IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

„Алфа Рисърч": ПП-ДБ води с малко на ГЕРБ

Според сегашната ситуация само пет партии ще влязат в парламента

08:32 | 01.03.23 г. 3
Автор - снимка
Създател
Колаж: БГНЕС/БОБИ ТОШЕВ
Колаж: БГНЕС/БОБИ ТОШЕВ

Новосформираната коалиция „Продължаваме промяната - Демократична България" води с малко повече от един процентен пункт пред ГЕРБ, показват данните на „Алфа Рисърч" от социологическо проучване, проведено в периода 21-27 февруари. Ако изборите бяха днес, пет политически сили влизат със сигурност в бъдещия парламент, а други три са много близо до 4-процентовата бариераза влизане. 

Нагласите на избирателите на старта на кампанията са почти за равенство между „Продължаваме промяната - Демократична България“ (26,4%) и ГЕРБ (25,2%). От социологическата агенция отбелязват, че сумарният резултат на новата коалиция засега остава под постигнатото от двете партии на вота преди половин година.

Част от твърдите привърженици на ГЕРБ-СДС, най-вече жители на областните градове, все още не са намерили достатъчен стимул да отидат до урните на 2-ри април. От това как всяка от формациите се справи с тези предизвикателства ще зависи победителят във вота и получател на първия мандат за съставяне на правителство, поясняват от „Алфа Рисърч". 

От агенцията отчитат и слаба мотивация за участие в изборите, обяснимо с невъзможността на партиите в последните четири парламента да излъчат стабилно управление, както и недоверието, че този път ще бъде излъчен кабинет. Всичко това демотивира избирателите да участват в поредните парламентарни избори. 

Декларираната на старта на кампанията активност е съизмерима с тази от октомври 2022 – 39%. Колебание заявяват 28 на сто, а 33% са категорични, че няма да гласуват. Относително висока мобилизация е налице сред най-политизираните избиратели, което очертава 2-ри април като битка между най-ревностните симпатизанти на партиите.

Донякъде интрига има и за третата позиция. Към момента тя се заема от ДПС с 13,2% от твърдо решилите да гласуват. В непосредствена близост до тях е „Възраждане“ с 11,3%, която се откроява като една от малкото формации, мобилизирали подкрепа в периода между двата избора. 

 

Според изследването БСП започва кампанията със 7,4% и още на този ранен етап се регистрира спад в електоралната ѝ подкрепа. Той се дължи на вътрешните противоречия, които отливат привърженици от столетницата, които се преориентират в различни посоки. Изтичането е най-вече към новосформираната коалиция „Левицата“, но също така и към „Възраждане“ и „Български възход“.

Три партии са относително близо до изборната бариера, но на старта на кампанията са все още под нея. Поради сравнително ниската мобилизация на симпатизантите им засега в преддверието набъдещото НС остават „Български възход“ с 3,8%, „Левицата“ с 3,6% и ИТН с 3,2%.

Според агенцията предизвикателството пред излъчване на редовно управление остава толкова високо, колкото и пред 48 НС. На фона на регистрирания към момента сходен изборен резултат за ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС вариантите пред всяка от двете водещи и силно конфронтиращи се помежду си формации са или да опитат да управляват с някоя от останалите партии (с които също имат очертани дълбоки разделителни линии), или да подкрепят под някаква форма общо правителство. 

Евентуална широка коалиция между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС е категорично подкрепена от едва 5% от пълнолетните българи и още 28 на сто я приемат за възможен компромис, като изразяват умерено одобрение за нея. 

Коалиция между първите две е нежелана от 50 на сто от българите. По-склонни да я подкрепят са привържениците на ГЕРБ, докато мнозинството от тези на ПП-ДБ остават дистанцирани.  Избирателите на ДПС, „Български възход“, ИТН се отнасят по-скоро неутрално, а сред най-ярките противници на тази възможност са симпатизантите на БСП и „Възраждане“. По всичко обаче изглежда, че решението на политическата криза няма да дойде от избирателите, а от способността на партийните лидери да ги убедят в правилността на следващите си действия, заключават от „Алфа Рисърч". 

Изследването е реализирано от социологическата агенция със собствени средства сред 1007 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е двустепенна извадка, стратифицирана по регион и тип населено място, с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните.

18 партии и 8 коалиции са подали документи за регистрация за изборите на 2 април, съобщиха от Централната избирателна комисия (ЦИК), толкова е и окончателният брой на участниците в предстоящия вот. Предстои по-късно днес (на 1 март) да се извърши и тегленето на жребия с номерата на партиите и коалициите в бюлетината за вота на 2 април. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:09 | 01.03.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още