че 8% са водноелектрическа енергия... а там потенциалът е до голяма степен изчерпан... забравяш и че енергопотреблението расте с много по-бърз темп от ръстът при вятър и слънце... абе той Мави ти го каза - войни се водят за нефт и газ, не за вятър. Забравяш и че ВЕИ се крепи само на политика и на субсидии, ама това е до време, забравяш и че ръстът в търсенето на газ е много по-голям, забравяш и че при сегашните значително по-ниски цени на природния газ, тия с ВЕИ ще трябва като вятъра да правят на самолетите на инвеститорите, за да ги убедят да им купят перките и черните плочки.... защото потребителят винаги търси изгодното и сигурното... а не на скъпата енергия, при която няма никакъв контрол над източника. След 10 години потреблението на газ ще се удвои най-малкото. ВЕИ от 15%, най-много да стигне 20% и това ще е подвиг направо, с цената на трилиони субсидии, защото при пазарна конкуренция всичките слънце-вятърници ще изпофалират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още