IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще претърпим ли загуби и заради санирането?

Собственици на жилища настояват за ясен ангажимент за изпълнението на проекта за обновяване на жилищни сгради с европейски пари

13:02 | 08.08.14 г. 2
Ще претърпим ли загуби и заради санирането?

Едва след това собствениците могат да сключат финансово споразумение с регионалното министерство.

Първоначално собствениците трябва да преведат по 500 лева по сметка на строителното министерство, а след това и процент от тяхното самоучастие в санирането. Първоначално трябваше да се платят 30 на сто от самоучастието, а в последствие процентът беше намален до 15.

Санирането – сега накъде?

Стамен Чакъров, представител на сдружение на собствениците от Кърджали, което също чака санирането на жилищната сграда да започне, посочи, че финансови споразумения са сключени за 52 сгради, т. е. собствениците на жилища в тях вече са внесли по доверителни сметки в КТБ необходимия процент от самоучастието им за санирането на сградите, освен 500-те лева на първоначалния етап.

Според Диана Димитрова, представляваща сдружение на собствениците от столичния квартал „Лозенец“, блокираната сума в поставената под специален надзор банка е около 400 хил. лева. Отделно Димитрова посочи, че банката е налагала непосилни условия за отпускането на нисколихвени кредити на собствениците, които не могат сами да осигурят средства за санирането.

Припомняме, че при конструирането на проекта за саниране на жилища с европейски пари беше създаден Фонд за жилищно обновяване, със средства от който трябваше да се кредитират при преференциални условия собственици на имоти в сгради, одобрени за обновяване. Фондът се управлява от КТБ, там са и сметките, по които собствениците превеждат дяловете от самоучастието си.

По думите на представителите на Асоциацията обаче, банката е отпуснала не повече от 20 кредита. Димитрова подчерта, че неин съсед, след като е разгледал условията на банката за кредитиране, е решил, че ще вземе заем от друга банка.

Проблемите

Членовете на Асоциацията алармират, че все още няма графици за строителните дейности по одобрените сгради, въпреки писмата, изпратени до регионалното министерство и премиера, и срещите, които са провели с представители на министерството, включително и с бившия министър Десислава Терзиева.

Допълнително хората се затрудняват и от „информационно затъмнение“, тъй като интернет страницата за обновяването на жилищата не е обновявана от миналата година, подчерта Сабина Николова, представител на сдружение на собствениците от столичния кв. „Яворов“.

Хората настояват да се проведе среща с представители на служебния кабинет, на която да се обсъдят проблемите в детайли и да се набележат конкретни стъпки за преодоляването им и за гарантиране на изпълнението на строителните дейности.

Асоциацията настоява и за подобряване капацитета на дирекцията-бенефициент на проекта и назначаването на постоянен неин директор, който да поеме отговорност за изпълнението на проекта.

Отделно собствениците настояват и за повече яснота около ситуацията с КТБ – какво ще се случи с парите им по сметките в банката, както и с Фонда за жилищно обновяване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 0
Дядо Мечо
преди 9 години
А бе пич, кой държавен служител в Б-г се е засилил да санира , да заработва програми и да се грижи за населението? Няма такова нещо. Тук целта е да се откраднат парите. Понеже е трудно и рисковано да се крадат директно евросредства (гадните *** от Европа искат отчет до стотинката), ще се краде от самоучастието. Ако никой не се навие да санира и няма пари от самоучастие- няма как да тръгне и програмата щото няма да има какво да се краде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 1
toto
преди 9 години
Ами ако се направи както в Румъния 75% евросредства и 25% от общината процедурата ще се облекчи неимоверно и програмата ще заработи!В Букурещ повече от половината сгради са санирани вече за 2-3 години по тази схема!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още